недела, 29 март 2020
Македонија 29.03.20 | 23:40

Семејството на првата заболена во Стурмица вели: Уште од 16 март беше во карантин

Струмица денеска го доби првиот заболен од коронавирус. Семејството на заболената во изјава за локалниот портал „Струмица Денес“ велат таа е во добра здравствена...

Македонија 29.03.20 | 23:37

Ноќва пристигаат Македонците од Бон и Келн

Откако доцна попладнево со државен лет беа вратени македонски државјани од Берлин, вечерва треба да слета уште авион со повратници од Бон и Келн. Станува збор за 181 повратник,...

Фудбал 29.03.20 | 23:29

„Како да беше крај на светот“: Душко Тошиќ откри за пеколот низ кој поминал поради коронавирусот:

Фудбалерот и сопруг на Јелена Карлеуша Душко Тошиќ раскажува дека поминал низ драма кога си заминувал од Кина во периодот кога почнал да се шири коронавирусот. Играчот...

Естрада 29.03.20 | 23:15

Тагни ме ако имаш му*а: Миа има нов предизвик на „Инстаграм“

Водителката Миа Костова на својот профил на „Инстаграм“ започна нов предизвик со жешка фотографија од нејзиниот тоалет. Многу ретко постирам вакви слики. Скоро никогаш....

Црна хроника 29.03.20 | 23:04

Планинската спасителна служба спасила возач на oф-роуд мотор

Денес во 12:15 ч. оперативниот центар на Планинската спасителна служба при Црвен крст Охрид прими повик од страна на група возачи на планински оф-роуд мотори, кои побараа...

Македонија 29.03.20 | 22:54

Патниците од Берлин пристигнаа во карантинот во „Цар Самоил“

Струмичката ТВ Вис се вклучи во живо од пристигнувањето на македонските граѓаните во во хотелот „Цар Самоил“ во Банско, каде ќе бидат сместени во задолжителниот 14-дневен...

Здравје 29.03.20 | 22:39

Струмичканка мета на навреди и лаги од нејзините сограѓани откако се вратила од Германија

Елена Иванова, студентка од Струмица која пред дваесетина дена се вратила од студиите во Германија бидејќи факултетот каде што студира бил затворен, преку струмичката...

Економија 29.03.20 | 22:28

Еве колку средства треба да издвои Владата за да го исполни ветувањето на Заев

Еве колку Владата треба да издвои средства за да го исполни ветувањето на Заев дека Македонија ќе биде земја со најголем износ на средства по глава на жител во регионот...

Здравје 29.03.20 | 22:13

Андријана Цветковиќ: Во Јапонија коронавирусот се утврдува за десет минути

Првото детектирано лице со овој вирус беше во почетокот на јануари, лице кое лежело во болница поради други околности, а вирусот бил откриен подоцна. Во Јапонија речиси...

Останати спортови 29.03.20 | 22:04

Олимписките игри ќе се одржат од 23 јули – 7 август 2021

Олимписките игри во Токио ќе се одржат од 23 јули до седми август во 2021 година. Веста ја објавија јапонските медиуми, повикувајќи се на извор од организацискиот комитет. Најголемиот...

Фудбал 29.03.20 | 21:51

Во Белорусија се игра и се навива, како да нема пандемија

Белорусија е единствена земја во Европа во која се игра фудбал, и покрај пандемијата на коронавирус, а денеска се играа натпревари и во аматерската лига во хокеј на мраз....

Твитови 29.03.20 | 21:41

„Полициски час“ во Чаир


Естрада 29.03.20 | 21:23

Што прави Каролина сабота навечер?

И Каролина Гочева седи дома. Пејачката преку цртеж направен од нејзиниот сопруг Михаил Корубин покажа што прави во сабота навечер за време на пандемија.   View...

Свет 29.03.20 | 21:06

Надмината бројката од 700 илјади заболени, во Италија починаа над 10 илјади

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 707,738 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 33,526, а оздравеле 150,732 лица. – Италија објави...

Македонија 29.03.20 | 20:39

Банкрот! Северна е банкрот држава!

Гледаме како изгледаат решенијата на СДСМ: земи од работниците дај и на државата. Државата ги зема парите и ги троши по тендери без контрола. На крај, нема пари ни кај...

Твитови 29.03.20 | 20:36

Прскалка за лозје, донација од градоначалникот на Вевчани


Естрада 29.03.20 | 20:28

„Карантинска криза“: Карлеуша лудо тверкаше, а ги предизвика и Северина, Розга, Беквалац, Севичка…

Јелена Карлеуша започна „Ла бомба“ предизвик за своите колешки од балканската естрада. Карантинска криза, напиша таа на видеото со кое ги повика сите пејачки од балканот...

Свет 29.03.20 | 20:26

Состојба со коронавирусот во светот до 20 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 707,738 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 33,526, а оздравеле 150,732 лица. – Италија објави...

Економија 29.03.20 | 20:12

Славески: Препорачувам помошта да почне уште од овој месец

Универзитетскиот професор и поранешен минстер за финансии, Трајко Славески смета дека државата несериозно ја сфатила заканата од корононавирусот и задоцнето почнала...

Македонија 29.03.20 | 20:08

Граѓаните се загрижени, доцниме, ни оди државата

Граѓаните се загрижени бидејќи Владата нема јасен план и стратегија за справување со економските последици како резултат на пандемијата на коронавирусот, ова го посочи ...