петок, 21 февруари 2020
Останати спортови 21.02.20 | 23:51

Рагбист ја запали сопругата и трите деца и потоа се самоуби

Некогашниот рагби играч Роуен Бакстер предизвика семејна трагедија. Тој во Нов Зеланд ја запали сопругата и трите деца за потоа самиот да си пресуди. 42 годишниот спортист...

Балкан 21.02.20 | 23:34

Олбрајт и Клинтон сакале да го поделат Косово уште во 1999 година

Прашањето за побелба на Косово кое деновиве е актуелно се чини било во плановите на САД уше пред 20 години. Поранешниот американски конгресмен и гувернер на Илионис Род...

Останати спортови 21.02.20 | 23:18

Украинката Ангелина е новата убавица во светот на тенисот

На секои неколку години во светот на тенисот се појавува девојка која може да се натпреварува паралелно и на избор за мис и на теренот.Во осумдесеттите тоа беше Габриела...

Свет 21.02.20 | 23:02

Пуштиш жетон добиваш доза: Во Канада пуштен автомат за дрога

Во Канада е поставен за полесна дрога која во оваа земја стана легална. Властите во Ванкувер сметаат дека на овој начин ќе помогне во борбата против предозирањето на...

Македонија 21.02.20 | 22:43

Божиновски: Смешно е власта да протестира сама против себе

Смешно е власта да протестира сама против себе истакна политичкиот аналитичар Владимир Божиновски на телевизија „Алфа“ коментирајќи го „Маршот за правда на СДСМ“....

Сервиси 21.02.20 | 22:26

Да бидеме хумани: Малиот Матеј од Прилеп треба да оди на опepaциja- да донираме сите!

12-годишниот Матеј Алексоски од Прилеп боледува од церебрална пapализа, а наредниот месец треба да оди на опepaциja во соседна Србија, во болницата “Медикус” во Чуприја. Операциjaта...

Балкан 21.02.20 | 22:19

Православните цркви длабоко поделени: БПЦ нема да има претставник на Саборот на патријарси

Светиот синод на Бугарската православна црква соопшти дека нема да испраќа свој претставник на Саборот на патријарси во престолнината на Јордан, кој во организација...

Свет 21.02.20 | 22:03

Војна во живо: Како изгледа судирот помеѓу Русија и Турција во Сирија

Турција и Русија се на раб на војна во Сирија. Објавени се неколку видеа на кои може да се види како изгледа војна во живо. Рускиот авион СУ-24 избегна две противавионски...

Македонија 21.02.20 | 21:43

Пендаровски: Да не се лажеме, на Албанците името Македонија, и македонскиот јазик не им значи

Прашан дали е можна ревизија на Преспанскиот договор,  претседателот Пендаровски смета дека е можно, но не е реално. – Објективно во секоја идна Влада, како и досега,...

Фудбал 21.02.20 | 21:30

Кој е Халанд, чудото од дете: Сакал да стане ракометар, сега решета во Бундес лигата

Фудбалскиот свет деновиве зборува за Ерлин Халанд, норвешкото чудо од дете. Тој како мал повеќе се интересирал за ракомет и за крос кантри но како што велат крвта не...

Македонија 21.02.20 | 20:59

Пендаровски за Русковска: Образложувањето на снимките беше некоректно

Претседателот на државата Стево Пендаровски е поборник за процес на прочистување во судството што би се реализирал со меѓународна помош и тоа од ЕУ. Пендаровски вели...

Калеидоскоп 21.02.20 | 20:49

На македонски музичар за долг од 5.000 му стигнал налог за извршување од 292.263 денари, може да ја изгуби куќата

Македонскиот музичар Владимир Софрониевски, неговата сопруга и трите малолетни дечиња, деновиве минуваат низ вистинска голгота, објавува „Сител“. Семејството Софрониевски...

Свет 21.02.20 | 20:34

Лидерите на ЕУ не постигнаа согласност за буџетот

Самитот на лидерите на Европската унија за предлогот за седумгодишниот буџет на Унијата заврши без резултат, откако 27-те земји членки не успеаја да постигнат заеднички...

Македонија 21.02.20 | 20:19

МАН: СДСМ ја нападна државата Унгарија, која е членка на ЕУ и НАТО

Македонската асоцијација на новинари МАН најостро ја осудува последната прес-конференција на СДСМ и изјавите на портпаролката на партијата, Богданка Кузеска. МАН повикува...

Фудбал 21.02.20 | 20:13

Избркани од работа родителите на Илија, момчето што прифати да игра за Косово

Родителите на Илија Ивиќ, првиот Србин кој го прифати повикот да настапува за некоја од фудбалските селекции на Косово, добија отказ од работа, тврди Извршниот комитет...

Свет 21.02.20 | 20:05

Намерно ги заразвува со коронавирус, да ја стават на искушение својата вера

Епидемијата на коронавирусот во Јужна Кореја доведе до формирање на мистериозен култ за Судниот ден. Бројот на заболени во земјата се зголеми на 104 лица, од кои едно...

Македонија 21.02.20 | 19:53

Пендаровски: Ако СДСМ и ДУИ не работат за доброто на граѓаните, јас не сум со нив

Во историјата на државата претседател не бил избран без поддршка на кој било од големите два блока, рече претседателот Стево Пендаровски, во интервју во телевизијата...

Македонија 21.02.20 | 19:45

Мицкоски со Чолош и Кучуќ: Македонија нема друга алтернатива освен членството во ЕУ.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоси заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски и меѓународниот секретар, Тимчо Муцунски оствари средба...

Естрада 21.02.20 | 19:29

Публиката итно евакуирана, Кејти Пери се онесвести

Поради проблем со цевките, на снимањето на „Американски идол“ дошло до испуштање на штетни гасови. Американската пејачка Кејти Пери се онесвестила поради овие гасови. Снимањето...

Фудбал 21.02.20 | 19:16

Десетгодишен фан на Јунајтед со писмо до Клоп: Ве молам загубете

Дараг Карли, десетгодишно дете кое е страствен фан на Манчестер јунајтед, му испрати писмо на Јирген Клоп во кое го замолува Ливерпул да почне да губи во мечевите. Ливерпул...