петок, 28 февруари 2020
Здравје 28.02.20 | 23:54

СЗО: Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери

Епидемијата на новиот коронавирус добива сè пошироки размери, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО), откако Нигерија го потврди првиот случај на коронавирус...

Здравје 28.02.20 | 23:45

Пронајдени се лицата кои избегале од штипската болница

Министерот за здравство, Венко Филипче потврди дека лицата кои избегале од штипската болница се пронајдени. Двете лица кои избегале од штипската болница се пронајдени...

Култура 28.02.20 | 23:14

Театар Комедија ги откажа претставите, откажани се и фестивалот „Мозаик“ и концертот на „Фрајле“

Откако Владата на седница донесе и официјална препорака да се откажат јавните настани и собири до 6 март поради корнавирусот, дел од организаторите ги откажаа настаните. Македонскиот...

Економија 28.02.20 | 23:04

Ќе се одложи прекинот на реемитување на домашните и странските телевизиски канали

Оливер Спасовски и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски се сретна со претставници на сите оператори обединети во Здружението на...

Балкан 28.02.20 | 22:50

Нереди на грчко-турската граница: Мигрантите се обидуваат да влезат во Грција

Грчките безбедносни сили фрлија солзавец на стотиците мигранти кои се обидуваат да ја поминат турско-грчката граница откако Турција соопшти дека повеќе нема да ги...

Здравје 28.02.20 | 22:42

Венко Филипче: Нема автохтоно жариште и тоа е добро

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва во емисијата „360 Степени“, зборуваше за траекторијата на движење на пациентката којашто е заболена од коронавирусот. Нема...

Македонија 28.02.20 | 22:32

Граѓаните оценија – Мицкоски убедлив во дуелот

На социјалните мрежи додека траеше телевизискиот дуел меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и на СДСМ Зоран Заев течеше анкета чии резултати покажуваат дека...

Твитови 28.02.20 | 22:13

Зоки Пиноки!

Актерот Тони Михајловски на својот фејсбук профил постави слика од Пинокио со наслов: Зоки Пиноки!

Економија 28.02.20 | 22:09

Комисија за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ: Заев неуморно лаже!

Комисијата за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ порача: И вечерва на ТВ дуелот Заев пак лаже. Но, официјалните податоци се други. Иако многу пати сме ги повториле, сепак уште еднаш...

Македонија 28.02.20 | 22:02

Мицкоски му подари празен паричник „Луј Витон“, Заев му го врати: Вие сигурно го сакате полн

Вечерашниот ТВ-дуел меѓу претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Христијан Мицкоски и Зоран Заев заврши во духот на христијанскиот празник Прочка, кој се празнува в недела. Иако...

Македонија 28.02.20 | 21:58

Заев верува во победа: Ќе побара по изборите техничка Влада

На прашањето дали по изборите размислува за широка коалиција помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев одговори дека токму тоа е неговиот план по изборите на 12 април. Очигледно...

Здравје 28.02.20 | 21:53

Две лица сомнителни за инфицираност со коронавирусот побегнале од Штипската болница

Двајца пациенти попладнево скршиле прозорец и избегале од штипската болница каде се пријавиле по скорото враќање од Италија, потврди за Телма министерот Наќе Чулев. Станува...

Македонија 28.02.20 | 21:51

Мицкоски: На народот му е преку глава од погубни политики

На народот му е преку глава од погубните политики на СДСМ и тоа ќе го покажат на 12-ти април, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување...

Економија 28.02.20 | 21:47

ВМРО – ДПМНЕ: Мицкоски го потсети Заев на заборавените ветувања

Како што ги лажете Македонците, така ги лажете и Албанците му посочи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на Зоран Заев во вечерашната дебата на Канал 5 телевизија. Во...

Македонија 28.02.20 | 21:44

Мицкоски: Бидејќи Заев вели дека СДСМ не е македонска туку мултиетничка партија ги повикувам Македонците и сите граѓани во Македонија да гласаат за ВМРО-ДПМНЕ

Бидејќи Заев рече дека СДСМ не е македонска партија ги повикувам Македонците да гласаат против Заев, а Албанците да не бидат манипулирани, бидејќи ова што го прави Заев...

Македонија 28.02.20 | 21:40

Мицкоски: Кандидатот за мандатар не треба да биде носител на листа

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во вечерашната дебата со Христијан Мицкоски откри дека ќе биде носител на изборната листа во четвртата изборна единица и го покани лидерот...

Економија 28.02.20 | 21:33

Мицкоски до Заев: До каде е реновирањето на гимназијата во Тетово?

Владата имаше ветување дека ќе направи многу. До каде е реновирањето на гимназијата Кирил Пејчиновиќ во Тетово, го праша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, лидерот...

Твитови 28.02.20 | 21:33

„Авиону сломичу ти крила“


Економија 28.02.20 | 21:31

Заев се пофали: Изградивме 750 километри патишта

Изградивме 750 километри патишта, 1400 километри водоводи и канализации, а вие имате споменици и барокни фасади, кои ветрот ви ги дувна, му порача претстедателот на СДСМ...

Македонија 28.02.20 | 21:26

На изборите ќе има само една македонска партија

Коалицијата на СДСМ и на Беса ги менува досегашните политики да постојат само етнички партии и ништо друго, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната дебатна...