петок, 3 април 2020
Фудбал 03.04.20 | 23:59

Премиер лига ќе нема ниту во мај

Раководството на Премиер лигата соопшти дека натпреварувањето нема да продолжи ниту во мај. На вонредниот состанок денеска, на кој беше разгледана актуелната состојба...

Фудбал 03.04.20 | 23:50

Баерн ќе казнува ако фудбалерите не возат „ауди“

Германските медиуми пренесуваат дека Баерн Минхен ќе ги казнува своите фудбалери со 50.000 евра ако некој од нив биде фатен да вози автомобил што не е од палетата на „Ауди“. Автомобилскиот...

Свет 03.04.20 | 23:45

ММФ/СЗО: Коронавирусот ќе ја погоди светската економија повеќе отколку финансиската криза од 2008 година

Повеќе од 90 земји побараа итна финансиска помош од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во пресрет на досега невидената пандемија на вирусот Ковид-19, нагласи денеска шефицата...

Црна хроника 03.04.20 | 23:34

Пациент нападнал медицинска сестра на Клиники

Вчера во 12.10 часот во СВР Скопје, М.М.(23) од Скопје, пријавил дека на ноќта на први април околу 23.00 часот во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ на бул.„Мајка Тереза“, додека...

Македонија 03.04.20 | 23:21

Николов: 20% од заболените од „COVID-19“ се медицински персонал – Филипче да ја облече опремата која ја носат и да излезе на терен!

Филипче да ја облече опремата која ја носат и да излезе на терен, порача др. Игор Николов, член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во денешното интервју на „Лидер“. Николов...

Македонија 03.04.20 | 23:07

Како Спасовски и „загарите“ ве лажат, на ваша штета, за предлогот за парите од вториот пензиски фонд

СДСМ не сака ни да чуе за опозициониот предлог да се искористат парите од вториот и задолжителен пензиски фонд за да му се помогне на колабираниот буџет на СДСМ и ДУИ,...

Свет 03.04.20 | 22:59

Документарниот филм кој открива како се заташкуваше епидемијата во Вухан

Австралиската телевизија „Еј-Би-Си“ објави 45-минутна репортажа за почетокот на епидемијата во Вухан и како таа прерасна во глобална пандемија. Во документарецот се...

Црна хроника 03.04.20 | 22:51

Исчезна 33-годишна жена

Вчера во 20.50 часот во СВР Куманово, Б.Д. од с.Пчиња, кумановско, пријавил дека неговата сопруга А.А.Д.(33) од с.Пчиња се оддалечила од семејниот дом. Се преземаат мерки за...

Црна хроника 03.04.20 | 22:38

Починат Косовец однесен во амбуланта во Чаир

Вработени во амбуланта лоцирана на скопската улица „Втора македонска бригада“ во пладневните часови на 2 април во полиција пријавиле дека кај нив бил донесен починат...

Свет 03.04.20 | 22:32

Целосна забрана за излегување на лица под 20 години во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека од вечерва на полноќ наметнува задолжително ограничување на движењето за оние под 20 години, заострувајќи ги мерките...

Свет 03.04.20 | 22:23

Подгответе се за илјадници мртви, им порача шведскиот премиер на граѓаните

Шведска мора да се подготви за илјадници мртви од Ковид-19, изјави денеска премиерот на државата Стефан Лофвен. Ќе имаме илјадници мртви. Мора да се подготвиме за тоа,...

Македонија 03.04.20 | 22:22

„Преку служба до пријателство“: Голема донација за МВР од ИПА

Од 20 март во три организирани активности Интернационалната полициска асоцијација Оддел Македонија и ИПА Регион Скопје, а со цел примарна заштита на полициските службеници...

Македонија 03.04.20 | 22:10

АА: Хаосот создаден попладнево во Куманово, како резултат на владините мерки, ја зголеми загриженоста на граѓаните

Владата попладнево воведе полициски час во општина Куманово – целосна забрана за викенд, со почеток од 21 часот во петок (денес) до 17 часот во понеделник. Хаосот создаден...

Свет 03.04.20 | 21:59

Само во овие 18 држави во светот нема заразени со Ковид-19

Повеќе од еден милион случаи на заразени со Ковид-19 се пријавени досега во земји – од Непал до Никарагва. И како што се зголемува бројот на смртни случаи, а пациенти ги...

Економија 03.04.20 | 21:52

Moже да се извезува 70 отсто од брашното, 30 отсто да остане за домашниот пазар

Владата вечерва на седница донесе Одлука за изменување и дополнување на Одлуката за ограничување на извозот на пченица и наполица и брашно од пченица и наполица, со...

Култура 03.04.20 | 21:46

Самостојните уметници за април и мај ќе добијат поддршка од 14.500 денари

Владата на денешната 34-та седница донесе Уредбата за финансиска поддршка на самостојните уметници за време на вонредна состојба. Со Уредбата, како што информираат од...

Економија 03.04.20 | 21:39

ММФ позитивно одговорил на барањето на земјава за одобрување на Инструментот за брзо финансирање во висина од 175,2 милиони евра

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) позитивно одговорил на барањето на нашата земја да ѝ биде одобрен Инструментот за брзо финансирање во висина од 175,2 милиони евра како...

Македонија 03.04.20 | 21:34

Одобрена набавка на 200 респираторни машини

За време на вонредната сосотојба во земјава ќе бидат набавени 200 респираторини машини. Владата, на денешната 34-та седница ја разгледа и усвои Уредбата за интервентна...

Македонија 03.04.20 | 21:31

Владата донесе Уредба за примена на Законот за ААВМУ за време на вонредна состојба

Уредба со законска сила за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време на вонредна состојба, беше усвоена на денешната седница на Владата. Со...

Македонија 03.04.20 | 21:30

Мицкоски: Кривичната пријава против Рашковски ќе биде отфрлена од прва кога ќе дојде во „Луј Витон“ Обвинителството и во трас „трас-трас“ судството

Ништо не му реков заканувачко на Рашковски, туку го предупредив дека во ваква состојба на грбот и на товар на граѓаните не треба да се профитира, објасни лидерот на ВМРО-ДПМНЕ...