четврток, 26 март 2020
Здравје 26.03.20 | 20:32

Д-р Бушљетиќ: Се плашам каква ќе биде граѓанската послушност за Велигден, пикот на пандемијата ќе биде во мај

Ова не е на крај на пандемијата, ние сме на почетокот. Пикот на коронавирусот се очекува да биде на почетокот на мај. Се плашам колкава ќе биде граѓанската послушност...

Македонија 26.03.20 | 20:25

Силјановска- Давкова: Власта и при полицски час, мора да им овозможи и на кучињата да излезат за кусо време од дома

Професорката Гордана Силјановска – Давкова на власта и порачува дека и при полициски час мора да им овозможи на кучињата за кусо време да излезат од дома. „За Мали,...

Свет 26.03.20 | 19:54

Во Италија денеска починале 662 луѓе, нови 6.153 случаи

Во Италија денеска се потврдени 6.153 нови случаи на заразени со коронавирусот, а 662 лица починале. Вкупниот број на починати во земјата достигна 8.165 жртви, додека вкупниот...

Здравје 26.03.20 | 19:42

Македонија од денеска е една од десетте земји кои се дел од глобалната студија на СЗО каде се следи ефикасноста на терапијата за Ковид-19

Од денеска Македонија е една од земјите во кои ќе се спроведуваат два значајни меѓународни проекти за борба против коронавирусот. Денеска Светската здравствена организација...

Македонија 26.03.20 | 19:29

Ѓорѓиевски: ВМРО-ДПМНЕ предупредуваше кон ситуацијата да се пристапи сериозно, власта не нè послуша

На денешниот „Live chat“ на ВМРО-ДПМНЕ организиран под мотото „Затоа што секој живот вреди“ гостуваше членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Орце Ѓорѓиевски. Тој истакна...

Балкан 26.03.20 | 19:20

Седум жртви од ковид-19 во Србија, 73 новозаразени, вкупно 457 заболени

Во Србија во четвртокот се регистрирани три нови жртви на пандемијата, како и уште 73 новозаразени лица, со што вкупниот број се зголеми на 457, соошти на прес-конференција...

Македонија 26.03.20 | 19:09

Завршува карантинот, сега ќе се тестираат лицата кои беа затечени во Дебар и Центар Жупа

По 14 дена завршува карантинот во Дебар и лицата кои беа затечени во градот, а живеат во други градови ќе бидат тестирани. Потоа, согласно резултатите, ќе бидат пуштени...

Здравје 26.03.20 | 19:07

Чибишев со апел до граѓаните: Лековите за коронавирус не се пијат превентивно, туку со препорака од лекар

Чибишев укажа дека социјалните мрежи се моќна алатка за да се пренесат информации, но и дезинформации и да ги искомплицираат работите. Доктор Андон Чибишев на денешниот...

Фудбал 26.03.20 | 18:55

„Сантијаго Бернабеу“ се става во служба во борбата против Коронавирусот!

Стадионот кој е дом на најтрофејниот европски клуб сега добива нова улога. Коронавирусот го парализираше фудбалот, кој најмалку уште два месецa сигурно нема да го има...

Здравје 26.03.20 | 18:25

Прогнозите на надлежните остануваат дека пикот на вирусот ќе биде кон крајот на април

Прогнозите на надлежните остануваат дека пикот на вирусот ќе биде кон крајот на април и оти бројката на заболени ќе достигне до околу 2.000 лица. Сепак, министерот за здравство...

Здравје 26.03.20 | 18:18

Седум војници утре се враќаат од Авганистан, ќе одат во карантин

Седум војници утре ќе се вратат од Авганистан, информираат од Министерството за одбрана. Припадниците на Армијата се очекува утре во вечерните часови да пристигнат...

Свет 26.03.20 | 17:55

Бројката на заразени од коронавирус во светот достигна половина милион

Над 22 илјади смртни случаи е досгеашниoт биланс на пандемијата на вирусот но и 121 илјада пациeнти кои биле излекувани. Половина милион луѓе заразени од коронавирус е...

Здравје 26.03.20 | 17:34

Тетовец позитивен на корона две недели бил во Заводот за рехабилитација, се тестира персоналот и другите пациенти

Пациент од Тетово кој е еден од новите позитивни случаи заразен со корона вирус две недели, односно од 8 до 23 март бил сместен во Заводот за рехабилитација во Скопје. Пациентот...

Свет 26.03.20 | 17:32

101-годишник од италијанскиот град Римини го победи корона вирусот

Еден од најстарите пациенти заразени со вирусот Ковид-19, 101-годишен маж од италијанскиот град Римини, се опорави од вирусот, јавуваат денеска италијанските медиуми. Добрите...

Здравје 26.03.20 | 17:29

Жан Митрев: Подобро носете шал, отколку заштитна маска

Академик доктор Жан Митрев преку видео обраќање дава неколку препораки за тоа како луѓето да се заштитат од опасниот коронавирус. Според него, многу подобро е ако луѓето...

Македонија 26.03.20 | 17:27

Трајчевски: Владата нема законско право да преговара со медиумите

Директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги Зоран Трајчевски во емисијата „Заспиј ако можеш“ на Алфа Телевизија посочи дека министерот Дамјан...

Здравје 26.03.20 | 17:25

Јувентус со повеќе од 0.5 милион купува 150 респиратори, Филипче со 1.2 милиони купува 50 респиратори за болниците

‘Јувентус’ со нешто повеќе од 0.5 милион 💶 купува 150 респиратори за болниците. Венко Филипче со 1.2 милиони 💶 купува 50 респиратори за болниците. П.С денеска ситуацијата...

Економија 26.03.20 | 17:19

Стопанска комора: Автомобилските компании прават се да ги задржат вработените

Поддршката на Стопанската комора на Македонија во постојниов период е насочена и кон компаниите членки на Советот на странски инвеститори при комората. Имајќи го предвид...

Македонија 26.03.20 | 17:13

„Live chat“ на ВМРО-ДПМНЕ со Андон Чибишев и Орце Ѓорѓиевски во 17:30 часот

ВМРО-ДПМНЕ како и секој ден така и денеска со почеток во 17:30 часот ќе го одржи својот нов „Live chat“ со докторот Андон Чибишев и Орце Ѓорѓиевски. Денеска со почеток во 17:30...

Здравје 26.03.20 | 17:11

Идната недела ќе пристигнат 500.000 маски и 20.000 тестови

Во текот на следната недела како донација треба да пристигнат и 500.000 маски и 20.000 тестови, реагенси за тестирање на коронавирусот. Добивме одговор од повеќе донатори,...