недела, 23 февруари 2020
Свет 23.02.20 | 18:17

16 илјади македонски државјани живеат во областа која е под карантин во Италија поради коронавирусот

Околу 64 илјади државјани на Македонија живеат во Италија, од кои околу 12 илјади во Венето и околу четири илјади во Ломбардија, двата северни региона во јужната европска...

Црна хроника 23.02.20 | 18:03

40-годишна жена и 9-годишно дете се во критична состојба по експлозијата во Романовце

Четириесетгодишната жена и десетгодишното дете кои се здобија со повреди при денешната експлозија што настана од плинска боца во кумановското село Романовце се во...

Македонија 23.02.20 | 17:56

Заев 2015: Во местењето е вмешан Јово Вангеловски, Заев 2019: Сум се смирил и сум се договорил со Јово

Во разговорот потврдуваат дека во местењето е вмешан и тогашен претседател на Врховниот суд Јово Вангеловски, обезбедуваат ревизија преку ред, и укинуваат пресуди. Сега...

Свет 23.02.20 | 17:55

Трет патник од бродот во Јапонија почина од коронавирус

Трет патник од крузерот „Дајмонд принцес“ во Јапонија почина од коронавирусот, објави денеска јапонското Министерство за здравство. 80-годишниот јапонски државјанин...

Економија 23.02.20 | 17:51

Трипуновски: Откупот е слаб, а цените уште послаби, ова мора да се промени

Зборев со чичко Томе, човек кој животот го поминал заработувајќи со своите две раце од оваа македонска земја. На чесен и честит начин. Кажува како било порано како е сега,...

Македонија 23.02.20 | 17:22

Пендаровски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Претседателот Стево Пендаровски попладнево на својот фејсбук профил изрази сочувство до семејството кое загуби три деца во експлозија на плинска боца во кумановското...

Македонија 23.02.20 | 17:15

Николоски: Младите заминуваат, ситуацијата во Македонија е неодржлива, неопходна е промена

Делегација на ВМРО ДПМНЕ предводена од Александар Николоски, потпретседател на ВМРО ДПМНЕ денеска беше во посета на струмичкиот регион, во рамки на акцијата „Обнова...

Црна хроника 23.02.20 | 17:02

Жителите во Романовце не паметат ваква трагедија која зацрни едно семејство

Трите починатите во несреќата што се случи денеска во Романовце се деца, потврдија и од кумановската болница и селаните од Романовце. Ваква трагедија, жителите на кумановско...

Калеидоскоп 23.02.20 | 16:51

Ако сакате дом полн со пари, направете неколку работи

Постојат некои верувања кои можат да ви помогнат да привлечете пари и да ги задржите во својот џеб. Начинот на кој се справувате со парите, па дури и положбата на метлата...

Семејство 23.02.20 | 16:41

Во Македонија само четири бебиња се родени од сурогат-мајка

Во земјава има само четири бебиња кои ги родила сурогат-мајка. Законот за биомедицинско оплодување кој во земјава стапи во сила пред пет години даде можност на паровите...

Свет 23.02.20 | 16:29

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Турција ја затвори границата со Иран како мерка против ширење на коронавирусот, пишува весникот „Дејли Сабах“. Во Иран се регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега...

Македонија 23.02.20 | 16:17

Заев, човекот кој маршираше за правда, ја држел „правдата“ во свои раце: Сум се смирил и сум се договорил со Јово

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио, Милошоски објави аудио „бомба“ во која се слуша како екс премиерот Зоран Заев директно се меша во судската Власт, односно како со...

Македонија 23.02.20 | 16:16

„Стани Јово, Шутка зове…Остави ја партијата на чесни луѓе“

Лавина од реакции на социјалните мрежи откако Антонијо Милошоски објави снимка на која што се слуша што договарал Зоран Заев, претседателот на СДСМ со Јово Вангеловски,...

Твитови 23.02.20 | 15:52

Заев вечер кај Жаре, ама утре може кај Боки во Шутка


Семејство 23.02.20 | 15:45

Квентин Тарантино стана татко на 56 години

Славниот холивудски режисер Квентин Тарантино стана татко на 56 години откако неговата сопруга Даниела му роди син. Израелката Даниела која е 20 години помлада од Квентин,...

Црна хроника 23.02.20 | 15:39

Вооружени напаѓачи ограбиле скопјанец

Четириесет и двегодишен скопјанец бил нападнат и со закана со огнено оружје бил ограбен од пет до шест непознати лица, додека бил во куќа на улица „Ѓорѓи Капчев“, сопственост...

Естрада 23.02.20 | 15:34

Харис Џиновиќ откри непознати датали од бракот со Мелина

Водителката Сања Маринковиќ подготви уште едно возбудливо издание за својата верна публика, а во својата емисија „Magazine In“ беше домаќин на познати личности од српската...

Свет 23.02.20 | 15:25

Коронавирусот ги откажа последните два дена од Венецијанскиот карневал

Последните два дена од Венецијанскиот карневал, кој привлече туристи од целиот свет, се откажани проади коронавирусот, изјави гувернерот на тој регион, Венето Лука...

Семејство 23.02.20 | 15:22

Едвај секој трет Бугарин си ги мие забите

Само 30 отсто од Бугарите си ги мијат забите. Тоа го соопшти за Бугарската национална телевизија претседателот на Бугарскиот стоматолошки сојуз д-р Николај Шарков. Тој...

Калеидоскоп 23.02.20 | 15:15

Кралицата не може да ни забрани да го користиме „кралски“, вели Меган Маркл

Меган Маркл и принцот Хари објавија ново соопштение во врска со зборот „кралски“ кој од неодамна им е забранет за употреба. Соопштението излезе откако британските...