сабота, 28 март 2020
Здравје 28.03.20 | 23:59

Германски доктор тврди: 50 проценти од тестовите за корона се неточни

Германскиот доктор Клаус Кенлајн смета дека 50 провенти од тестовите за корона покажуваат погрешни резултати. Половина од 160.000 тестови во Германија можно да се погрешни....

Балкан 28.03.20 | 23:48

„Ова е војна која никој не може да ја добие сам“: Aлбанија испраќа лекари во Италија

Триесет албански лекари и медицински техничари отпатуваа за Италија за да им помогнат на нивните колеги во Бергамо во борбата против коронавирусот, јави дописничката...

Семејство 28.03.20 | 23:33

Лекарите со совет до идните мајки: Сега не е време да останете бремени

Гинекологот Александар Љубиќ дава совет до идините мајки дека сега не е време да останат бремени поради состојбата со корона вирусот. Тој вели дека медицината нема...

Вести 28.03.20 | 23:22

Како во филмот „Викенд на мртовци“: Никој не знае каде е телото на поранешниот претседател на „Кралевите“

Сцена како од култниот филм „Викенд на мртовци“ се одигрува во моментов во Шпанија. Поради корона вирусот има илјадници починати па шпаските погребални претпријатија...

Балкан 28.03.20 | 23:11

Фудбалче и билијард во карантин: Какви услови ќе имаат Србите во самоизолација

Белградскиот саем од денеска е место каде што Србите кои доаѓаат од дијаспората но и од земјата кои мораат да минат низ задолжителната самоизолација од две недели. Тука...

Свет 28.03.20 | 23:01

Добра вест: Папата нема корона

Резултатите од тестовите за коронавирус направени на папата Франциск и неговите најблиски соработници се негативни, соопшти Ватикан. Во Ватикан се тестирани 170 лица,...

Свет 28.03.20 | 22:49

Трамп сака да го стави под целосен карантин Њујорк и околината

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека размислува да воведе карантин во државите Њујорк, Њу Џерси и Конектикат за намалување на ширењето на коронавирусот. Трамп...

Естрада 28.03.20 | 22:33

И тој стави прстен на желудникот: Дарко Лазиќ речиси е непрепознатлив

Познатиот српски пејач Дарко Лазиќ по сообраќајната несреќа наместо да се вразуми почна да го живее стариот живот со кафеани и алкохол. Тоа значеше и враќање на старите...

Македонија 28.03.20 | 22:19

Јавното обвинителство отвори предмет за стружанката која почина од корона

Од семејството на починатата за ТВ Телма изјавија дека жената, со приоритетен упат од матичен лекар, ја однеле во болницата во Охрид од каде преку прозорец им рекле да...

Балкан 28.03.20 | 22:16

Не се плашат од короната: Мигрантите кои минуваат низ Србија цртаат чудни знаци

Мигрантите кои минуваат низ Србија од т.н Балканска рута својата територија ја обележуваат со цртање на чудни знаци. Симболот наликува на крст со кругче во горниот дел...

Естрада 28.03.20 | 22:07

Се исуши: Како изгледа Ана Николиќ откако ослабе 50 килограми

Српската пејачка Ана Николиќ сега гордо го покажува своето тело но до пред една година тоа не беше така. Таа имаше над 100 килограми и се чуствувала непривлечно.Затоа...

Македонија 28.03.20 | 21:52

Ќе потроши: 400.000 евра: Во време на корона на градоначалникот на Новаци му дошло до реновирање на општинската зграда

Додека државата се бори со епидемијата на коронавирусот во ситуација на вонредна состојба градоначалникот на општина Новаци, Љубе Кузмановски ќе ја реновира општинската...

Останати спортови 28.03.20 | 21:39

Бил дома во Техеран: Од корона заболе еден од најпознатите ирански атлетичари

Иранскиот атлетски репрезентативец во фрлање диск, Ехсан Хадади, кој се закити со сребрен медал на олимписките Игри во Лондон, е позитивен на коронавирус, објави World...

Балкан 28.03.20 | 21:31

Косовски лобист го обвини Трамп дека ги притиска властите во Приштина

Конгресменот Елиот Енгел, водечки демократ и претседател на Комитетот за надворешна политика во Претставничкиот дом, во соопштение за јавноста изрази загриженост...

Калеидоскоп 28.03.20 | 21:20

„Не е живот една жена“: Нишлија во карантин направи „концерт“ на тераса

Еден жител на Ниш решил да им го разубави времето на своите сограѓани додека се во изолација.Тој на својата терара извади вистинско озвучување го зема микофонот и почна...

Свет 28.03.20 | 21:08

Тврдеше дека короната е измама на демократите: Една од најпознатите водителки во САД доби отказ

Конзервативната водителка на „Фокс њуз“, Триш Реган, доби отказ од телевизијита поради тоа што во неколку своите вечерни емисии пред две недели повикуваше дека ширењето...

Македонија 28.03.20 | 20:54

Скршете ги прозорите: Повратниците од Словенија оставени без вода и тоалет да смрзнуваат во автобус

Мајка на една од повратниците од Словенија раскажува дека нејзината ќерка и останатите патници се оставени без вода, храна и тоалет и се затворени во автобус во Маврово....

Македонија 28.03.20 | 20:28

Доктор Даниловски: Внимавајте, вирусот се одржува во воздухот дури три часа

Вирусот се одржува во воздухот дури 3 часа! Значи, се шири и аерогено (низ воздухот)! Досега се сметаше дека тоа е малку веројатно.,објави доктор Даниловски на „Фејсбук“ Ова...

Свет 28.03.20 | 20:22

Продавала живи шкампи: Од оваа пациентка се зарази целиот свет

Продавачката на живи шкампи Веи Гуиксиан од Вухан е нултиот пациент на корона вирус,пренесува „Дејли Меил“. Оваа 57 годишна жена го пренесе вирусот кој прејде во глобална...

Македонија 28.03.20 | 20:08

Во 21 часот слетува првиот авион со повратници од Меминген

Вечерва во Скопје ќе слета авион со 166 патници, македонски државјани, кои се враќаат од германскиот град Меминген. Авионот полетал по 19 часот а по 21 часот се очекува негово...