вторник, 21 јануари 2020
Балкан 21.01.20 | 23:44

Сакал да излезе од „бизнисот со „Шкаљарците“: Кога им кажал доста е, го изрешетале пред децата

Убиството на Марко Вуковиќ во Белград му предходело на ликвидацијата на црногорските мафијаши во Атина. 41 годишниот Марко по потекло бил од Котор и бил поморец во прекуокеанските...

Фудбал 21.01.20 | 23:27

Не му оди на терен, но му оди во кревет: Нејмар си фати Русинка

Бразилскиот ас Нејмар никако да му тргне во дресот на Парис Сен Жермен. По повредата не може да се врати во форман,но затоа му оди во приватниот живот. Тој си фати нова...

Естрада 21.01.20 | 23:14

Се ја потсетува на Шабан: Вдовицата на Шауиќ се исели од заедничкиот дом

Вдовицата на фолк пејачот Шабан Шаулиќ се уште не може да се помири со смртта на својот сакан.Иако мина повеќе од година откако тој загина во сообраќајка во Германија,...

Кошарка 21.01.20 | 22:59

МЗТ немоќен во Сплит кај некогашниот европски првак

Кошаркарите на МЗТ Скопје го претрпеа петтиот пораз во АБА 2 лигата во оваа сезона. Сплит на домашен терен го совлада македонскиот шампион со 95:85 (27:22, 18:28, 22:19, 31:16) во воведниот...

Балкан 21.01.20 | 22:40

Грчката полиција нашла пиштоли со избришани сериски броеви: Убијците на „Шкаљарците“ дошле од Србија

Грчката полиција е на добар пат да ги открие убијците на водачите на „Шкаљарскииот“ клан.Тие се сомневаат дека дошле од Србија и оти неколку денови престојувале во...

Фудбал 21.01.20 | 22:24

Затоа што не се редовни на трбините: Борусија Дортунд им одзема сезонски билети на дел од навивачите

Борусија Дортмунд откажа 500 сезонски билети за наредната сезона за нередовните навивачи на „Вестфален“ во тековното издание на Бундеслигата. Условот е присуство на...

Свет 21.01.20 | 22:12

За обезбедување и хотел: Престојот во Давос Американците ќе ги чини 3,4 милиони долари

Дводневниот економски самит ќе ги чини американските даночни обврзници 3,4 милиони долари. Толку чини престојот на претседателот Доналд Трамп и неговата 150 члена делгација.Овие...

Ракомет 21.01.20 | 21:57

Кој ќе биде полуфиналист на ЕП: Норвешка или Словенија во битка до последен гол

Норвешката репрезентација ја запиша и шестата победа во низа на Европското првенство во ракомет за мажи, откако вечерва славеше и во скандинавската пресметка над Исланд...

Македонија 21.01.20 | 21:43

Koлариќ: Наместо за мерки против загадување власта потроши 1,5 милиони евра за лубриканти

Светлана Колариќ, советник на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје истакнува дека проблемот со немањето конкретни мерки не е само кај градоначалникот Шилегов туку проблемот е...

Македонија 21.01.20 | 21:26

Милошоски: Со Законот за ЈО Заев сака да обезбеди сигурни позиции за поранешните обвинители од СЈО

Антонио Милошоски коментирајќи ги преговорите за Законот за јавно обвинителство нагласува дека смета дека Заев со овој предлог законсака да им обезбеди сигурни и високи...

Свет 21.01.20 | 21:25

Разрешувањето ќе оди тешко: Во Сенатот започна импичментот за Трамп

Додека американскиот претседател Доналд Трамп е на економскиот форум во Давос и се ракува со светските лидери, во Сенатот на САД во Вашингтон започна судење за негово...

Свет 21.01.20 | 21:16

Столтенберг повика на засилување на операциите во Ирак

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата мора да ги засили своите воени операции за обука во Ирак за да се обезбеди нејзините членки...

Култура 21.01.20 | 21:14

Владата парично ќе ги помогне авторите и протагонистите на „Медена земја“

Владата донесе одлука за материјална помош и поддршка на авторите и протагонистите на филмот „Медена земја“, кој по серијата меѓународни филмски признанија, е номиниран...

Свет 21.01.20 | 21:05

Според европскиот центар за времeнска прогогноза: Студената зима во Европа заврши

Според месечната прогноза што денеска ја објави Европскиот центар за среднорочни временски прогнози (ЕЦМВФ), зимата во Европа е завршена. Имено, позитивно температурно...

Калеидоскоп 21.01.20 | 20:55

Бугари се степаа за крстот среде замрзната вода

Иако Бугарија го прифати новиот календар  и празникот Водици се празнува веднаш по Нова година, во некои делови е задржана старата традиција. Па така, светиот крст се...

Свет 21.01.20 | 20:38

Паника во САД: Кинескиот корона вирус се појави во Вашингтон

Прв случај на новооткриениот коронавирус е пријавен во САД – во државата Вашингтон, откако  болеста слична на пневмонија првпат се појави во Кина и продолжува да се...

Балкан 21.01.20 | 20:26

Формираат партија: Српските „шарени“ ќе излезат на избори

Oпозициското движење во Србија наречено Еден од пет милиони“ планира да излезе на избори, објавбува „Република.рс“. Тие не се согласуваат со ставот на српската опозиција...

Македонија 21.01.20 | 20:16

„Зелен фронт“: Ситуацијата со загадувањето e катастрофална

Коалицијата на граѓански иницијтиви Зелен фронт испрати реакција на веста дека шведската амбасада во Сараево го посочи Скопје како пример за добра политика во справѕвање...

Калеидоскоп 21.01.20 | 20:09

Им нудат што ќе посакаат: Шеици од Дубаи полудеа по инфлуенсерки од Инстаграм

Највијателните светски инфлуенсерки ги раскажуваат своите искуства од богатите шеици од Дубави. Тие им нудат злато и пари за само една ноќ со нив а им се нуди и да станат...

Економија 21.01.20 | 19:52

EЛЕМ: Вработувањата се спроведуваат според редовниот план

Eлектрани на Македонија реагира на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ дека пред  распуштањето на парламентот и формалното започнување на предизборниот период се распишува...