сабота, 29 февруари 2020
Калеидоскоп 29.02.20 | 23:59

Утре носете мартинки за среќа и против уроци

Традицијата вели дека на прввиот ден од март се носат мартинки на рацете.Тоа е еден вид на венче направено од конци во разни бои но најчесто црвена.Најстарата жена во...

Македонија 29.02.20 | 23:48

Разобличена лагата на провладините медиуми дека паричникот е оригинал Луј Витон

Разобличена е лагата на провладините медиуми кои вчера објавија дека паричникот што лидерот на СДСМ Зоран Заев одби да го земе на ТВ дуелот е оригинал „Луј Витон“. ...

Балкан 29.02.20 | 23:28

Бројката се зголемува: Седум лица заболени од корона во Грција

Бројката на заразени со коронавирусот во Грција вечерва се искачи на седум лица, откако грчкото Министерството за здравство соопшти дека се потврдени уште три нови...

Македонија 29.02.20 | 23:14

Чини 200 денари: Паричникот што Заев не сакаше да го земе не е од Будимпешта туку од Бит пазар

Опседнатоста на СДСМ со Никола Груевски нема крај.  Откако во медиумите  почнаа да спинуваат  информации дека паричникот кој вчера за време на ТВ дебатата  лидерот...

Македонија 29.02.20 | 23:02

Тасевски: СДСМ е многу послаб отколку во 2016 година, многу послаб, на стаклени нозе

Актерот Сашо Тасевски коментирајќи го ТВ дуелот помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ оценува дека СДСМ е многу послаб отколку во 2016 година и дека практично е на стаклени...

Црна хроника 29.02.20 | 22:43

Џип се обидел да избегне Југо: Две девојчиња покосени на автобуска во Ѓорче Петров

Две девојчиња со тешки повpeди со возило на брза помош беа префлени во бoлница откако џип yдpи во нив додека чекале автобус на автобуската постојка, пренесува „Инфомакс“. Џипот,...

Македонија 29.02.20 | 22:22

ВМРО-ДПМНЕ за утре најавува нов скандал поврзан со Филипче

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоиловски за утре најавува нов скандал поврзан со министерот за здравство Венко Филипче. Досега во јавноста беа обелоденети неколку...

Колумни 29.02.20 | 22:06

Заев како на нокширче

Предраг Димитровски Не знам дали се уште се сеќавате или го паметите вицот за малото дете, кое седело среде соба на нокширче, а неговите најблиски претскажувале што...

Балкан 29.02.20 | 21:58

Нов случај на корона во Солун, жената била во Милано

Во Солун вечерва бил потврден петтиот случај на коронавирусот во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Според информациите во грчките медиуми, станува збор за лице...

Останати спортови 29.02.20 | 21:48

Mедениот месец заврши: Вељко се враќа на тренинзите и борбите

Откако заврши медениот месец со сопругата Богдана, Вељко Ражнатовиќ се врати на својата страст а тоа е боксот. Тој се наоѓа во Црна Гора каде со тамошната репрезентација...

Ракомет 29.02.20 | 21:32

Потврдено: „Министерот за одбрана“ Борко доаѓа во Вардар

По натпреварот против Монпелје, тренерот на македонскиот и европски шампион Вардар, Стефче Алушовски потврди две нови имиња во тимот.Станува збор за репрезентативниот...

Македонија 29.02.20 | 21:18

Спасовски ќе го промовира туризмот во Ранковце

Премиерот Оливер Спасовски утре ќе изврши увид на реконструираните простории за промоција на туристичките атракции кои се наоѓаат во зградата на Општината Ранковце. Територијата...

Фудбал 29.02.20 | 20:58

Се што е убаво има крај: Ливерпул загуби по 44 меча без пораз

Заврши серијата на Ливерпул од 18 последователни победи и 44 меча по ред без пораз во Премиер лигата! Тимот од Мерсисајд беше совладан со 0-3 од тимот на Ватфорд, кој пред...

Балкан 29.02.20 | 20:50

Тачи не го сака Лајчак за посредник меѓу Белград и Приштина

 Претседателот на Косово Хашим Тачи, по повод најавите дека Европската унија ќе го именува словачкиот дипломат Мирослав Лајчак за свој посредник во дијалогот меѓу...

Свет 29.02.20 | 20:40

Турција сака да купи ракетен систем „Патриот“ од САД да ја доврши работата во Сирија

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу изјави денеска дека официјална Анкара побарала од САД да испратат ракетни системи „Патриот“ за поддршка на...

Македонија 29.02.20 | 20:29

Тошковски со порака до Заев и Костадинов: Mене адвокатурата ми е професија, а вам криминалот

Неточни, измислени и манипулативни се изнесените тврдења на Костадинов и Заев за мене, реагира адвокатот Панче Тошковски по обвинувањата на портпаролот на СДСМ, Костадин...

Македонија 29.02.20 | 20:20

ВМРО-ДПМНЕ со факти од дуелот: Заев разобличен, доаѓа крај на „трас-трас“ судството

Христијан Мицкоски на ТВ дуел го разобличи хаотичниот Заев, доаѓа крајот на “трас трас” судството. ВМРО-ДПМНЕ ги објавува следниве факти на денот: 1.Мицкоски на ТВ дуел...

Свет 29.02.20 | 20:13

Прв смртен случај од Корона и во САД

Во САД е потврден првиот смртен случај од новиот коронавирус. Властите во државата Вашингтон потврдија дека едно лице починало од Ковид-19, но без да соопштат други детали,...

Ракомет 29.02.20 | 20:02

Чупиќ со емотивно обраќање: Ако ни плати некој авион ќе биде добро, ако не ќе одиме со автобус 20 часа

Иван Чупиќ имаше емотивно обраќање по поразот од Монпеље. Тој вели дека во овој момет толку им се можностите и оти ќе направат се да ја освојат СЕХА лигата но дека не...

Балкан 29.02.20 | 19:41

Ќе учествуваат на избори: Ова е Јелена, водачот на српските „шарени“

Oна што во Македонија се викаше „Шарена револуција“ , во Србија се вика „Еден од пет милиони“. И двете организациии имаа иста цел, поддршка на опозицијата и доаѓање...