сабота, 25 јануари 2020
Економија 25.01.20 | 23:48

Трипуновски: И во Ерџелија има неисплатени субвенции

Цветан Трипуновски, дополнителен заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство одговараше на прашања на медиуми по посетата на земјоделците во Ерџелија. Трипуновски...

Македонија 25.01.20 | 22:54

Средба Шарл Mишел-Зоран Заев: Мотивирани сме да продолжиме со европскиот курс

По средбата со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, Заев на својот фејсбук профил напиша: Мотивирани сме да продолжиме со европскиот курс со цел заокружување...

Здравје 25.01.20 | 22:42

Загаденоста на воздухот во Македонија повторно урива рекорди

Загаденоста во Македонија повторно руши рекорди. Загадувањето е енормно! Се чини дека повторно ќе соборуваме рекорди по загаденост. Бројките што ги покажуваат мерните...

Македонија 25.01.20 | 22:31

Милошоски: Корисна лектира од Кривичниот законик за Зета Зета, Вице Фратело и Зоран Георгиев

За објавениот текст во „Ла верита“, Антонио Милошоски напиша на својот фејсбук профил: Корисна лектира од Кривичниот законик за Зета Зета, Вице Фратело и Зоран Георгиев...

Економија 25.01.20 | 22:20

Несоодветно се третира и чува живата во ОХИС

Несоодветно се третира и чува живата во ОХИС, се наведува и во документот за инвентаризација на живата во животната средина од Канцеларијата за отпорни органски загадувачи...

Естрада 25.01.20 | 22:07

Оваа актерка му е прва љубов на Чолиќ, а тој за неа ја напиша најемотивната песна

Здравко Чолиќ пред да ја запознае и ожени сегашната сопруга за Чола глава губеле многу дами, а мешу нив и една актерка. Чола на медиумите им откри како ја изгубил невиноста,...

Естрада 25.01.20 | 21:46

Северина се обиде да се здружи со гуски во Грција, но ги разлути и….

Северина на Инстаграм објави видео во кое се обидува да се здружи со гуски, но ги разлути и мораше да бега од нив. Видеото го сподели со натпис :„ Не може да седиш со нас“.   View...

Црна хроника 25.01.20 | 21:36

БЈБ започна истрага за затворената група „Јавна соба“

Откако во јавноста излезе веста дека на „Телеграм“ во затворена група се споделуваат фотографии од малолетни девојчиња, БЈБ веднаш започна истрага. Во врска со затворена...

Свет 25.01.20 | 21:10

Судир на демонстрантите со полицијата во Багдад, седум лица се повредени

Седум лица се повредени во судир меѓу полицијата и демонстрантите денеска во центарот на Багдад. До судирот дојде откако властите почнаа со отстранување на барикадите...

Ракомет 25.01.20 | 20:57

Норвешка освои бронза ЕП во ракомет 2020

Норвешка вечерва ја совлада Словенија со 28:20. Амбициите на Норвешка на ова ЕП беше златниот медал, или барем среброто, но мораше на крајот да се задоволи со бронзата,...

Црна хроника 25.01.20 | 20:42

На затворена група на „Телеграм“ се споделуваат фотографии од малолетни девојчиња од 12, 13 години

Преку затворена група на социјалната мрежа Телеграм со наслов „Јавна соба“, македонски средношколци споделуваат и коментираат на интимни фотографии и видеа на малолетни...

Македонија 25.01.20 | 20:27

Муцунски: ВМРО-ДПМНЕ се консултираше со правни експери за законот за ЈО

Во дневникот на МРТ интервју имаше Тимчо Муцунски висок функционер на ВМРО-ДПМНЕ кој што посочи дека нов закон за јавно обвинителство за да добие Македонија се сто процентни...

Свет 25.01.20 | 19:48

Се заостри реториката во Франција: На протестите се извикува „Смрт на кралот“, „гилотина“

За време на протестите против пензиската реформа во петокот на 24 јануари, Претседателот на Франција беше мета на сè поголеми навреди, јавува дописникот на МИА. „Луј...

Калеидоскоп 25.01.20 | 19:41

Хари одел на терапија кај психијатар: Се плашел дека Меган ќе го напушти и ќе го земе со себе Арчи

Хари не можел да прифати колку лошо неговата сопруга се справува во улогата на аристократијата. Се плашел дека Меган ќе го напушти и ќе го земе со себе синот Арчи. Сите...

Балкан 25.01.20 | 19:30

Нов земјотрес во Турција

Нов силен земјотрес со јачина од 5.1 степен според Рихтерова скала ја погоди провинцијата Елазиг во источниот дел на Труција. Земјотресот е регистриран во 19:30 часот по...

Музика 25.01.20 | 19:06

Влатко Стефановски ја доби најубавата честитка за роденден од Ана и Јан

Македонскиот гитарски виртуоз Влатко Стефановски наполни 63 години. Најубавата честитка Влатко ја доби од ќерката Ана и синот Јан. Тие на Инстаграм објавија фотографија...

Балкан 25.01.20 | 18:57

Aлбанија презеде мерки за спречување на ширење на коронавирусот, лекарите се во состојба на готовност

Албанија презема мерки за да го спречи ширењето на новиот коронавирус, кој предизвика над 41 смртен случај во Кина, додека во карантин се 16 градови. Според тиранската...

Култура 25.01.20 | 18:50

Koефицинетот е 13: На „Медена земја“ не и се даваат никакви шанси за Оскар ни за да документарец

Откако беше објавено дека мали се шансите македонскиот кандидат „Медена земја“ да добие Оскар во категоријата странски филм, сега е очигледно оти тоа нема да се случи...

Калеидоскоп 25.01.20 | 18:49

Денес се чествува Светата маченичка Татјана

Според календарот на МПЦ, кој се води по стар стил, 25-ти е 12-ти јануари. Православните верници го обележуваат денот на Св. маченица Татјана Римјанка, од угледни родители....

Ракомет 25.01.20 | 18:42

Како ја прославија победата хрватските ракометари

Репрезентацијата на Хрватска ја порази Норвешка и обезбеди пласман во финалето на ЕП во ракомет. Хрватските репрезентативци со песна во автобусот ја славеа победата.