среда, 26 февруари 2020
Свет 26.02.20 | 23:54

Истрага во болниците во Италија од каде се рашири коронавирусот

Италијанските обвинители отворија истрага за процедурите усвоени од страна на болниците во регионот на Ломбардија во центарот на епидемијата на коронавирусот во Европа,...

Македонија 26.02.20 | 23:32

Героски: Кога јас укажував дека законот за ЈО е штетен, бев прогласен за адвокат на мафијата

Во емисија на Алфа ТВ гостуваше новинарот Бранко Героски кој што посочи дека политичката сцена во Македонија е доста променета. Еден од најголемите предизвици, најголемиот...

Балкан 26.02.20 | 23:26

На 99 години почина Неџмије Хоџа, сопругата на албанскиот комунистички диктатор Енвер Хоџа

На 99-годишна возраст денeска попладне во својот дом во населбата „Лапрак“ во Тирана почина Неџмије Хоџа, сопруга на диктаторот Енвер Хоџа,јави Топ чанел. Информацијата...

Македонија 26.02.20 | 23:14

МОН: Ученици и студенти кои во последните две недели биле во Италија или Кина да останат дома

Министерството за образование и наука (МОН) им наложи на учениците и студентите кои во изминатите две недели престојувале во Кина и Италија, земјите каде има најголем...

Здравје 26.02.20 | 22:48

Македонците го разграбаа брашното од полиците по супермаркетите по информацијата за коронавирусот

Македонците ги испразнија рафтовите со брашно во супермаркетите, откако денеска беше соопштени дека во земјава е потврден првиот случај на коронавирус. Испаничените...

Македонија 26.02.20 | 22:35

Новинарот Димовски ѝ откри на Рускоска кој го снимил Заев: Ќе го прашате ли Панделевски дали тој бил на средбата со премиерот?

Во денешното издание на емисијата „Што не е јасно?“ каде гостуваше обвинителката Вилма Русковска новинарот и водител, Саше Димовски објави ексклузивна информација...

Фудбал 26.02.20 | 22:19

Рамадани: Не сум уапсен, гледам Реал Мадрид – Манчестер Сити

Фали Рамадани, еден од советниците на поранешниот премиер Зоран Заев, за кој денеска дел од медиумите пренесоа дека е уапсен во Шпанија, за 24 Инфо ексклузивно изјави...

Економија 26.02.20 | 22:12

Лазаров: Заев ветуваше плата на 30.000 денари, а гледаме дека е 600 милиони евра пониско од ветувањето

Зоран Заев рече „ќе облечам железни опинци за да ја донесам платата на 30.000 денари“, а гледаме дека е 600 милиони евра пониско од ветувањето, изјави вечерва Драко Лазаров...

Естрада 26.02.20 | 21:59

Сопругот на Елена Велеска: Таа има здравствени нарушувања и е опасна за околината, децата ќе ги земам јас

Марјан Мирчески, сопругот на една од нашите најпознати фолк пејачки, Елена Велеска потврдува дека тој и Елена се разведуваат, овој пат дефинитивно и без можност за предомислување....

Здравје 26.02.20 | 21:51

Екипи се упатуваат кон домовите на сопатниците на жената со коронавирус

Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашната прес конференција информираше дека се лоцирани сите 8 сопатници плус возачот на пациентката која има коронавирус....

Здравје 26.02.20 | 21:45

Ако ви тече носот и искашлувате кога имате настинка, не може да сте заразени од коронавирусна пневмонија

Ако ви тече носот и искашлувате кога имате настинка, не може да сте заразени од новиот вид на коронавирусна пневмонија, затоа што коронавирусната пневмонија е сува кашлица...

Македонија 26.02.20 | 21:38

Богоевски призна: Со Законот за ЈО не се спроведе потребната реформа

Поранешниот пратеник Павле Богоевски призна дека се донесе Закон за јавно обвинителство кој не одговара на она што и е потребно на Македонија за реформи во правосудството....

Балкан 26.02.20 | 21:31

Во Косово нема ниеден заразен со коронавирус

Националниот институт за јавно здравство на Косово објави вечерва дека ниту едно лице кое досега било хоспитализирано под сомнение дека е носител на коронавирусот...

Здравје 26.02.20 | 21:17

Филипче: Сите луѓе кои патувале со заразената вечерва ќе останат дома со полициски надзор

Пациентката кај која е утврдено присуство на коронавирус е во добра општа состојба и со лесна форма на болеста. Зафатено и е само едно белодробно крило и не е потребна...

Македонија 26.02.20 | 21:04

Мицкоски: Мора да има обвинение по кое Заев ќе одговара за попречување на правдата

Правдата е нападната од неправдата, порачаа граѓаните кои синоќа се собраа на протестниот марш организиран од опозициската ВМРО-ДПМНЕ од зградата на Јавното обвинителство...

Здравје 26.02.20 | 20:53

Маските за заштита од коронавирус 300 денари, Владата не реагира

И додека во Македонија е регистриран првиот случај на корона вирус, наместо достапност на неопходниот материјал, маските достигнаа цена до 300 денари. Ако најевтините...

Економија 26.02.20 | 20:49

Лазаров: ВМРО-ДПМНЕ смета дека платите можат да растат само преку зголемување на продуктивноста

Платите во македонската економија се четири пати пониски од платите во Словенија затоа што македонската економија е четири пати помалку продуктивна од словенската....

Останати спортови 26.02.20 | 20:36

Нови меѓународни успеси на македонскиот скијач Виктор Петков на ФИС-трките во Романија

На ФИС СЕС Nation CUP одржан во Poiana Brasov, во Романија во период од 18 до 21 февруари годинава учестуваше и членот на ски клубот Сноу спорт од Гостивар и член на скијачката репрезентација...

Црна хроника 26.02.20 | 20:15

Жена пронајдена мртва во Куманово

Вчера во 19:20 часот во СВР Куманово, од Итна медицинска помош било пријавено дека на ул.„521“ во населба Карпош била пронајдена почината В.П.(64). По преземени мерки било...

Црна хроника 26.02.20 | 20:12

Скопјанец нападна полицаец, веднаш е приведен

На 26.02.2020 во 06:30 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 02:30 часот на ул.„Славе Ѓорѓиевски Шнајдер“ во Скопје, додека полициски службеници извршувале работни задачи,...