среда, 29 јануари 2020
Калеидоскоп 29.01.20 | 23:39

Се запалила куќата додека спиеле, девојчето го спасило цело семејство

Сите членови на семејството Карлбон спиеле во својот дом во Њу Џерси кога нивните животи се смениле за само неколку секунди. Џими, таткото и неговите две деца, Хантер...

Скопје 29.01.20 | 23:22

Група Кинези жртви на расистички напад во Скопје, граѓаните бараат да се санкционира напаѓачот

На социјалните мрежи се појави видео на кое група луѓе во центарот на Скопје се жртви на расистички напад. Сторителот брутално ги навредува како оправдување за својот...

Калеидоскоп 29.01.20 | 23:06

Никогаш не се задевајте со момчињата од обезбедување

На социјалните мрежи се појави видео на кое едно момче во алкохолизирана состојба го задева обезбедувањето пред еден локал. На почетокот човекот е смирен, но потоа со...

Свет 29.01.20 | 22:49

Франција потврди: Регистриран е петтиот случај на инфекција со коронавирус

Петтиот случај на зараза со новиот коронавирус кој се појави во Кина е потврден на територијата на Франција, изјави во средата за новинарите министерката за здравство...

Балкан 29.01.20 | 22:40

Објавени детали од истрагата: Напаѓачот што пукаше во водачот на навивачите носел силиконска маска

Лицето коe на Нови Београд се обиде да го убие Ненад Алајбеговиќ со прекар Алибег( 39), поранешен водач на навивачите на Партизан, на лицето имал силиконска маска. Со таа...

Здравје 29.01.20 | 22:18

Не дојде од пазар, туку од кинеска лабораторија: Кружат теории дека коронавирусот е дело на човек

Додека Кина се обидува да го запре ширењето на корнавирусот од кој починаа повеќе од 130 луѓе се проширија гласини и дезинформации. Некои од теориите се насочени кон Институтот...

Македонија 29.01.20 | 21:54

Мисајловски: Обновата ќе стигне насекаде

Владо Мисајловски, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва го посети Општинскиот изборен штаб  во Ѓорче Петров и на социјалните мрежи напиша: Одлична енергија во патриотското...

Останати спортови 29.01.20 | 21:33

Власта во заминување донесе клуч за Вардар – режимот на Заев удри по македонскиот спорт

Барајте си нови клубови – оваа вест им била соопштена на ракометарите од РК Вардар. Според неофицијални извори ваквата вест на ракометарите им била соопштена во текот...

Црна хроника 29.01.20 | 21:30

Детали од дојавата за бомба во Сити Мол, СВР Скопје го реши случајот

Од МВР вечерва соопштија дека на 29.01.2020 година во 12:04 часот лицето Љ. Л. која рaботи како мониторинг во Ситимол пријави дека на одговорниот на обезбедувањето на објектот...

Астро 29.01.20 | 21:15

Секој хороскопски знак има по една супермоќ: Откријте која е вашата…

Овен – неограничена енергија Припадниците на овој знак може да бидат јунаци чија енергија никогаш не пресушува. Брзи се, снаодливи, па дури и може да не јадат и не спијат...

Свет 29.01.20 | 20:51

Насилни протести во Париз: Се степаа пожарникарите и полицијата

Француската полиција се судри со пожарникарите кои протестираат во униформи на улиците на Париз. Полицијата употреби палки и штитови додека илјадници пожарникари...

Свет 29.01.20 | 20:24

Европскиот парламент гласаше: Британија излегува од ЕУ

Европскиот парламент со 621 глас „за“, 49 против и 13 воздржани го поддржа Договорот за излез на Велика Британија од Европската Унија. Одобрувањето на Европскиот парламент...

Фудбал 29.01.20 | 20:13

Дали политичките игри му пресудија на „Вардар“? Самсоненко заминува од клубот

Сергеј Самсоненко си заминува од фудбалскиот клуб „Вардар“. Сите сте слободни да си барате нови клубови, додека има време, биле зборовите со кои Самсонеко им се обратил...

Македонија 29.01.20 | 19:55

Стоилковски до Костадинов: Сега јавно да прашаш што бара Славјанка Петровска на партиски состаноци на СДСМ

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на својот фејсбук профил му се обрати на портпаротол на СДСМ, Костадин Костадинов: Коста, ТОНЧ! Те предизвикувам Костадин...

Македонија 29.01.20 | 19:29

Александар Николоски: На 22 години станав пратеник и сеуште нема помлад пратеник во Македонија

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО ДПМНЕ во интервју за friday.mk говори за почетоците во политиката, како е да се биде најмлад пратеник во историјата на Македонија,...

Филм 29.01.20 | 19:23

Без набори… потешко отколку што изгледа: Како успеа Џенифер Анистон да не го истутка фустанот

Актерката реши да сподели што се случувало зад сцените на гламурозната вечер и на шега објасни дека воопшто не ѝ било лесно. Џенифер сподели фотографија на која се гледа...

Црна хроника 29.01.20 | 19:06

Приведени две 19-годишни момчиња за лажна дојава за бомба во „Сити мол“

Полициски службеници од Бирото за јавна безбедност при МВР денеска привеле две лица во врска со лажната дојава за бомба во трговскиот центар Сити мол во Скопје. МВР...

Култура 29.01.20 | 18:51

Самир Љума: Ние сме од Македонија, земјата домаќин на најстариот фестивал за кинематографери „Браќа Манаки“

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34-то доделување на ASC (The American Society of Cinematographers)...

Македонија 29.01.20 | 18:36

Министерката Мизрахи се сретна со претставници на децата без родители: Не се спроведувала програмата за вработување на деца без родители

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи денеска одржа средба со претставници на деца без родители на нивно барање со запознавање со сите проблеми...

Кошарка 29.01.20 | 18:22

Брајант беше првиот кошаркар што освои Оскар

Светот е потресен од веста дека легендарниот кошаркар Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во Калифорнија. Неговите соиграчи, пријатели и навивачи се во шок...