среда, 22 јануари 2020
Калеидоскоп 22.01.20 | 23:46

По неговата смрт, ноќниот живот во Скопје повеќе не е ист: Легендарниот диџеј вечно ќе се памети

Пред четири години на денешен ден почина Љупчо Петровски попознат како диџеј Бабура. Од тогаш наваму ноќниот живот во Скопје повеќе не е ист. Љубителите на ноќните забави...

Калеидоскоп 22.01.20 | 23:28

Повлечи, потегни, ама издржаа: Меланија и Доналд ја прославија 15 годишнината

Претседателот на САД, Доналд Трамп и Меланија ја прославија својата 15 годишина. И покрај сите шпекулации дека нивниот брак не функционира, сепак тие успеја да прослават...

Црна хроника 22.01.20 | 23:05

Филипче не мрдна со прст да помогне: Поради несоодветно лекување почина човекот кој беше претепан како одмазда за нападот врз Села

Стојан Павлески, човекот кој минатата година беше претепан од страна на лица блиски до лидерот на „Алијанса за Албанците“ Зијадин Села, почина откако неговите повреди...

Македонија 22.01.20 | 22:38

Со толку многу криминал во власта, висока корупција и амнестиран лидер можеме да имаме само хибриден режим

Бев во Св. Николе. Од власта ветуваа живот, ама „Економист“ вели дека со Заев имаме хибриден режим. Во 21 век, во Европа има хибриден режим, а ветуваа промени, и подобро....

Естрада 22.01.20 | 22:03

И експлодираше деколтето: Јелена одушеви со новото издание

Пејачката Јелена Карлеуша ја користи секој прилика да ги израдува фановите на Инстаграм со своите модни изданија. Таа докажува дека може добро да изгледа во секое издание. Денеска...

Здравје 22.01.20 | 21:42

Се угушивме: И вечерва екстремно е загадено

Mерните станици кои го мерат загадувањето во Македонија вечерва покажуваат алармантно ниво на загаденост. Загаденоста на воздухот исклучително висока вечерва е во...

Свет 22.01.20 | 21:23

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес од 5.3 степени по Рихтер ја погоди Турција, а го почуствувале и грчките острови во Егејското море, јавува Си-Ен-Ен. Овој земјотрес е регистриран на 112 километри...

Ракомет 22.01.20 | 20:59

Гајле им е за играчите, важен им е само профитот: На Дувњак му се прелеа чашата

Како што доаѓа крајот на Европското првенство, така на секој меч има по некоја жртва. Силното темпо кое го диктира ова натпреварување, патувањата, тешко се издржува....

Економија 22.01.20 | 20:46

Трипуновски ја посети општина Лозово: Трајане, земјоделците те бараат!

Заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски денеска беше во посета на општина Лозово, каде што се сретна со голем број на земјоделци,...

Македонија 22.01.20 | 20:28

ВМРО-ДПМНЕ: Владата преку дополнителната заменик министерка Шкриејљ, го опструира работењето на МТСП

Илјадници граѓани од почетокот на годината се во мака и тешки проблеми поради несватливото однесување на СДСМ.Мислејќи дека ќе ја блокираат  работата на новата министерка...

Македонија 22.01.20 | 19:50

Стоилковски: За партиските вработувања пред избори, ќе има одговорност по 12 април

Пред избори, пред распуштање на парламентот, СДСМ и Зоран Заев распишуваат огласи за вработувања во администрацијата, која ја нарекуваа трома, а сега ја полнат и ја партизираат...

Калеидоскоп 22.01.20 | 19:29

Се сакаа, ама не успеаја: Несудениот зет на Цеца ќе стане татко

Славниот српски фудбалер Ѕвездан Терзиќ ќе стане дедо, пренесуваат српските медиуми. Имено неговиот син Костадин, кој е поранешно момче на Анастасија Ражантовиќ ќе...

Македонија 22.01.20 | 19:15

Зендели, кадарот на ДУИ, стана член на Судски совет

Судскиот совет соопшти дека, според прелиминарните резултати од гласањето за избор на член на Судски совет од редот на судии припадници на заедницата која е повеќе...

Македонија 22.01.20 | 19:02

Индексот на демократија на „Економист“ немилосрден кон владата на Заев и Спасовски: Во Македонија има „хибриден режим“

Во годината кога две земји од Западна Европа – Франција и Португалија – се поместија од „демократија со недостатоци“ во категоријата „целосна демократија“,...

Свет 22.01.20 | 18:58

Трамп: Грета Тунберг ме победи во трката за „Личност на годината“

Непосредно пред заминувањето од Давос, американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека би сакал да ја слушне шведската активистка Грета Тунберг како зборува на...

Свет 22.01.20 | 18:38

Невиден скандал во Ерусалим: Макрон ја избрка израелската полиција од црква!

Францускиот претседател Емануел Макрон ги исфрлил денеска припадниците на израелската полиција од црквата Света Ана во стариот дел на Ерусалим, која според меѓународните...

Естрада 22.01.20 | 18:18

Балканот во шок: Почина синот на познатиот пејач!

Тага во семејството на шибеничкиот музичар Здраво Шкендер по ненадејната смрт на неговиот 39 годишен син Томислав. Здравко Шкендер веста ја сподели на Фејсбук. Синот...

Свет 22.01.20 | 17:52

Добровечер госпоѓо, дали е вашиот син дилер: Салвини предизвика лавина од осуди поради новата снимка

Матео Салвини, лидер на италијанската крајна десна опозициска партија Лига и поранешен министер за внатрешни работи, уште еднаш предизвикал осуда од јавноста, откако...

Естрада 22.01.20 | 17:30

Не е како што ние сакаме, туку како Господ ќе каже: Сека го роди Јован

Српската пејачка Сека Алексиќ се породи по вторпат и на свет донесе уште едно синче. Пејачката пред неколку месеци го откри полот на бебето, односно откри дека очекува...

Македонија 22.01.20 | 17:17

Националните телевизии ги бојкотираат Владата и министрите

Пет национални телевизии здружени во ММА (Македонска Медиумска Асоцијација) започнаа бојкот на активностите на министрите и на владата. Вчера тие ги спуштија камерите...