вторник, 28 јануари 2020
Кошарка 28.01.20 | 23:48

Пронајдени се телата на сите загинати во хеликоперската несреќа во која животот го загуби Коби Брајант

Два дена по несреќата се пронајдени телата на сите девет лица кои загинаа во хеликоперската несреќа во која животот го загуби НБА-ѕвездата и еден од најдобрите кошаркари...

Сервиси 28.01.20 | 23:33

Какво ќе биде времето до крајот на месецов?

Утре ќе има повремени врнежи од дожд, на планините од снег. По одделни котлини ќе има услови за појава на утринска магла. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен...

Свет 28.01.20 | 23:15

Жителите на Вухан се бодрат да го издржат карантинот, излезени на балкони заедно ја пеат химната

Жителите на централниот кинески град Вухан се затворени во своите станови, па прават се за подобро да се најдат во градот кој е изолиран поради избивање на новиот, опасен...

Калеидоскоп 28.01.20 | 23:04

Слатка одмазда на кралицата: Им ги скрати сите привилегии, а сега на Меган ѝ го зема и накитот

По одземањето на титулата и барањето да ги вратат парите за трошоците од поправка на куќата на принцот Хари и Меган Маркл, кои се платени со јавни пари, британската кралица...

Црна хроника 28.01.20 | 22:45

Змијанац: Јавна соба е можна педофилска мрежа

„Јавна соба“ е сајбер и родово насилство. Малку се говори за превенција за заштита на лични податоци од сајбер насилство, злоупотреба на фотографии, десиминација и...

Скопје 28.01.20 | 22:27

Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ со детали од вечерашниот земјотрес

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот...

Култура 28.01.20 | 22:16

Со 209,5 милиони денари ќе се градат и санираат 12 културни објекти во Македонија

Владата денеска даде согласност за Програмата за изградба на нови објекти и за реконструкција, санација и адаптација на постојните објекти што ги користат националните...

Култура 28.01.20 | 22:00

Владата го усвои Извештајот за зачувување на статусот на Охридскиот регион во УНЕСКО

Градежниот инспекторат доби задача, за една седмица, да направи надзор на објектите од прва категорија во Охрид и во Струга. Владата, на денешната седница, го усвои Извештајот...

Балкан 28.01.20 | 21:46

Силен земјотрес во Албанија од 4,5 степени, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 4.5 степени вечерва беше почувствуван во земјава и во регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот е во Албанија, а во 21.17 часот...

Свет 28.01.20 | 21:34

Земјотрес со јачина од 7,4 степени ја погоди Јамајака

Земјотрес со јачина од 7,4 степени ја погоди областа помеѓу Куба и Јамајка на Карибите, соопшти Евро-медитеранскиот институт. Силен земјотрес беше почувствуван околу...

Калеидоскоп 28.01.20 | 21:26

Во петок е Свети Атанасиј, после овој празник сѐ ќе биде полесно

На 31 јануари е Св. Атанасиј Велики. Тој бил голем борец за вистинското православие. Именден тој ден ќе празнуваат: Атанас, Атанаска, Танас, Тане, Танаска, Насе, Насте… Нашиот...

Македонија 28.01.20 | 21:13

Пари и пари имаат земено, сите обвинители, сите вработени, вели Пандов за СЈО

Аналитичарот Александар Пандов во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 говореше за правосудниот систем во Република Македонија. Тој истакна дека Зоран Заев иако знаел...

Економија 28.01.20 | 21:02

Мицкоски ги посети земјоделците во Долнени, тие се незадоволни, Владата ги множи со нула

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ денеска беше во посета на Долнени каде што се сретна со земјоделците. Тие се незадоволни и му се пожалиле дека Владата трудот...

Црна хроника 28.01.20 | 20:41

Исчезна малолетник од Куманово

Во соопштението од МВР стои дека на 27.01.2020 во 19.50 часот во Полициската станица Куманово, А.А. (40) од Куманово пријавил дека неговиот малолетен син се оддалечил од домот. Се...

Економија 28.01.20 | 20:25

Унапредување на соработката помеѓу министерствата на повеќе полиња ќе донесе подобри животни услови за граѓаните

На маргините на конференцијата „Вработување – Нијанси на сиво во Западен Балкан”, што се одржува во Сараево, Босна и Херцеговина, министерката за труд и социјална...

Семејство 28.01.20 | 20:12

Сашко Коцев објави фотографија со ќеркичката

Актерот Сашко Коцев на социјалните мрежи ретко споделува приватни моменти. Токму поради тоа и фактот што неговата ќерка ретко ја покажува во јавноста неговата најнова...

Балкан 28.01.20 | 19:59

Црногорскиот премиер ја повика СПЦ на дијалог околу Законот за слобода на вероисповед

Црногорскиот премиер Душко Марковиќ го повика денеска поглаварот на Српската православна црква во Црна Гора, митрополитот црногорско-приморски Амфилохие на дијалог...

Македонија 28.01.20 | 19:38

Мицкоски од Прилеп порача: Народот е револтиран зашто во Македонија владее хибридниот режим на Заев

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ денеска беше во Припел, каде што одржа состанок во општинскиот комитет во Прилеп. Салата беше претесна да го прими народот...

Македонија 28.01.20 | 19:15

Според Фетаи, обвинителот за организиран криминал и корупција треба да постапува и пред Основен и пред Апелационен суд

Нашата цел е да дојдеме до законско решение кое ќе му овозможи на обвинителството ефикасно да се бори со организираниот криминал и со корупцијата. Текстот за прелдог...

Македонија 28.01.20 | 18:59

Правен факултет „Јустинијан Први“ – СДСМ 3:0

Владата односно министерката за правда Рената Десковска доживуваше тешки моменти на дебатата за законот за Јавно Обвинителство во Собранието на која најгласни беа...