сабота, 25 јануари 2020
Балкан 25.01.20 | 18:37

Српски епидемиолог тврди: Kорона вирусот е направен во лабoраторија, постои и лек

Еден од најпознатите српски епидемиолози Радмило Петровиќ тврди дека Корона вирусот кој деновиве зема замав е произведен во лабараторија и оти лек постои. Тој уверува...

Црна хроника 25.01.20 | 18:28

Приведени се напаѓачите кои задушија човек во Долно Караслари

Во Полициската станица во Велес вчера се приведени И.Т.(20). Д.Т.(28) и М.Т.(49) од велешкото село Долно Караслари поради основано сомнение за сторено кривично дело убиство...

Твитови 25.01.20 | 18:20

Ова ли е тој живот?


Останати спортови 25.01.20 | 18:18

Во Банско се возеше светски куп за жени

Италијанската скијачка Елена Куртони триумфира на спуст трката што се возеше во Банско, Бугарија, во рамки на Светскиот куп во алпско скијање. До првиот триумф во кариерата,...

Свет 25.01.20 | 18:05

Адвокатите на Трамп: Претседателот не направи ништо лошо

Правниот тим на американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја почна одбраната на судењето во процесот за отповикување на шефот на државата во Сенатот. – Претседателот...

Балкан 25.01.20 | 17:54

Koрона вирусот се поблиску до Македонија: Прв случај во Хрватска

Првите заразени од Корона вирусот почнаа да се појавуваат и на Балканот. Четворица Хрвати кои претстојувале во кинскиот град Вухан го носат овој вирус, потврдило хрватското...

Македонија 25.01.20 | 17:41

Mинистерот за животна средина уверува дека во Македонија нема опасен отпад

Министерот за животна средина Насер Нуредини в понеделник ќе има средба со новиот директор на депонијата Дрисла. Нуредини во изјава за МИА вели дека единствениот опасен...

Балкан 25.01.20 | 17:31

В среда ќе се гласа недоверба: Дали загадениот воздух и недостигот на вода ќе ја турне владата на Борисов

Жители на бугарскиот град Перник денеска протестираа пред седиштето на Владата во Софија поради повеќемесечниот недостиг на вода, барајќи итни мерки за решавање на...

Црна хроника 25.01.20 | 17:22

Детали за сообраќајката во Виница: Тешки повреди за две сопатнички

Две лица се здобиле со тешки телесни повреди во сообраќајна несреќаа што се случила ноќеска околу четири часот на улицата „Браќа Миладинови“ во Виница. – Во 04:40 часот...

Фудбал 25.01.20 | 17:11

Летаа шипки и димни бомби: Жестока тепачка на фановите на Барса и Валенсија

Дербито меѓу Валенсија и Барселона во 21. коло на Примера имаше „трето полувреме“ пред стадионот „Месталја“. Фудбалската битка за бодови, имаше „жешка“ увертира на...

Балкан 25.01.20 | 17:01

Велат дека е штетна по здравјето: Хрвaтите се кренаа против 5G мрежата

Протести против воведување на 5G технологија се одржаа денеска во хрватските градови Загреб, Карловац и Риека. Во Загреб собирот се одржа на плоштадот „Бан Јелачиќ“...

Македонија 25.01.20 | 16:49

Заев за пишувањето на „Ла Верита“: Да имаа докази, ќе ме осудеа

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска го искоментира пишувањето на весникот „Ла Верита“ кој го обвини за изборни нерегуларности вели дека тогашната власт немала...

Црна хроника 25.01.20 | 16:47

Измамена мајка за 2.000 евра: И се јавиле дека синот згазил дете, по таксист ги пратила парите за да „средат“

Вчера во 15:55 часот во СВР Скопје В.Т.(68) пријавила дека истиот ден околу 13:50 часот на домашниот телефон во станот на нејзиниот син и се јавило непознато лице кое и кажало...

Кошарка 25.01.20 | 16:37

Повозрасните сигурно го паметат: За Џордан, Кукоч е најдобриот европски играч на сите времиња

Тони Кукоч е најдобар европски кошаркар на сите времиња според Мајкл Џордан. Легендата на Чикаго Булс го истакна личниот избор по новинарско прашање за време на мечот...

Свет 25.01.20 | 16:23

Како да знаете дека имате корона вирус: Симптомите се треска, кашлица и отежнато дишење

Факти откако се прошири коронавируст: – Засега е потврдено дека има 41 жртва од тој вирус во Кина од 24 јануари, и дека се заболени 1.287 луѓе. -СЗО нагласи ширењето на вирусот...

Македонија 25.01.20 | 16:08

Заев не сака законот за ЈО да се донесе зашушулено замумулено

Законот за јавно обвинителство ќе се гласа до 11 февруари а дали ќе има двотретинско мнозинство ќе видиме.Должни сме спрема државата да го ставиме на дневен ред,дај боже...

Фудбал 25.01.20 | 15:52

Јаховиќ за малку го избегна земјотресот во Турција: Им посакувам на луѓето да бидат добро во овие тешки моменти

Поранешниот македонски репрезентативец Енис Јаховиќ за малку ја избегнал трагедијата по катастрофалниот земјотрес во Турција. Енис пред  неколку дена си замина од...

Македонија 25.01.20 | 15:35

Рускоска не видела докази за поткупувањето гласачи oд Заеви

Обвинителката Вилма Рускоска коментирајќи ги пишуваањата на весникот „Ла Верита“ за поткуп на гласачи во кои учествувале поранешниот премиер Заев и неговиот брат...

Македонија 25.01.20 | 15:21

Првиот човек на ЕС направи увид на работите за изградба на колектори за отпадни води на Вардар

До крајот на оваа година се очекува да заврши изградбата на колекторите за отпадни води на левата и на десната страна на реката Вардар во скопската општина Аеродром,...

Фудбал 25.01.20 | 15:08

Лукаку: Конте ми рече дека сум ѓубре

Ромелу Лукаку, кој летото се пресели од Манчестер јунајтед во Интер, истакна дека тренерот Антонио Конте го мотивирал за подобри партии во дресот на „нероазурите“....