понеделник, 24 февруари 2020
Македонија 24.02.20 | 23:50

На Инфективна клиника се тестира едно лице за коронавирус со симптоми на грип

Во моментов на Инфективната клиника во Скопје се врши тестирање на коронавирус на едно лице со симптоми на грип, соопшти вечерва Министерството за здравство. Од министерството...

Балкан 24.02.20 | 23:44

Црна Гора го подгина степенот на подготвеност поради коронавирусот

Црна Гора го подигна степенот на подготвеност поради коронавирусот од низок на умерен, откако во Италија се забележани неколку смртни случаи и поголем број на заразени...

Свет 24.02.20 | 23:33

Сведоци сме на епидемија, а не на пандемија на коронавирус, велат од СЗО

Ширењето на коронавирусот надвор од Кина не доведе до пандемија, туку до епидемија, според Светската здравствена организација (СЗО). Сè уште не е јасно дали може да се...

Естрада 24.02.20 | 23:23

После озборувањата дека се разведува, Северина објави фотографија која сите ја коментираат

Северина со својата најнова објава ги демантираше озборувањата за проблемите во бракот со Игор Којиќ. Пејачката објави нивна заедничка фотографија на која Игор ја...

Филм 24.02.20 | 23:03

Харви Вајнстин е виновен за силување

Харви Вајнстин, еден од најмоќните луѓе во Холивуд, е прогласен за виновен во случајот на сексуален напад што пред две и пол години го покрена движењето #MeToo. Шеесет и...

Астро 24.02.20 | 22:48

Трите хороскопски знаци кои најмногу се врзуваат за партнерот

Секоја личност се однесува различно во љубовна врска. Некои луѓе сакаат да бидат послободни, но некои навистина се врзуваат за нивниот партнер. За жал, понекогаш ова...

Здравје 24.02.20 | 22:32

Kолку e опасен коронавирусот според возраст и пол?

Колку личноста е повозрасна, толку и шансите се поголеми коронавирусот да биде фатален. Досегашните податоци на смртни случаи од коронавирусот покажуваат дека 14,8 отсто...

Балкан 24.02.20 | 22:15

Клиниката од Загреб потврди: Шест тестови за коронавирусот се негативни, пет нови сомнителни случаи во Риека

Во клиниката за инфективни болести во Загреб во тек е тестирање на вкупно шест примероци на коронавирусот Ковид-19 – по еден од Сплит и Риека и по два од Загреб и Сисак,...

Македонија 24.02.20 | 22:03

Како што ги добив, така и ги објавив, вели Милошоски за снимките

Како што ги добив, така и ги објавив снимките изјави пратеникот Антонио Милошоски за телевизија „Алфа“ во емисијата „Што не е јасно“. Милошоски проговори и како ги...

Македонија 24.02.20 | 21:44

Катица Јанева и Бојан Јовановски сами не можеле да рекетираат бизнисмени за милионски суми без поддршка од власта

Во емисијата „Што не е јасно“, во интервју за телевизијата Алфа, Антони Милошоски истакна дека Катица Јанева и Бојан Јовановски сами не можеле да рекетираат бизнисмени...

Македонија 24.02.20 | 21:40

Милошоски: Заев се повикуваше на реформи во судството и владеење на правото, а тој бил премиер, обвинител и судија

Во вечерашната емисија „Што не е јасно“ на телевизија Алфа гостуваше Антонио Милошоски кој вчера објави снимки на кои се слуша гласот на поранешниот премиер Зоран...

Свет 24.02.20 | 21:28

„Кориере дела Сера“ извести за седма жртва од коронавирусот во Италија

Италијанскиот весник „Кориере дела Сера“ јавува за уште една – седма жртва на коронавирусот. Во болницата Комо починал 62-годишен маж, за кој се наведува дека напредокот...

Балкан 24.02.20 | 21:20

Словенија ќе ги затвори границите ако се зголеми ризикот од коронавирус

Словенечкиот премиер Марјан Шарец изјави дека е подготвена и да ги затвори границите ако се зголеми ризикот за влез на коронавриусот во земјата, јавуваат словенечките...

Црна хроника 24.02.20 | 21:12

Црн чад во околината на Кавадарци, граѓаните вознемирени

Црн чад во кавадаречко Возарци, денеска ги вознемири кавадарчани. Од Државниот инспекторат за животна средина за МИА велат дека проблемот бил краткотраен и бил надминат. Инспектор...

Свет 24.02.20 | 20:51

Кина има вакцина против коронавирусот

Кинеските експерти веќе ја разработиле вакцината која првично се смета за ефикасна против коронавирусот „COVID-19“, соопшти кинескиот амбасадор во Русија, Џан Ханхуеи,...

Кошарка 24.02.20 | 20:46

Ванеса Брајант поднесе тужба против сопственикот на хеликоптерот во кој загинаа Кобе и Џијана

Ванеса Брајант, вдовицата на НБА легендата Коби Брајант, денеска поднела тужба против сопственикот на хеликоптерот, во чиј пад минатиот месец погинаа нејзиниот сопруг,...

Македонија 24.02.20 | 20:38

СЈО им исплатило хонорари на двајца сведоци предложени од Обвинителството во случајот „Таргет Тврдина“

СЈО им исплатило хонорари на двајца сведоци предложени од обвинителството во предметот “Таргет Тврдина”. Тие извршиле работен ангажман за СЈО и за тоа им биле исплатени...

Здравје 24.02.20 | 20:31

Филипче убедува дека се засилуваат контролите на граничните премини, а цел авион од Италија поминал без контрола

Додека министерот Филипче убедува дека се засилуваат контролите на граничните премини и на скопскиот аеродром, македонските граѓани кои викендов пристигнале во државата...

Свет 24.02.20 | 20:24

Шпионска афера во Британија: Некои разузнавачи од МИ5 не и веруваат на министерката за полиција

Британската разузнавачка служба направила необичен чекор денес, негирајќи ги новинските извештаи дека британската разузнавачка агенција задржувала информации до...

Македонија 24.02.20 | 20:11

Стоилковски: Природно е луѓето да сакаат да гледаат комедии со премиерот зашто знаат колку е спремен да истропа нешто што ќе се прераскажува

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на својот фејсбук профил напиша: Гледам про сдсмовски портали се фалат дека Заев бил погледан од Мицкоски кај Жаре. Не ме...