четврток, 26 март 2020
Македонија 26.03.20 | 23:43

Манчевски: Намалувањето на платите е мерка за да се спаси економијата

Потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, во емисијата „Кликплус“ на ТВ21 истакна дека намалувањето на платите е мерка за да се спаси економијата. Намалувањето на...

Калеидоскоп 26.03.20 | 23:36

Часот на планетата Земја: В сабота во 20:30 часот по локално време во мрак ќе потонат над 8.000 града во преку 180 држави ширум светот

Со оглед на новонастаната ситуација со Ковид -19, Часот на планетата Земја одлучи да ги откаже сите јавни закажани настани. За тоа, но и за другите активности кои можете...

Живот 26.03.20 | 23:24

На денешен ден кај Караулата Чашка загина Игор Николовски

На денешен ден (26.03.2001) кај Каралулата Чашка загинува Игор Николовски (†26), резервист во АРМ, додека бил во патрола на набљудувачките пунктови во тој дел на северната...

Калеидоскоп 26.03.20 | 23:14

Кинески лекар почина откако 35 дена работел без прекин

Кинески лекар, Донг Тианг (29) починал од мозочен удар откако работел без прекин 35 дена за да ги спаси оние што страдаат од коронавирус. Анестезиологот, д-р Тијанг, прогласен...

Фудбал 26.03.20 | 23:02

Фудбалер на Ајакс се разбуди по повеќе од две години поминати во кома

Холандско-мароканскиот фудбалер Абделхак Нури се разбуди од кома по две години и девет месеци. Откако на мечот Вердер во 2017-та година овој играч се сруши на теренот и...

Македонија 26.03.20 | 22:58

За 1.000 тестови за Ковид-19, Филипче платил 60.000€ повеќе, отколку една приватна клиника

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на фејсбук напиша: Ајде сега да си играме проста математика по примерот на Филипче и Заев. Тест за Ковид-19 во Институт за јавно...

Калеидоскоп 26.03.20 | 22:53

Помор на врапчиња во повеќе делови од Македонија

Во групата „Фармери“ на Фејсбук граѓани споделуваат фотографии од помор на врапчиња. Велат иста е сутацијата во повеќе делови во Македонија. Здраво на сите, дали е...

Економија 26.03.20 | 22:40

Забраната за влез и излез од Куманово се однесува исклучиво на редовниот комерцијален превоз

Владата на Република Македонија на денешната 29-та седница донесе заклучок да ја информира јавноста дека одлуката со која се забранува влез и излез од и во подрачјето...

Калеидоскоп 26.03.20 | 22:33

Балканска болка – онлајн наставата ги „соголи“ професорите

Не е само Македонија. Проблемот со лошиот кадар го има низ цел балкан… Корона вирусот ги соголи професорите… OMG! 🤭 Gepostet von 24h.ba am Donnerstag, 26. März 2020

Македонија 26.03.20 | 22:23

Чулев: Граѓаните воглавно го почитуваат ограничувањето за движење

Граѓаните воглавно ја почитуваат мерката за ограничување на движењето и покажуваат високо ниво на совесност, иако се забележани одредени отстапувања, изјави министерот...

Здравје 26.03.20 | 22:14

Лекот „хлорокин“ е ставен на листата за укинување на царинската давачка

На денешната 29-та седница Владата донесе Одлука за дополнување на Одлуката за укинување на увозната давачка – царинската стапка за потрошен медицински материјал,...

Твитови 26.03.20 | 22:08

Кога Зоки нарачува респиратори пристигнуваат вибратори

Ако Зоки проговоре…

Македонија 26.03.20 | 22:05

Илиевски: Зошто државата наплаќа по 4950 денари за тест?

Богдан Илиевски на фејсбук профилот напиша: Еве (ја) набавка(та) на тестови. 1000 сетови за тестирање со вкупна цена од 20.000 евра. Односно 20 евра по тест. Зошто државата наплаќа...

Скопје 26.03.20 | 21:55

Џугуманов: Иако ситуацијава во главниот град е надвор од контрола, се надевам имаме стратегија

Илија Џугуманов на својот фејсбук профил објави: Дебар – 4 заразени Градоначалник: Апел за итни мерки Мерки: целосен карантин, дезинфекција на сите возила (влез/излез)… Куманово...

Македонија 26.03.20 | 21:37

Мицкоски: Каква е таа солидарност кога на стопанството му велите да се стрпи и кратите плати, а од друга страна вработувате нови партиски кадри

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на својот фејсбук профил напиаш: Ајде што задоцнето, делумно и лошо ги копираат анти кризните мерки што ги предлагаме. Ајде...

Економија 26.03.20 | 21:22

Земјоделците со посебна дозвола ќе одат на нива за време на викендите

Владата на Македонија на денешната 29-та седница го разгледа и го усвои записникот од единаесеттиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна...

Економија 26.03.20 | 21:07

Ампева: Работнички отишле на лекар и дознале дека се одјавени од работа

Работниците да не потпишуваат спогодбени откази, ниту пак празни листови. Првите вакви случаи ги забележавме во странските компнаии, но и во текстилните фабрики, алармираше...

Свет 26.03.20 | 20:56

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 520.330 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 23.593, а оздравеле 123.321 лица. – Во Австрија, според...

Економија 26.03.20 | 20:46

Eлектронски достапни се документите за аплицирање за бескаматните кредити

Развојна банка, Управата за јавни приходи и Централниот регистар на Република Македонија апелираат до фирмите коишто ја прибираат документацијата потребна...

Калеидоскоп 26.03.20 | 20:38

Тепачка за вреќа брашно во Зеница

Маж и жена се степале за вреќа брашно пред супермаркет во Зеница, Босна и Херцеговина, јавија тамошните медиуми и ја објавија снимката од тепачката. Како што наведува...