вторник, 31 март 2020
Македонија 31.03.20 | 23:59

Засега вратени 2.020 македонски државјани од странство

Со интервенција на Министерството за надворешни работи, по воздушен и по копнен пат, досега од странство во земјава се вратени 2.020 македонски државјани. Со чартер летовите,...

Естрада 31.03.20 | 23:56

Ни здравјето, ни сообраќајката не го сопреа: Лазиќ фатен како вози без возачка, и тоа за време на полициски час

Пред три дена српската полиција го уапси Дарко Лазиќ откако за време на полицискиот час бил фатен надвор од домот. Пејачот во својот автомобил бил со уште двајца пријатели,...

Интима 31.03.20 | 23:47

Секс пози во време на карантин, во онаа под број 51 ќе се пронајдете

На социјалните мрежи веќе неколку дена се споделува фотографија со 50 предлози на секс-пози кои може да ги практикувате за да не ви биде досадно за време на полицискиот...

Македонија 31.03.20 | 23:42

Зеколи за Костадинов: Прототип на бездушен, дехуманизиран политички младинец

Политичкиот аналитичар Арсим Зеколи реагира на објавата од портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, кој го нападна ВМРО-ДПМНЕ за критиките кон власта за економските...

Балкан 31.03.20 | 23:31

И тоа се случи: Косово ги укина таксите кон Србија

Косовскиот премиер во оставка Албин Курти објави дека од ноќеска на полноќ стапува во сила одлуката на Владата за укинување на таксата од 100 отсто на увозот на производи...

Балкан 31.03.20 | 23:21

Бугарски пратеник позитивен на Ковид-19, цел Парламент ќе биде тестиран

Претседателката на бугарскиот Парламент, Цвета Карајнчева вечерва соопшти дека еден пратеник е позитивен на новиот коронавирус. Станува збор за пратеникот од редовите...

Скопје 31.03.20 | 23:15

Брачен пар од Скопје произведува и подарува заштитни маски

Брачен пар од Скопје самоизлоацијата ја поминува во изработка на заштитни маски. Како што објави на својот фејсбук-профил Ирена Кироска, нејзините родители за време...

Црна хроника 31.03.20 | 23:08

Скопјанец извадил секира на семафор, сакал да нападне момчиња на мотор

Вчера попладне во СВР Скопје, Б.Л.(27) од Скопје пријавил дека околу 17.15 часот, додека бил заедно со Т.К.(18) од Скопје и управувал мотор на ул.„Востаничка“, биле нападати...

Свет 31.03.20 | 22:53

Тестот, засега, вели дека Путин е негативен на Ковид-19

Главниот лекар во московската болница за пациенти со коронавирус, кој се сретна со Владимир Путин во установата минатата недела, изјави денеска дека е заразен, додека...

Црна хроника 31.03.20 | 22:41

Родилката од Куманово позитивна на Ковид-19, од втората се чекаат резултати

Дваесетиседумгодишна кумановска синоќа се породила на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство – Скопје со царски рез, а резултатот од тестот попладнево...

Свет 31.03.20 | 22:28

Еве зошто Франција на крајот беше принудена да увезува маски за лице

Пред нешто повеќе од два месеци, пред појавата на пандемијата, тогашниот француски министер за здравство тврдеше дека има голема залиха на маски за лице во земјата,...

Економија 31.03.20 | 22:21

Aрсовска: Мерките мора да се подобрат, ако не им се помогне на компаниите веднаш – нема да останат компании

Сетот на мерки треба да се подобри, неодложно е да се помогне на компаниите, веднаш, итно, сега, затоа што нема да останат компании кои ќе генерираат средства во буџетот,...

Твитови 31.03.20 | 22:03

Фуркан Салиу: Доста е со оваа ароганција!!!

Доста е со оваа ароганција!!! Не може за секоја промашена одлука да се вадите на вонредна состојба, солидарност бла бла бла бла Прашања ќе се поставуваат, одговори мора...

Фудбал 31.03.20 | 21:51

Унгарија му помогна на Лотар Матеус да се евакуира од Дубаи

Германската фудбалска легенда Лотар Матеус беше евакуиран од Дубаи со помош на унгарското Министерство за надворешни работи. Матеус веќе 16 години живее во Будимпешта,...

Економија 31.03.20 | 21:35

Спасовски призна: Граѓаните ќе треба да платат дополнителни камати за одложувањето на кредитите

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во вечерашната емисија Топ тема на телевизија Телма истакна дека, граѓаните ќе треба да платат дополнителни камати за одложувањето...

Црна хроника 31.03.20 | 21:32

Почина новороденче, на Гинекологија се породиле две жени заболени со коронавирус

Две жени, кои што се породиле во изминативе два дена на Клиниката за гинекологија се заразени од корона вирус, дознава Канал 5 од извори од здравство. Се работи за родилки...

Свет 31.03.20 | 21:02

Секој четврти лекар во Британија е заразен со Ковид-19 или е во самоизолација

Управникот на Кралскиот лекарски колеџ, Ендру Годар, изјави дека секој четврти лекар во здравствениот систем на Велика Бртанија или е заразен со коронавирус или е во...

Здравје 31.03.20 | 21:00

Филипче: Двојно зголемен капацитетот на пунктовите за тестирање во Скопје, до крај на неделата во функција ќе биде и мобилната болница до Инфективната клиника

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска, на редовната прес-конференција за состојбата со коронавирус во земјава, информираше дека се потврдени 44 нови случаи...

Скопје 31.03.20 | 20:37

Граѓаните бараат: Град Скопје да го замрзне плаќањето на вода за 3 месеци и да ги снабди со заштитна опрема комуналните работници

Во рамките на иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за комуникација со граѓаните “вашите проблеми, заеднички решенија-ја сакам Македонија”, до нашата партија и денес пристигнаа...

Економија 31.03.20 | 20:31

Малопродажбата бара итни економски мерки и помош за спас на секторот

Македонска Национална Асоцијација за Франшиза (МАКФРАН) се обраќа до јавноста и надлежните авторитети со цел да информира и предупреди на одредени состојби поради...