петок, 14 февруари 2020
Македонија 14.02.20 | 23:10

Мизрахи: Не ја прашувајте Мизрахи, прашајте ја Мила каде е новата табла

Техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи во обраќањето пред пратениците порача дека хајката против неа која почнала со антисемитски напади,...

Македонија 14.02.20 | 22:57

Потсвеста му е посилна, затоа користи „Македонија“: Спасовски да си поднесе оставка бидејќи не го употребува уставното име

Пратеникот Никола Мицевски се обрати од собраниската говирница и побара Оливер Спасовски да си поднесе оставка, бидејки и тој самиот во неговиот говор не го употреби...

Македонија 14.02.20 | 22:37

На Заев му фалат гласови, ноќва ќе ја користи за притисок врз пратеници

Зоран Заев со сите притисоци и уцени не успеа да собере доволно пратници за да го протурка законот за јавно обвинителство, со кој, како што обвинува ВМРО-ДПМНЕ, сака да...

Македонија 14.02.20 | 22:33

Мисајловски: Ако не се распушти Собранието, легитимитетот на Пендаровски паѓа во вода

Ако се одложи распуштањето на Собранието, легитимитетот на претседателот Стево Пендаровски ќе падне во вода, вели во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“...

Македонија 14.02.20 | 22:31

Димовски: Спасовски треба да си даде оставка, а не Мизрахи, точката веднаш да се симне!

Пратеникот Илија Димовски побара да се симне точка од дневен ред за резрешување на министерката Рашела Мизрахи, мнозинството пратениците гласаа против. Димовски побара...

Македонија 14.02.20 | 22:25

По скарена постапка донесен законот за изборен законик

Законот за изборен законик вечерва беше донесен по скартена постапка. Предлог законот по скратена постапка се донесе со 78 ЗА и 1 против.

Македонија 14.02.20 | 22:17

Мисајловски: Двојни аршини со нелегалните материјали, за ВМРО-ДПМНЕ требаше да важи се, а сега не бидејќи се плашат за себе

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, во интервју за емисијата „360 степени“, зборуваше за промената на ставот на ВМРО-ДПМНЕ во однос на прислушкуваните...

Македонија 14.02.20 | 22:09

Циркусот во Собрание продолжува – независните поднеле 300 амандмани за законот за ЈО – постои ли договор со СДСМ?!

Таканаречените независни пратеници поднеле 300 амандмани за законот за јавно обвинителство, дознава Република. Доколку тие релано се поднесени, шансите за носење на...

Македонија 14.02.20 | 21:49

Власта нема доволен број поткупени и уценети пратеници за протуркување на Законот за ЈО

Власта нема доволен број поткупени и уценети пратеници за гласањето за Законот за јавно обвинителство. Тоа е причината поради која во салата немаше доволен број пратеници...

Македонија 14.02.20 | 21:22

Џафери кон пратениците: Видете каква иронија, почитувани колеги „Фејсбук мејкери“

Џафери им се налути на пратениците, пред да објави пауза од еден час кажа дека не е коректно вчера да се бара да се работи по 20 часот, а денеска кога завршува дискусијата...

Калеидоскоп 14.02.20 | 21:15

Уште еден доказ дека кралското семејство за Меган и Хари е веќе минато!

По преселувањето во Канада, Хари и Меган потполно беа спремни да започнат нов живот, а тоа значеше и отпуштање на вработените кои работеа за нив, за време на престојот...

Македонија 14.02.20 | 21:03

Македонија станува заложник на садизмот на Заев

На собраниската расправа за Законот за јавно обвинителство за збор се јави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, кој рече дека изминативе денови и недели во законодавниот...

Македонија 14.02.20 | 20:52

Јадевте мекици за петтото дете на Милошоски, а после работите да го ставите 5 години во затвop

Пратеникот Влатко Ѓорчев најдобро го опиша лицемерието на власта и пратениците на СДСМ од Собраниската говорница. Јадевте мекици за петтото дете на Антони Милошоски,...

Сцена 14.02.20 | 20:42

Лејди Гага се венчала по само 14 дена во врска

Славната американска пејачка Лејди Гага (33) наводно се венчала во тајност со Мајкл Полански по само две недели заедничка врска. Ова го вели извор близок до пејачката...

Македонија 14.02.20 | 20:39

Димков: СДСМ ќе донесе милион Африканци

Сакам да споделам една информација, да ви кажам ексклузивно дека СДСМ сака да донесе еден милион Африканци во Македонија“. Ова го изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Трајчо...

Македонија 14.02.20 | 20:24

Стевананџија: Со бомби дојдовте со бомби ќе си заминете

Димитар Стевананџија, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на собраниската говорница истакна дека среќа ќе било ако пратениците во изминатите три години без престан...

Црна хроника 14.02.20 | 19:58

Прво се судриле со автомобилите, па се степале

Синоќа во 00:30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Христијан Тодоровски Карпош“, по претходно случена сообраќајна незгода, дошло до нарушување на јавниот...

Македонија 14.02.20 | 19:52

Продолжи расправата за законот за ЈО

Во речиси празна сала, Собранието, по паузата, во 19:00 часот ја продолжи расправата за законот за јавно обвинителство. Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ, која прва зема збор,...

Македонија 14.02.20 | 19:33

„Секоја држава има своја мафија, но кај нас мафијата има држава“

Попладнево, додека трае собраниската расправа за законот за јавно обвинителство, по паиза од еден час таа продолжи во 19 часот. Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласоска...

Македонија 14.02.20 | 19:13

Дерковски: Очекуваме да се распишат изборите

Државната изборна комисија (ДИК) очекува да се распишат изборите за предвремените парламентарни избори најавени за 12 април. Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски, во...