недела, 19 јануари 2020
Балкан 19.01.20 | 23:45

Вечерва убиени водачите на црногорскиот Шкаљарски клан во Атина

Во ресторан во главниот грчки град вечерва се убиени двајца државјани на Црна Гора, водачите на таканаречениот Шкаљарски клан. Станува збор за 43-годишниот Стеван Стаматовиќ...

Скопје 19.01.20 | 23:36

Без струја утре дел од Драчево и Ѓорче Петров

Поради технички зафати во електродистрибутивната мрежа утре во одредени временски интервали без струја ќе останат дел од жителите во Драчево и Ѓорче Петров. Од 08:30...

Ракомет 19.01.20 | 23:25

ЕП ракомет: Норвешка на чекор до полуфиналето

Репрезентацијата на Норвешка вечерва ја победи Шведска во Малме со 23:20 и значително си ги зголеми шансите за пласман во полуфиналето на Европското ракометно првенство. Резултати...

Фудбал 19.01.20 | 23:22

Македонец клекна на колена на стадионот на Јуве

За време на претпоследниот натпревар од 20. коло во Серија А, помеѓу екипите на Јувентус и Парма, Цане Ѓошевски на трибините на стадионот во Торино ја запроси својата...

Свет 19.01.20 | 23:15

Меркел го бара Путин: Хит снимка од самитот во Берлин

Германската канцеларка Ангела Меркел ги пречека лидерите на 12 земји, како и Обединетите нации, Европската унија, Африканската унија и Арапската лига на самитот за либиското...

Црна хроника 19.01.20 | 23:03

Тешка сообраќајка на „Партизанска“

Тешка сообраќајна несреќа се случила вечерва околу 22 часот на булеварот „Партизански одреди“ спроти бензиската на „Окта“ во населбата Карпош 3, пренесува „Нетпрес“. Во...

Сервиси 19.01.20 | 22:50

Утре е св. Јован, главниот збор го имаат жените

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) утре е 7 јануари, Собор на св. Јован Крстител. Уште од првите векови Црквата утврдила овој ангел во тело да се прославува...

Калеидоскоп 19.01.20 | 22:34

Кога охриѓани го фатија ледениот крст од смрзнатата Сава

На денешен ден во 1937 година, Патријархот Варнава во Белград го фрлил светиот крст во смрзнатата Сава. Крстот бил изработен од мраз од страна на една белградска ледарска...

Македонија 19.01.20 | 22:21

Мицкоски читаше лоши твитови и играше фудбалче, но зборуваше и за Трајковски, Преспански, Груевски…

За неговото прво работно искуство и моментот кога решил да се пријави во војска, за синовите и сопругата Рози, за неговите студенти. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Естрада 19.01.20 | 22:08

Балканска пејачка стана 23 жена на шеик во Дубаи: Уживам со моите пријателки

Босанската пејачка Алма Туцаковиќ реши да ја напушти музичката сцена и да замине во Дубаи, каде што стана 23 жена на еден шеик. Како што открива за босанскиот магазин...

Македонија 19.01.20 | 21:54

Mинистерот Хасан пешки помина 36 километри за да ја посети Атиџе од „Медена земја“

Министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Елвин Хасан денеска со неговиот тим пешачел 36 километри за да стигне до домот на Атиџе Муратова, главниот јунак...

Твитови 19.01.20 | 21:38

Ивон Величковски: Важно Крсто го фати тендерот

Кој го фати крстот, го фати. Важно Крсто го фати тендерот. pic.twitter.com/S9QwkDIjjo — Ивон Величковски (@IVelichkovski) January 19, 2020

Црна хроника 19.01.20 | 21:25

Попладнево избоден тетовец, полицијата трага по напаѓачот

Триесет и петгодишен тетовец е повреден со остар предмет од две години постар сограѓанин откако претходно имале расправија на улицата „Маршал Тито“ во близина на ...

Свет 19.01.20 | 21:11

Масакр во Јута, момче уби три деца и жена

Малолетно момче викендов пукаше во дом во Грантсвил, Јута, при што беа убиени три деца и една жена, јави дописникот на МИА. Полицијата сè уште истражува што се случило,...

Естрада 19.01.20 | 20:59

Цеца откри зошто ѝ потекуваа лицето и екстремитетите

Имав здравствени проблеми. Последните две години кубурев со здравјето, но ништо страшно, на крај се среди сè. Сега сè е во ред, неодамна откри популарната пејачка Цеца...

Црна хроника 19.01.20 | 20:43

19-годишниот Бојан Смилески им подлегна на повредите

Почина 19-годишниот Бојан Смилески, еден од тројцата повредени во сообраќајната несреќа што се случи во четвртокот на стариот пат Тетово-Скопје. Тој им подлегнал на повредите...

Црна хроника 19.01.20 | 20:35

Млад маж загина кај Габрово, пожарникари ги извлекувале повредените

Едно лице загина, а три се повредени во сообраќајка што се случи попладнево околу 17 часот на местото Габровски водопади, на патот Банско-Колешино, откако автомобил марка...

Македонија 19.01.20 | 20:17

Што им порачаа верниците на Шекеринска и Ангеловска

Точно 140 денеска скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје,...

Балкан 19.01.20 | 20:05

Каков гест: Пливачите го пуштија Милан прв да стигне до крстот за да може да го направи ова

И пливачите и организаторите на денешната церемонија за фрлањето на светиот крст во селото Винча, кај Белград, немаа никаков проблем со тоа Милан Кичовиќ прв да стигне...

Македонија 19.01.20 | 19:52

„Бог се јави!“: Мицкоски од Струга прати пораки за промени и обнова

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска беше во Охрид на осветувањето на водите на Охридското Езеро, а потоа се упати и во Струга, каде присуствуваше...