четврток, 23 јануари 2020
Сервиси 23.01.20 | 23:57

Утре без струја делови од Карпош и Шуто Оризари

Од ЕВН Македонија АД известуваат дека утре (петок) без електрична енергија ќе останат: -од 12:00 – 14:00 часот корисниците на дел од ул.Виетнамска (општина Ш.Оризари); – од...

Црна хроника 23.01.20 | 23:53

Групна тепачка во болничка соба – нов инцидент во Тетово

Одредени недоразбирања во соба во тетовската болница завршила ноќеска со физичка пресметка. Според првичните информации, двајца тетовци довеле другар, кој бил во алкохолизирана...

Естрада 23.01.20 | 23:49

Поранешниот сопруг на Карлеуша процвета откако се прежени

Поранешниот сопруг на Јелена Карлеуша буквално процвета со новата сопруга, пишуваат српските медиуми за првиот сопруг на пејачката, Бојан Кариќ, кој се прослави со...

Балкан 23.01.20 | 23:26

Две деца загинаа во пожар во Србија, сестра им случајно се спасила

Јагленосани човечки коски беа пронајдени во опожарена шупа во Мала Моштаница, село кај Обреновац, Србија. Како што пренесуваат српските медиуми, во пожарот кој избувнал...

Македонија 23.01.20 | 23:09

Владата на СДСМ не донесе никакви реформи во судството, а инсистира на закон за политички цели

Владата на СДСМ не донесе никакви реформи во судството, а инсистира на закон за политички цели за да им биде алатка за затскривање на сите криминали и во иднина, рече...

Македонија 23.01.20 | 22:44

Дескоска: Клучниот камен на сопнување е надлежноста за гонење на кривични дела поврзани со прислушувањето

Надлежностите околу гонењето на кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникациите или предметите на СЈО се клучниот камен на сопнување,...

Црна хроника 23.01.20 | 22:35

Жителите на Баир повторно запалија гуми на патот над Битола

Жителите на ромската населба Баир во Битола попладнево повторно го запалија оган и го блокираа регионалниот пат Битола-Ресен. Причината за денешните блокади сè уште...

Македонија 23.01.20 | 22:21

СДСМ вработи четири илјади партиски војници за само два месеци

Во изборната кампања на СДСМ никогаш не кажавте дека ќе го смените името, ни за сите овие неуставни работи што ни се случија, туку ветувавте плати, километри, а ништо...

Македонија 23.01.20 | 22:04

Мисајловски: СДСМ повторно сака да се оживее СЈО

Гледаме дека политиканството целосно е влезено во овој закон, потенцираше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски во вечерашната емисијата „Патот кон“...

Економија 23.01.20 | 21:49

Со шминки го лажат народот и му кажуваат дека сè е во ред

Не може економијата да има раст кога најзначајниот двигател, данокот на добивка, од 2017 до 2019 година има минимален раст од само 1,77%, рече вечерва дополнителната заменик-министерка...

Калеидоскоп 23.01.20 | 21:39

Ги предвиде најголемите скандали, а знае и што ќе им се случи на Џенифер и Парис во 2020 година

Го предвидел пожарот во катедралата Нотр Дам, како и скандалот на канадскиот премиер Џастин Трудо – видовитиот Николас Аујала (34) сега има нови предвидувања за 2020...

Македонија 23.01.20 | 21:19

Прифатена номинацијата за Дескоска во Венецијанската комисија

Владината номинација на министерката за правда Рената Десковска за член на Венецијанската комисија е прифатена. Веста преку „Фејсбук“ ја соопшти и самата Дескоска. Денеска...

Култура 23.01.20 | 21:08

Во Скопје одбележано потпишувањето на Елисејскиот договор помеѓу Франција и Германија

Историското помирување меѓу Германија и Франција пред 57 години познато како Елисејски договор денеска го одбележаа амбасадите на двете земји во Македонија со проекција...

Економија 23.01.20 | 21:00

Кочоска: Има сериозен одлив на кадар во Министерството за финансии

Во Министерството за финансии, едно од најважните во државата, има недостаток и одлив на кадар, откри дополнителната заменичка министерка за финансии Гордана Димитриевска...

Македонија 23.01.20 | 20:44

Арсовски: Утре ќе ја објавиме вистината за бизнисот со марихуаната на Заеви

ВМРО-ДПМНЕ  ќе објави огромен скандал во врска со законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции најави во денешното интервју за „Економски лидер“ портпаролот...

Естрада 23.01.20 | 20:14

Анџелина е бесна, но не поради Џенифер

Сите настани што се случуваа последниве денови воопшто не ѝ се допаднале на Анџелина Џоли (44), посебно средбата на нејзиниот поранешен сопруг Бред Пит (56) и Џенифер Анистон...

Останати спортови 23.01.20 | 20:02

Нурмагомедов бара 100 милиони долари за реванш со Мекгрегор

Сè помалку сигурно е дека ќе гледаме реприза на „борбата на векот“ во УФЦ помеѓу Хабиб Нурмагомедов и Конор Мекгрегор. Дагестанецот го совлада Ирецот во 2018 година во...

Македонија 23.01.20 | 19:34

Пендаровски во Ерусалим на форум „Сеќавање на Холокаустот и борба против антисемитизмот“

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Ерусалим присуствуваше на форумот „Сеќавање на Холокаустот и борба против антисемитизмот“. На форумот, како што соопшти...

Ракомет 23.01.20 | 19:28

Македонските судии ќе го судат финалето во ЕП

Како една од најдобрите судиски двојки во Европа, искусите македонски судии Ѓорѓи Начевски и Славе Николов се одбрани од страна на ЕХФ да го судат финалето на ракометното...

Македонија 23.01.20 | 19:14

Дали и Шекеринска го напушта бродот што тоне: Се спрема за амбасадор во САД?

Повикувајќи се на високи извори во СДСМ и владиниот кабинет, порталот на албански јазик „Ин7“ објави дека вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска...