понеделник, 27 јануари 2020
Балкан 27.01.20 | 23:28

Подгорица: Десетина црногорци тепаат момче, кренал три прсти

Ситуацијата во Црна Гора кулминира. Повикот на таканаречените црногорски патриоти да се “одбрани Црна Гора од душманите” веќе се спроведува на дело. Десетина црногорци...

Црна хроника 27.01.20 | 23:22

Се трага по 17- годишно девојче од Скопје

Ноќеска во 01.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека од Јавна установа за згрижување на деца со воспитно-социјални проблеми и нарушено поведение самоволно се оддалечила...

Фудбал 27.01.20 | 23:10

„Балисти“: Ние сме за Косово!

Навивачката група на Шкендија таканаречените „Балисти“ се одлучија кого ќе поддржат на дуелот од полуфиналето на Лигата на нациите помеѓу Македонија и Косово што...

Македонија 27.01.20 | 23:02

Чулев на средба со амбасадорот на Руската Федерација Баздникин

Министерот за внатрешни работи денеска оствари средба со амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин. Денеска остварив работна средба со амбасадорот на Руската...

Македонија 27.01.20 | 22:41

Стаменковска: СДСМ ја полни јавната администрација и врши поткуп на граѓаните за изборите

Според заменик министерот за информатичко општество и администрација, Невенка Стаменковска Стојковски од ВМРО-ДПМНЕ, полнењето на администрацијата е системска пракса...

Македонија 27.01.20 | 22:40

Ахмети: Неопходен е ветинг

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети, вечерва во интервју во телевизијата Клан, зборувајќи за владеењето на правото и селективната правда,...

Македонија 27.01.20 | 22:29

Жбогар ги повика партиите да го донесат Законот за јавно обвинителство

Брисел уште еднаш го повика Собранието да го усвои Законот за јавното обвинителство пред неговото очекувано распуштање во февруари. Амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар,...

Македонија 27.01.20 | 22:21

Спасовски: Искрена грижа за српската, како и за другите заедници во земјата

Неговите државнички активности и активностите како светител оставиле длабоки траги и ја потврдуваат неговата големина. Тој им припаѓа на сите христијани, без разлика...

Фудбал 27.01.20 | 22:03

Милан ќе му оддаде почит на трагично починатиот Брајант

Италијанскиот гигант Милан ќе оддаде почит на кошаркарската легенда Коби Брајант, кој почина трагично во хеликоптерска несреќа. Светот на спортот потона во тага по...

Свет 27.01.20 | 21:36

Следете во живо: Картата која го прикажува бројот на заразени и починати од корона вирусот

Ширењето на смртоносниот вирус може да се следи секоја минута во реално време. Експертите од Center for Systems Science and Engineering (CSSE) од Универзитетот Џонс Хопкинс во САД развиле...

Македонија 27.01.20 | 21:23

Мицкоски утре во посета на општините Прилеп и Долнени

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски утре ќе биде во посета на општините Прилеп и Долнени. • Во 11:45 часот ќе оствари работна средба со синдикатот на „Еурокомпозит“...

Македонија 27.01.20 | 21:09

Обвинението за Шиповиќ повлечено, Дудуш доби опомена, а што ќе добијат обвинетите за шамарите што не се случија?

Во Основниот кривичен суд продолжи судењето за најстариот предмет на СЈО, Насилство во општина Центар. На денешното рочиште исказ дадоа четворица обвинети, меѓу кои...

Свет 27.01.20 | 20:59

Потврден прв случај на коронавирус во Канада

Канадските здравствени власти денеска го потврдија првиот случај во земјата на заразен со смртоносниот коронавирус, кој потекнува од Кина, наведувајќи дека сопругата...

Македонија 27.01.20 | 20:48

Таравари: Не гледам подготвеност кај Заев да го реши случајот „Рекет“

Арбен Таравари во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за тоа како тој очекува да заврши случајот „Рекет“ при што посочи дека нерешавањето на овој...

Македонија 27.01.20 | 20:32

Орце Камчев до Хари Локвенец: Дојди, види ги сите аудио и видео докази, па после кажи дали е рекет или поткуп!

По денешното сведочење на обвинителката Лиле Стефанова, пратеникот на СДСМ, Хари Локвенец, рече дека во случајот „Рекет“ всушност станувало збор за поткуп. Тој истакна...

Македонија 27.01.20 | 20:08

Силјановска: Во Македонија никогаш немало анти-семитизам

Професорката Гордана Силјановска со статус за Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од холокаустот. Денес е Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите од холокаустот....

Македонија 27.01.20 | 19:54

(2) Струја и вода од Вице Фратело: Пред избори ќе им вклучиме, в понеделник ќе им исклучиме

Материјалите што ги објавува италијанскиот весник „Ла верита“ во аферата „купопродажба на гласови на парламентарните избори во 2014 година“, а се во владение на Јавното...

Македонија 27.01.20 | 19:52

Димитров во 2016: СЈО денес прави држава!

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во 2016 година пишуваше дека Специјалното јавно Обнинителство прави држава. За жал сликата денеска е далеку од тоа. Во...

Свет 27.01.20 | 19:15

Директорот на СЗО допатува во Кина поради корона вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус допатува во Пекинг, каде ќе разговара со кинеските официјални претставници...

Скопје 27.01.20 | 19:11

Итни мерки од Град Скопје: Бесплатен јавен превоз, поскап паркинг

Бесплатен јавен превоз, поскапен паркинг и запирање на градежните работи на отворено се меѓу итните мерки и препораки на Град Скопје, кои стапуваат на сила од денеска,...