понеделник, 30 март 2020
Кошарка 30.03.20 | 23:59

Пешкирот на Коби Брајант се продава за 33.000 долари

Фановите почнаа да заработуваат на почината НБА ѕвезда Коби Брајант. Па така еден колекционер го купил  пешкирот со кој популарната „Мамба“ се  бришел на последниот...

Фудбал 30.03.20 | 23:45

Штом им направи Панчев на Грците откако не сакаа да го пуштат бидејќи кажа дека е Македонец

Нашата фудбалска легенда Дарко Панчев во 1992 година имаше непријатно искуство со грчките власти. Во првата сезона откако Црвена Звезда стаана европски првак, тие играа...

Калеидоскоп 30.03.20 | 23:35

Eдна од најубавите жени во светот се досадува во карантин

И славните личности периодов се справуваат со изолацијата поради корона-пандемијата и се борат со здодевноста… Но, британскиот секс-симбол Елизабет Харли не ги заборава...

Фудбал 30.03.20 | 23:20

Меси во конфликт со раководството на Барса

Sвездата на Барселона, Лионел Меси се изрази против управата на клубот, откако откри дека фудбалерите на тимот од Каталонија се согласиле на намалување на платите од...

Црна хроника 30.03.20 | 23:09

Почина битолчанец, последните десетина дена бил во самоизолација

Маж на 60-тина години попладнево бил пронајден мртов во стан во Битола. Според неофицијални информации, станува збор за лице кое последните десетина дена ги поминало...

Македонија 30.03.20 | 22:57

Таткото на Зоран Заев, Панче, со недолични коментари кон Героски: Во идната влада ќе ве предложиме за советник

Таткото на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, Панче на Фејсбук излезе со недолични коментари кон новинарот Бранко Героски. Заев сениор дури се потсмева дека во идната влада...

Ракомет 30.03.20 | 22:55

Како Чупиќ ги мотивирал соиграчите: Ако можевме да го победиме Еурофарм, можеме и Барселона

Некогашниот вардарец Игор Карачиќ во подкастот за „Балкан Хендбол“ откри и интересна ситуација во соблекувалната на Вардар, на Ф4-турнирот во Келн каде се освои првата...

Македонија 30.03.20 | 22:55

Доктор Хасани: Бројот на заразени од корона е поголем од 285

Доктор Илир Хасани, кој воедно е и директор на Ургентниот центар во комплексот на Клиничкиот центар “Мајка Тереза“, смета дека бројот на заразени од корона вурус во...

Свет 30.03.20 | 22:44

Италија во целосен карантин барем до Велигден

Италијанскиот министер за здравство Роберто Сперанца рече дека националниот карантин наметнат за ограничување на ширењето на коронавирусот ќе биде продолжен барем...

Свет 30.03.20 | 22:32

За него веќе ЕУ не постои: Потпретседателот на италијанскиот Парламент го тргна европското и го постави своето знаме

Италијанскиот весник Месаџеро објави видео кое ја шокираше Европа, особено бирократите во ЕУ, а Италија ја доведе до делириум. Во својата канцеларија мирно, господски,...

Скопје 30.03.20 | 22:31

Димитриев: Оние што денес се гордеат со мобилната болница, во 2012 кога ја набавивме ја критикуваа

На местото на поранешниот студентски дом „Медицинар“, во близина на Инфективната клиника, при крај е поставувањето на полската болница, која треба да го надополни...

Здравје 30.03.20 | 22:26

Зошто прекумерната тежина го зголемува ризикот кај заболените од коронавирус?

Прекумерната тежина е една од причините за смртта на најмладиот починат од коронавирусот во Македонија, соопшти вчера министерот за здравство Венко Филипче. Додаде...

Македонија 30.03.20 | 22:19

Сите рокови во судските постапки престануваат да течат до завршувањето на вонредната состојба

Законски роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на судовите и Јавните обвинителства, според која законските и преклузивните...

Македонија 30.03.20 | 22:07

Чулев во проверка како се спроведува полицискиот час во Тетово

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев вечерва во Тетово беше во посета на полициските службеници кои се наоѓаат на неколку пунктови низ градот. Тој со нив разговараше...

Балкан 30.03.20 | 22:03

Ќе биде ли вака и кај нас? Велигден годинава нема да се слави во Грција

Оваа година, Велигден е поразличен, нема да го славиме традиционално, туку ќе останеме дома, рече Портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас на денешниот редовен телеконференциски...

Македонија 30.03.20 | 21:57

Негативни се тестовите од корона на семејството Трпчевски од Битола

Негативни се тестовите на семејството Трпчевски од Битола. Болницата „Плодонст“ на својата Фејсбук страница објави дека сите пет резултати кои пристигнале вечерва,...

Балкан 30.03.20 | 21:55

Нова влада или нови избори: Политичка криза во Косово

Претседателот на Косово Хашим Тачи го покана лидерот на  партијата Движење Самоопределување (ВВ) и премиер во оставка Албин Курти, на консултативна средба во врска...

Македонија 30.03.20 | 21:44

Владата бара дипломатите да не бидат изземени од задолжителниот карантин

Владата на својата денешна седница разгледа и донесе Протоколот за влез во Република Македонија на странски дипломати акредитирани во земјата и членовите на нивните...

Македонија 30.03.20 | 21:34

Филипче: Девет пациенти се излекувани и пуштени дома

Министерот за здравство Доц. д-р Венко Филипче на денешната редовна прес-конференција информираше дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се излекувани...

Здравје 30.03.20 | 21:33

Mладите не реагират на респираторите: Повеќе од 40 отсто приклучени на машина во Москва се под 35 години

Москва прогласи аларм поради сериозниот број на случаи на заболени од Ковид-19 помеѓу помладите лица. Повеќе од 40 отсто од пациентите приклучени на респираторна машина...