сабота, 4 април 2020
Македонија 04.04.20 | 23:18

Героски: После денешните бројки, мислам дека на сите ви е јасно дека треба да престане ова „танго на смртта“

После денешните бројки, мислам дека на сите ви е јасно дека конечно треба да престане овој „танц“, ова „танго на смртта“ со епидемијата од коронавирусот и веднаш да...

Музика 04.04.20 | 23:12

Почина Бил Витерс, човекот што ги отпеа најубавите песни на сите времиња

Соул-пејачот Бил Витерс почина на 81-годишна возраст од срцеви проблеми, на кои со години им се спротиставуваше. Тој имаше срце што правеше мостови меѓу поезијата и музиката,...

Култура 04.04.20 | 22:58

Националниот оркестар на Франција ја изведе „Болеро“ со почитување на мерките за дистанцирање

Националниот оркестар на Франција ја постираше на Јутјуб својата изведба на „Болеро“ од Морис Равел – снимена со почитување на мерките за социјално дистанцирање. Во...

Здравје 04.04.20 | 22:42

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани, кое почина пред два дена, бара одговор од надлежните

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани, кое почина пред два дена, бара одговор од надлежните која е причината за смртта. Прв пат на преглед го однеле на 29-ти март. Докторите...

Македонија 04.04.20 | 22:09

Владата пренамени пари за исплата на плати на истражителите од СЈО

На последната седница, Владата на Спасовски донела Уредба со законска сила со која се врши пренамена на буџетски средства за исплата на плати на истражителите од СЈО. Вакават...

Македонија 04.04.20 | 21:53

Граѓаните апелираат, носењето маски да биде задолжително

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните  „Вашите проблеми, заеднички решенија – Ја сакам Македонија“, до партија секојдневно пристигнуваат...

Калеидоскоп 04.04.20 | 21:30

Самир, мигрант од Египет во Италија дава бесплатно овошје: Вие ми посакавте добредојде пред 10 години, сега јас ви ја враќам услугата

Во време на коронавирус низ светот бројни се хуманите гестови кои секојдневно може да се забележат ширум светот. Еден од нив е и Самир, египетски мигрант кој живее во...

Здравје 04.04.20 | 21:12

Оториноларинголог сум 42 години, знам што зборувам – вака можеби и ќе ја исфрлите корона од устата и носот

Оториноларингологот од Дубровник, д-р Јуре Буриќ во пензија, од својата долгогодишна лекарска пракса има совет за кој вели дека е едноставен, достапен за сите и бесплатен. Доволни...

Мода и убавина 04.04.20 | 20:55

Модниот свет го испраќа Серџо Роси, легендарниот дизајнер почина како последица на Ковид-19

Модниот свет го испраќа Серџо Роси. Легендарниот дизајнер почина како последица на КОВИД-19 неколку дена откако беше хоспитализиран во Чезена, Италија. Утре, недела е...

Останати спортови 04.04.20 | 20:35

„Останете дома“ и вежбајте со одбојкарите на „Вардар“

Во време кога сите сме дома и поголемиот дел имаат премногу слободно време, одбојкарите на „Вардар“ нудат вежби кои ќе ви помогнат да ја одржите линијата додека сте...

Калеидоскоп 04.04.20 | 20:20

Медицинска во солзи си даде отказ: Ниту една медицинска сестра не носи хируршки маски по ходниците кога една на друга си предаваат извештаи

Медицинската сестра Имарис Вера која работи на интензивна нега објавила вознемирувачко видео, во солзи открила зошто ја напуштила својата работа на првата линија за...

Култура 04.04.20 | 20:06

Елка Јачева Улчар: Не сакам да верувам дека професор по македонски јазик си дозволил да скрати авторско дело зашто така бара од нас политиката

Професорката Елка Јачева Улчар на својот фејсбук профил по повод необјавата на последниот стих од академик Петре М. Андреевски во работниот лист за онлајн настава за...

Македонија 04.04.20 | 19:44

Хуманитарна помош или изборен поткуп: Брашно, компири и тоалетна хартија за Ромите во Струмица?!

Компири, брашно, колачи, тоалетна хартија, детергент за садови… Се дели хуманитарна помош за Ромите во Струмица, а случајно или не, фотографиите до кои дојде Република...

Култура 04.04.20 | 19:36

Во работен лист за онлајн настава не постои последниот стих: „Кога ја љубев Дениција како да учествував во создавањето на првата Македонска Држава”

Дарија Андовска, професорка на Факултетот за музичка уметност, на социјалните мрежи сподели информација дека во работниот лист за онлајн настава за шесто одделечние...

Економија 04.04.20 | 19:24

ЈП ВОДОВОД Охрид со над 250 вработени во услови на економска криза троши нови 5 милиони денари за привремени вработувања

Претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Охрид на својот фејсбук профил објави документ во кој се гледа дека  ЈП „Водовод“ од Охрид склучил договор со Приватна агенција за...

Калеидоскоп 04.04.20 | 19:05

Во храм во Русија почна да мироточи икона на Мајката Божја од 18 век

Во Храмот „Архангел Михаил“ во селото Урусово на подрачјето на градот Венов во Тулската област во Русија (50 километри од Тула и 180 од Москва) почна да мироточи иконата...

Технологија 04.04.20 | 18:54

Ќе го издржи ли интернетот коронавирусот: Милиони луѓе работат од дома, милиони седат дома и гледаат филмови, видео-конференции се замена за состаноци…

Милиони луѓе работат од дома, видео-конференции се замена за состаноците во канцеларија. И, милиони луѓе седат дома и гледаат филмови и серии. Ќе издржи ли интернетот?...

Здравје 04.04.20 | 18:39

Д-р Трајкова: Во часовникот не гледаме, часовите не ги броиме, затоа што само еден час може да одземе нечиј живот

Во интервју за порталот велес365.ком   Примариус д-р Славица Трајкова спец. инфектолог, која се одзва на повикот на Министерството за здравство за помош во епицентарот...

Балкан 04.04.20 | 18:25

Се замрзнува можноста за промена на постојано живеалиште во Грција, за да се спречи масовно движење за Велигден

Независната служба за јавни приходи на Грција го прекинува разгледувањето на електронски поднесените барања за промена на постојаното место на живеење од даночните...

Свет 04.04.20 | 18:16

Орбан: Здравствениот персонал ќе добие бонус

Здравствениот персонал ќе добие бонус од 500.000 форинти (1.380 евра) оваа година, рече премиерот Виктор Орбан во интервју со државното радио Кошут, објави „Дејли нуз хангари“. Во...