недела, 16 февруари 2020
Семејство 16.02.20 | 23:32

Се венчаа вo саботата, поднесоа документи за развод во средата

Mладоженци го кажале судбоносното „да“ во сабота, а веќе во средаподнеле барање за развод. Овој случај е забележан во Требиње, БиХ. Сличен случај имало и во Бјелина,...

Твитови 16.02.20 | 23:21

Го разбуди некој Амди Бајрам?


Македонија 16.02.20 | 23:04

Глигоров: Мајтап тераат со нас или се спремаат за опозиција?

Се спремаат за опозиција, прашува на „Фејсбук“ поранешниот претседател на Комисијата за економија и финансии како и член на Централниот комитет на Либералната партија,...

Македонија 16.02.20 | 22:49

Седница на ДИК: Увид во избирачкиот список од 26 февруари, кампањата започнува на 23 март

Откако претседателот на Собранието Талат Џафери денеска го потпиша решението за распишување на предвремените парламентарни избори на 12 април, течат роковите за нивно...

Македонија 16.02.20 | 22:37

Мицкоски: Следете нè периодов којшто е пред нас, ќе биде исклучително интересен

Ова е денот кога времето почнува да се смета и ќе биде време после Зоран Заев, порача на денешната прес-конференција по распуштањето на Собранието претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија 16.02.20 | 22:33

Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас за Законот за ЈО

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со точно...

Македонија 16.02.20 | 22:25

Македонија тема на неформалната вечера за лидерите од ЕУ и од Западен Балкан

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е посветен...

Црна хроника 16.02.20 | 22:14

Инцидент на Неврологија, закани кон вработените

Вчера попладне о СВР Скопје, вработена во Ургентен центар – Неврологија при Комплексот клиники „Мајка Тереза“ пријавила нарушување на јавниот ред и мир од страна...

Твитови 16.02.20 | 22:05

Kрсто ќе ја пее химната, а Кирацоски фајронот – програма на маршот „Чекориме за правда“

Програма на маршот “Чекориме за правда”, 18ч: – химната, Крсто Мукоски (вокал) – воведен збор, Фросина Ременски – правна држава, Курто Дудуш – судски реформи,...

Македонија 16.02.20 | 21:58

Цветанова: Никогаш повеќе да не ни се повтори

Со иста порака, а две различни фотографии, поранешната министерка за култура Ганка Цветанова на „Твитер“ јасно порача – никогаш да не се повтори. Никогаш повеќе...

Македонија 16.02.20 | 21:31

Ванковска до Мухиќ: Ех, Фериде, Фериде, срамно!

Јас и професор Ферид Мухиќ заедно со уште 78 колеги ги победивме бандитите во вмро дпмне. Северна Македонија мора да биде правна држава, во која ќе владее правото. Само...

Македонија 16.02.20 | 21:17

Може да биде проблем доколку се инсистира Македонија и Албанија да одат во пакет, смета Јан Коп

Може да биде проблем доколку и натаму дел од членките на Европската Унија инсистираат Скопје и Тирана да одат во пакет. Сметаме дека проценувањето треба да биде индивидуално...

Македонија 16.02.20 | 21:07

Mизрахи со нејзината ќерка: Моја Рина, срцето ни е тука!

Рашела Мизрахи, која вчера шверцерски во раните утрински часови беше разрешена од позицијата министер за труд и социјална политика, на социјалните мрежи сподели фотографија...

Македонија 16.02.20 | 21:03

Се насанкаа комуњариве – собранискиот Деловник не познава „ПОНИШТУВАЊЕ на гласање“ од страна на спикерот

Професорот на Правниот факултет на Универзитетот во Штип и лидер на ,,Левица”, Димитар Апасиев ја комнтира денешната постапка на собранискиот спикер, Талат Џафери,...

Твитови 16.02.20 | 20:59

Илиевски: Утре марш за правда, а на 12 април – марш у пи*ку материну

Најголемите криминалци утре ќе правеле марш за правда, а на 12-ти април марш у пичку материну. — Боби (@BatmanSaysT) February 16, 2020

Македонија 16.02.20 | 20:57

Фон дер Лајен: Се надеваме дека Скопје и Тирана ќе почнат преговори пред Самитот на ЕУ во Загреб

Пред неформалната вечер со лидерите од Западен Балкан, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен истакна дека Западен Балкан е поблиску до Европска...

Црна хроника 16.02.20 | 20:52

Фатен кокаин во Идризово наменет за припадник на групата осудена за Диво Насеље

90 грама кокаин кои пред 17 дена се фатени во пакетите од посета во затворот Идризово биле наменети за припадниците на кумановската група кои се осудени на доживотни или...

Свет 16.02.20 | 20:51

Орбан: Будимпешта научи дека не мора да ѝ допадне на заморената бриceлска елита

Будимпешта научи дека не мора да ѝ допадне на „заморената бриceлска елита“, порача унгарскиот пpeмиер Виктор Орбан во обраќањето до нациjaта, истакнувајќи дека Унгарија...

Економија 16.02.20 | 20:48

Дроновите на МВР приземјени иако исправни – се плаќаат сметки за нивно одржување

Три дрона на МВР се приземјени со одлука на поранешниот министер Оливер Спасовски откако со реорганизацијата на тајната служба и формирањето на УБК, леталата не се...

Македонија 16.02.20 | 20:41

Ќе беше без Бадинтер да не го уфрлевте и албанскиот јазик во Законот за Советот на ЈО

Oткако координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно мнозинство, во насока на тоа дека...