вторник, 18 февруари 2020
Астро 18.02.20 | 23:53

Период на ретрограден Меркур е: Овие знаци ќе бидат најпогодени

Меркур оваа година прв пат е ретрограден од 17 февруари до 10 март. Пред да заклучите дека овој период ќе ви биде тежок, треба да проверите дали припаѓате на некој од трите...

Астро 18.02.20 | 23:40

Го очекува поголема плата и унапредување: Овој знак ќе владее во март

За стрелецот месецот ќе започне многу силно. Ќе имате неколку предлози за работа, од кои ќе треба да изберете. Разгледајте внимателно, бидејќи ситуацијата во која се...

Свет 18.02.20 | 23:22

Во брак со една, живееше со друга: Британскиот премиер и официјално се разведе

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата сопруга Марина Вилер постигнаа денеска финансиски договор за развод. Адвокатите на Џонсон и Вилер присуствуваа на кратко...

Естрада 18.02.20 | 22:55

Лила се гризе со мачето

Водителката Лила Филиповска, актуелна периодов по скандалот и судскиот процес за Рекет, објави на Инстаграм, како се гали со маче, кое на крајот ја гризнува View...

Калеидоскоп 18.02.20 | 22:43

Од живи луѓе спадна на виршли и салами: Заев во Скопје живее како грев

Поранешниот премиер Зоран Заев вели дека е азилант во Скопје и живее сам во премиерската вила. Во шоуто „Еден на Еден“, кое ќе се емитува во недела, на Канал 5, Заев на...

Македонија 18.02.20 | 22:29

Јавното обвинителство отвори истрага за недостигот на пасоши

Јавното обвинителство отвори истрага за недостиг од пасоши. Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев објави дека досието го доставил до Обвинителството за организиран...

Македонија 18.02.20 | 22:09

Герила: Заев како Хитлер – Секому она што му следи

Низ градот осамнаа графити инспирирани од хајката и антисемитизмот против Рашела Мизрахи, која стоела над еврејските логори на смртта. Називот jedem das seine, што во превод...

Македонија 18.02.20 | 21:51

Зекири потврди дека Кичеец се среќавал со Вице и Ване Андреев

Пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 потврди дека средба помеѓу Вице Заев, адвокат близок до Зоран Заев и Зоран Милески Кичеец,...

Македонија 18.02.20 | 21:35

Министрите од ВМРО-ДПМНЕ никаде не заминуваат: Владата шири лажни вести за да ја сокрие инволвираноста на Заев во „Рекет“

Лажните вести во врска со оставките на техничките министри на ВМРО-ДПМНЕ кои произлегуваат од кујната на СДСМ се резултат на очај и страв од огромен пораз – соопштуваат...

Македонија 18.02.20 | 21:17

Во Македонија нема правда, тврди Даскаловски кој развезува сендвичи за членовите на СДСМ

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, но и со...

Здравје 18.02.20 | 20:54

Втор смртен случај од грип: Почина 85-годишен пациент на Инфективна клиника

На Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби почина 85-годишен пациент со масивна бронхопневмонија како компликација од грип од типот AH1. Пациентот...

Балкан 18.02.20 | 20:40

Србинка почина од свински грип

Дваесет и шестгодишна државјанка на Србија починала од свински грип ( H1N1), по тринеделно лекување во болница во Бахреин. Амбасадата на Србија во Кувајт, која на нерезиденцијална...

Македонија 18.02.20 | 20:11

Лажна вест на владата на Спасовски: Наќе Чулев не си поднесува оставка

Вечерва низ медиумите се рашири вест дека министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, во знак на солидарност со техничката министерка за труд и социјални работи Рашела...

Фудбал 18.02.20 | 19:46

Страшна трагедија: За време на тренинг почина млад фудбалер

Страшна вест ја потресе Србија. Фудбалерот Предраг Меничанин(26) почина од последици на срцев удар. Меничанин беше член на фудбалскиот клуб Обилиќ 1993, а му се слошило...

Сервиси 18.02.20 | 19:23

Временски пресврт: Од утре дожд и снег низ цела држава

Утре кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми, а под влијание на влажен бран во текот на ноќта и в четврток ќе има врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите повремено...

Калеидоскоп 18.02.20 | 19:08

Дали кралицата ова ќе го поднесе: Нов развод во кралското семејство

Дејвид Армстронг Џоунс, внук на кралицата Елизабета втора, се разведува од својата сопруга Серена. Двајцата одлуката за развод ја донеле спогодбено, изјавил портпаролот...

Калеидоскоп 18.02.20 | 18:53

Едвај спасила жива глава: Актерка и Плејбој зајачица унакажана од пит булови!

Актерката Хедер Елизабет Паркхерст заврши во болница откако нејзините љубимци, кучињата од расата пит бул, за малку ја растргнале. Хедер е зајачица на Плејбој, позната...

Калеидоскоп 18.02.20 | 18:25

Инстаграм експлодираше поради ќерката на Цеца: Се појави снимка на Анастасија

Анастасија Ражнатовиќ овие денови постојано поставува заводливи фотографии од одмор, а сега реши се да зачини со видео снимка. Анастасија веќе подолго време со своето...

Свет 18.02.20 | 18:05

Нов силен земјотрес ја стресе Турција

Силен земјотрес од над 5 степени денеска ја стресе Турција. Земјотресот бил со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала, епицентар 97 километри североисточно од...

Македонија 18.02.20 | 17:52

Наков: Маршот докажува дека самата Влада на СДСМ е виновна за ситуацијата во судството

Маршот на Владата за правда индиректно значи и неуспех на реформите во судството – оценува правникот Александар Наков, за Алсат. Тој вели дека власта имала доволно...