сабота, 25 јануари 2020
Македонија 25.01.20 | 14:54

Наредба од Бихаќа до провладините медиуми: Ни збор за новата афера на „Ла верита“ во која е вмешан Заев

Веднаш по објавувањето на новата афера на весникот „Ла Верита“ во која се презентирани докази дека Зоран Заев и неговиот брат Вице со неколкумина блиски нивни луѓе...

Останати спортови 25.01.20 | 14:48

Ѓоковиќ: Не јадам месо поради етички причини и колењето на животните

Новак Ѓоковиќ кој многу внимава на исхраната откри зошто не конзумира месо и дали е тоа порад здравствени или други причини.Тој вели дека на овој режим веќе се навикнал...

Македонија 25.01.20 | 14:30

Николовска: Лиценца за одгледување канабис добила фирма на син на поранешен пратеник од СДСМ

Владата на Заев за само една година доделиле 31 лиценца за одгледување марихуана, од кои во само месец декември 2019-та година кога Заев е премиер доделиле 10 лиценци, а уште...

Ракомет 25.01.20 | 14:22

Ден за одмор за Хрватите и Шпанците пред утрешното финале

Ракометарите на Хрватска во финалето в недела на Европското првенство во Стокхолм ќе играат против Шпанија, бранител на титулата освоена пред две години во Загреб....

Македонија 25.01.20 | 14:05

Мицкоски: Јовески доби инструкции од власта и „оп” законот за ЈО за него е добар

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска излезе со став за  одговараше на новинарски прашања за Законот за ЈО и за преговорите кои се водат со СДСМ. За Мицкоски...

Црна хроника 25.01.20 | 13:45

Приведен Неготинец кој се барал со потерница

Неготинец е приведен и задржан во неготинската полиција поради повеќе кривични дела. Оваа информација за МИА ја потврдија од Министерството за внатрешни работи. -Неготинецот...

Македонија 25.01.20 | 13:33

Еврокомесарот за проширување Вархеји го сподели интервјуто на Република со Николоски, вели дека ќе се обиде да ги исполни очекувањата

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји преку социјалните мрежи го сподели интервјуто на Република со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски. Николоски:...

Свет 25.01.20 | 13:29

Годината на стаорецот во Кина го донесе Корона вирусот

Годината на стаорецот, првиот од 12-те хороскопски знаци на традиционалниот кинески лунарен календар, почнува во Кина, засенета од големите ограничувања за патувања...

Сервиси 25.01.20 | 13:23

Да му помогнеме на Васко Иванов од Струмица повторно да застане на нозе

Ги замолуваме сите граѓани кои се во можност да донираат за струмичанецот Васко Иванов на кој претходно му е извршена неуспешна и несоодветна операција. На Васко потребно...

Македонија 25.01.20 | 13:16

Кирацовски ќе го донесе Јовески на дебата за Законот за обвинителство

Јавна дебата за Законот за јавно обвинителство ќе има, и на неа ќе присуствува државниот обвинител Јовески. Тој како Претседател на комисијата за политички систем и...

Свет 25.01.20 | 13:12

Повеќе од 50 милиони луѓе во Кина отсечени од светот

Кинеските власти воведоа забрани за сообраќај во три други градови денеска за да спречат ширење на коронавирусот, отсекувајќи од светот повеќе од 50 милиони луѓе во...

Скопје 25.01.20 | 13:02

Учениците во основните училишта во Аеродром од среда ќе добиваат топол оброк

Учениците од основните училишта на територијата на Општина Аеродром од среда, 29 јануари 2020 година, ќе почнат да добиваат топол оброк, соопштија од Општината. Второто...

Црна хроника 25.01.20 | 12:49

И ловџиите се вклучија во потрагата по изчезнатата Марија

Утрово од пред општинската зграда на Општина Босилово, голем број ловџии и граѓани се приклучија на полициските службеници во потрага на исчезнатата Марија Брзакова,...

Македонија 25.01.20 | 12:43

Косово е помалку корумпирано од Македонија, а воениот злосторник Харадинај е почесен од Зоран Заев

Според „Транспаренси интернешанл“ Владата на Косово е помалку корумпирана од Македонија, односно воедниот злосторник Рамуш Харадинај е почесен од Зоран Заев. Македонија...

Црна хроника 25.01.20 | 12:29

Откриени четворица мигранти од Авганистан во товарен воз на Табановце

Четворица мигранти од Авганистан ноќеска се откриени на граничниот премин Табановце во вагон на товарен воз кој сообраќал кон Унгарија. Министерството за внатрешни...

Црна хроника 25.01.20 | 12:27

Кај двајца 17-годишни скопјани најдена марихуана

Вчера во 16,30 часот, полициски службеници од СВР Скопје на булеварот „Илинден“ го лишиле од слобода Б.М.(40) од Скопје затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена...

Семејство 25.01.20 | 12:20

Најубавата атлетичарка на светот откри дека е невина на 37 години

Најубавата атлетичарка на светот, Лоло Џонс признала дека има 37. години и сè уште е девица. Таа во емисија отворено зборуваше за некои свои тајни, кои се уште ги немаше...

Свет 25.01.20 | 12:10

Во Вухан ќе се гради уште една наменска болница со 1.300 кревети поради појавата на коронавирусот

Кинескиот град Вухан, што е во изолација поради појава на коронавирус, ќе изгради втора наменска болница за лекување пациенти од таа инфекција, објави Чајна дејли. Изградбата...

Македонија 25.01.20 | 11:59

Мицкоски изрази длабоко сочуство до семејствата на настраданите во земјотресот во Турција: Нашите мисли се со вас

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ изрази длабоко сочуство до семејствата на загинатите во силниот земјотрес кој ја погоди Турција. Изразувам длабоко сочувство...

Здравје 25.01.20 | 11:48

Филипче: Приватните специјализанти од конкурсот 2019 ќе бидат платени од февруари

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска беше во посета на Клиничката болница во Тетово, каде оствари средба со директорот на установата Фљорин Бесими и со младите...