среда, 1 април 2020
Калеидоскоп 01.04.20 | 23:39

Фотографија на која никој не остана имун

Фотографијата која веднаш доби над милион лајкови е направена во ирскиот град Дргоеда. Ова е малиот Фаолин, по галски „мал волк“, кој имаше само неколку дена кога неговиот...

Македонија 01.04.20 | 23:33

Спасовски: Не бевме уценети од ДУИ

Во врска со кратењата на платите во администрацијата, предложени од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, но на кои остро се спротивставија од ДУИ, техничкиот премиер Оливер Спасовски...

Македонија 01.04.20 | 23:15

МЗ: Тестовите кои ги користи „Систина“ се различен тип од тестовите на сите останати институции

Во однос на објавите во дел од медиумите за бројот на позитивни случаи од тестираните пациенти во Систина, Министерството за здравство го појаснува следното: Тестовите...

Економија 01.04.20 | 23:06

Повратот од скенираните сметки ќе задоцни: УЈП излезе со соопштение

Од УЈП излегоа со соопштение и известување дека на 31 март 2020 година  заокружено е третото тримесечје од МојДДВ. За месеците јануари, февруари и март 2020 година на граѓаните...

Македонија 01.04.20 | 22:59

Некои ќе речат еве го пак го брани Венко. Јас ќе одговорам, да.

Некои ќе речат еве го пак го брани Венко. Јас ќе одговорам, да, го бранам од една лоша, валкана и опасна пропаганда од причина што знам како му е, вели ексминистерот за...

Твитови 01.04.20 | 22:44

Априлска ноќ во Охрид

Априлска ноќ #охрид pic.twitter.com/QTFb71kaSq — СамоМоја (@samomojaa) April 1, 2020

Свет 01.04.20 | 22:32

Мрежата 5G лајт почна со работа во Белгија, не и во Брисел

Телекомуникацискиот оператор „Проксимус“ лансира 5G лајт мрежа низ цела Белгија. Мрежата опфаќа повеќе белгиски градови, но не и Брисел, бидејќи таа мрежа не ги исполнува...

Скопје 01.04.20 | 22:17

Денеска 327 тестирани, 54 позитивни: Расте бројот на позитивни и во тестирањата на „Аџибадем Систина“

Денеска во Клиничката болница „Аџибадем Систина“, со т.н. брзи серумски тестови од холандско производство, се тестирани 327 луѓе, од кои дури 54 се позитивни. Претходно,...

Фудбал 01.04.20 | 22:10

Толку млада и одеднаш ја нема: Од корона вирусот почина спортска директорка

Новиот тип на корона вирусот, кој предизвикува тешко заболување на белите дробови, Ковид 19, доведе до смрт на млада спортска директорка во турскиот фудбал. Како што соопшти...

Свет 01.04.20 | 21:57

СЗО: Во наредните денови бројката ќе достигне до милион, а смртните случаи до 50 илјади

Светската здравствена организација денеска предупреди дека има речиси експоненцијална прогресија на пандемијата предизвикана од новиот коронавирус, додека бројот...

Свет 01.04.20 | 21:46

Италија го продолжи карантинот во државата до 13 април

Италијанскиот премиер Џузепе Конте вечерва ја продолжи мерката за општа изолација во државата најмалку до 13 април. Се уште не сме достигнале услови што ќе ни овозможат...

Македонија 01.04.20 | 21:45

Мизрахи: Небулозно е да се зборува за онлајн матура, затоа што таа нема да има никаков ефект

Маски и ракавици државата треба во овој момент да има не само за медицинските работници, туку исто така и за полицијата и за војската. Доколку веќе е воспоставен кризен...

Македонија 01.04.20 | 21:32

Поради турканиците и редиците во маркетите во Прилеп, повторно се отвора градскиот пазар

Прилепскиот градски пазар ќе се отвори по неколкудневното затворање зашто предизвикува навалици пред маркетите и пиљарите, одлучи прилепскиот кризен штаб. За ова Штабот...

Калеидоскоп 01.04.20 | 21:30

Сега сум на другата страна: Принцот Чарлс се обрати до нацијата

Британскиот принц Чарлс прв пат денеска се обрати на јавноста откако е заразен со коронавирусот и тоа преку видео-порака во која раскажа како ја прележал инфекцијата. Неодамна...

Економија 01.04.20 | 21:20

Славески: Вториот сет мерки нудат несигурност и за граѓаните и за компаниите

Недоречени се и конфузни мерките кои владата предводена од СДСМ ги донесе во врска со коронавирусот смета Трајко Славески од ИК на ВМРО-ДПМНЕ, кој за овие мерки зборуваше ...

Калеидоскоп 01.04.20 | 21:10

Михаела го победи Ковид-19: Сега пеам за сите пациенти кои се сè уште во болница

Михаела Јаневска е млада девојка од нашата земја која се избори со КОВИД-19. Всушност таа е пациентката која во летот од Барселона за Скопје, патуваше со маска и ракавици...

Македонија 01.04.20 | 21:06

Арслани: Се прават проценки дали и во Куманово да се воведе карантин

Новиот објект за хирургија во Охрид ќе функционира како болница за заразени од коронвавирус, а во Куманово ќе се прави стручна проценка дали да се воведе карантин како...

Македонија 01.04.20 | 20:57

Д-р Стевановиќ од Инфективна: Терапијата е различна за секој пациент, во зависност од останатите дијагнози

Многу малку знаеме за КОВИД-19, инфекцијата и болеста се сериозно непредвилдиви – само тоа е сигурно. Сепак, досегашното искуство покажа дека 80 отсто од пациентите развиваат...

Скопје 01.04.20 | 20:45

Џабе даде милион евра за чистење снег, кога снегот на Шилегов сега нема кој да му го исчисти

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов оваа зима потроши над 30 милиони денари за приватна фирма да ги одржува скопските улици. Согласно договорот обвската на таа...

Свет 01.04.20 | 20:34

Вртоглав пад на продажбата на автомобили во Франција

По прекинот н апроизводството во фабриките и затворањето на продавниците како резултат на пандемијата на коронавирус, францускиот автомобилски пазар падна за 72 отсто...