петок, 27 март 2020
Музика 27.03.20 | 23:47

Пејачот на германската рок група Рамштајн, Тил Линдеман е заразен со коронавирус

Пејачот на германската рок група Рамштајн, Тил Линдеман е заразен со новиот коронавирус и се наоѓа во болница на интензивна нега. Според германскиот весник „Билд“,...

Македонија 27.03.20 | 23:47

Уште една лажна вест од кујната на СДСМ – власта глува и слепа за ваквите објави

Повторно лажни вести од кујната на СДСМ. Медиумите блиски до владејачката партија објавија дека наводно било прекинато интервјуто на новинарот Горазд Чомовски со лидерот...

Економија 27.03.20 | 23:38

650 вработени од „Маркарт Македонија“ одат на колективен одмор

Раководството на „Маркарт Македонија“, компанијата која има фабрика во  близина на Велес, одлучи од понеделник 650-те вработени да не одат на работа, ќе бидат на колективен...

Македонија 27.03.20 | 23:21

Заев обелодени: Недостигаат 2 милијарди евра

Македонија пред финансиски колапс. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за емисијата “360 степени“, изјави дека во македонскиот буџет недостигаат две милијарди...

Калеидоскоп 27.03.20 | 23:14

Во Русија нема грабање во самопослуга: Чекаат подготвени колички со основните продукти

Во Русија за да не дојде до енормна набавка на основните продукти, количките во самопослугите се подготвени со потребните основни продукти за секој купувач. Луѓето...

Останати спортови 27.03.20 | 23:03

Новак Ѓоковиќ донираше 1 милион евра на Србија за борба против коронавирусот

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ донира еден милион евра на Србија за купување респираторни апарати во борба против коронавирусот. Тој ова го соопшти на конференција...

Здравје 27.03.20 | 23:01

Четириесет и пет лица сместени во карантин во Битола

Попладнево со автобуси од Меѓународниот аеродром во Скопје беа пренесени патниците кои со летови беа вратени во Македонија, објави ТВ 21. Според информации од надлежните...

Економија 27.03.20 | 22:54

Што се случува со денарот? Дали девалвира во однос на еврото?!

Податоците за можна девалвација на денарот вечерва ја размрдаа берзата. Според некои податоци средната вредност на еврото во однос на денарот се очекува да достигне...

Здравје 27.03.20 | 22:45

АСМЛ објави упатства: Кога излегувате од дома не носете накит, на враќање дезинфицирајте сѐ

На Фејсбук страницата на Асоцијација на специјализанти и млади лекари – АСМЛ, споделија упатства за тоа како да се подготвите кога излегувате од дома и како да се...

Музика 27.03.20 | 22:36

Горан Каран посвети песна на девојчето што загина во земјотресот во Загреб

Со посвета „За девојчето од Клаиќева улица“ хрватскиот пејач Горан каран на својот фејсбук профил сподели песна која ја посвети на 15-годишното девојче кое загина од...

Култура 27.03.20 | 22:28

Награда за најдобра актерка за Зорица Нушева на Фестивал де Севиља

Зорица Нушева доби уште едно големо призание за својата глума во филмот ,,Господ постои името и е Петрунија”. Овој пат наградата пристигна од Festival de Sevilla на кој Нушева...

Калеидоскоп 27.03.20 | 22:19

Кинезите пронајдоа нов начин за ефектна дезинфекција од корона

Во борбата со КОВИД-19, компанија во Кина во градот Чонггинг постави „дезинфекциони тунели“, кои служат за стерилизација на работниците кои одат на работа. Во тунелите...

Филм 27.03.20 | 22:14

Американскиот актер Марк Блам почина од коронавирус

Американскиот актер Марк Блам почина од коронавирусот, јавуваат американските медиуми. Блам имал 69 години и починал во Њујорк, новиот центар на светот со црвен аларм...

Здравје 27.03.20 | 22:07

Белите дробови и се распаднаа: 16-годишната Јулија е една од најмладите жртви на короната во Европа

16 годишната ученичка од Париз, Јулија А. без посериозна здравствена состојба станала една од најмладата жртва во Европа на коронавирусот. Таа имала респираторни проблеми...

Македонија 27.03.20 | 21:44

Муцунски: Не можеме да бидеме земја којашто ќе напредува, кога имаме ЈО кое одбива да постапува во случај на нарушување на јавното здравје од лекар

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски, а во врска со евроинтеграциите и владеењето правото во вечерашната емисија „Еуро Фокус“ на Телма телевизија,...

Македонија 27.03.20 | 21:41

Муцунски до Османи: Имате економски тим којшто е изгубен, мерки требаше да се донесат пред две недели

Денеска не кревам паника, треба да се соочите со реалноста, после две недели дознавме дека буџетот не ни бил ликвиден, ниедна мерка не е навремена во делот на економијата,...

Свет 27.03.20 | 21:38

Салвини со критика за ЕУ: Прво ќе го победиме вирусот, а потоа ќе размислиме за Европа

Матео Салвини, лидер на најпопуларната италијанска партија Лига и поранешен потпретседател на Владата, ја критикуваше Европската унија за однесувањето за време на...

Свет 27.03.20 | 21:32

Папата на светот му прати порака од празниот плоштад Свети Петар: Пред вирусот сите сме во истиот чамец, сите

На плоштадот Свети Петар во Ватикан денеска папата Франциско го започнал својот “Урби ет орби”, на кој се моли за крај на пандемијата на коронавирусот и им ја дава...

Македонија 27.03.20 | 21:28

Уште малку, ќе помине и ова, а потоа баш ние ќе ве смениме!

Откако вечерва Спасовски јавно кажа дека вонредната состојба важи за сите подеднакво, односно дека сопствениците на миленици мора да ги почитуваат овие мерки и да се...

Балкан 27.03.20 | 21:13

Вучиќ-Брнабиќ: Не ги затвораме градовите, одиме на масовно тестирање и масовна изолација во привремените болници

Србија нема да носи потешки мерки, да затвора градови, туку од утре почнува со масовно тестирање, масовна изолација на полесните случаи во „привремените болници” и...