петок, 17 јануари 2020
Црна хроника 17.01.20 | 19:18

Отворена истрага за обид за убиство во селото Арнакија

Скопското обвинителство отвори истрага против едно лице за обид за убиство во селото Арнакија. На 30 август минатата година, осомничениот пред кафе бар на влезот во селото...

Сервиси 17.01.20 | 19:06

Возете внимателно, по патиштата низ Македонија има магла и коловозите се влажни

Намалена видливост поради појава на магла од 40 – 50м. има на патниот правец Скопје – Тетово – Гостивар и Тетово – Јажинце, од 50 – 100м. на патниот правец Велес – Катланово,...

Психологија 17.01.20 | 18:55

На кој датум се родени најсреќните луѓе во светот?

За целите на ова истражување биле интервјуирани 2.000 луѓе по што се дознало кој датум е роденденот на најсреќните луѓе. И тој ден помина токму вчера, односно 28-ми јули! На...

Економија 17.01.20 | 18:31

Компанијата на Муковски доби тендер вреден 1,2 милиони евра

Компанијата на пратеникот Крсто Муковски „Атриум ДОО” од Вевчани доби тендер од државното акционерско друштво за изградба и стопанисување со деловен простор, објави...

Македонија 17.01.20 | 18:21

Пародија на кампањата на СДСМ „З0 прашања и одговори: Студентскиот живот ми е како филмот „Самоуништување“

Пародија на кампањата на СДСМ „30 прашања и 30 одговори“ во видео во кое студент од студентскиот дом „Кузман Јосифовски Питу“ во Скопје одговара на 30 прашања. Радио...

Македонија 17.01.20 | 18:19

Власта не се откажува од предизборното полнење на администрацијата

Власта не се откажува од предизборното полнење на администрацијата. Во моментов има повеќе од 30 отворени огласи за вработување, а не минува недела да не се појави нов...

Македонија 17.01.20 | 18:13

Собранието ги донесе измените на Законот за служба во Армијата

Собранието на Македонија во рамки на 126-та седница со 63 гласа за и без против и воздржани го донесе Закон за изменување и дополнување на Законот за служба во Армијата...

Балкан 17.01.20 | 18:03

Мајките на мали деца во Истанбул ќе добијат бесплатни билети за градски сообраќај

Мајките на мали деца во Истанбул ќе имаат право да добијат бесплатни билети за користење на градскиот транспорт. Тоа го соопшти денеска градоначалникот на Истанбул,...

Ракомет 17.01.20 | 17:51

Диви ќе брани во Пролет

Екипата на Пролет 62 која после 14. кола се наоѓа на 4. место во Супер машката лига доби големо засилување за голот за продолжението од сезоната, а таму ќе се најде искусниот...

Црна хроника 17.01.20 | 17:34

Полицијата го уапси Емил Јакимовски за семејно насилство

Лицето Е.Ј. е приведено во полициска станица по претходна пријава за семејно насилство, информираат од МВР. Полицијата попладнево потврди дека Емил Јакимовски е приведен...

Македонија 17.01.20 | 17:16

Страшевски: Во судница јавно да се коментира нечија здравстена состојба, тоа е невидено!

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето да дојде...

Балкан 17.01.20 | 17:00

ХРТ ќе гради мини електрана на гас

До 2021 година, во кругот на зградата на Хрватската радио и телевизија треба да се изгради мини гасна централа за снабдување на медиумот со електрична енергија, греење...

Македонија 17.01.20 | 16:53

Собранието разгледа и усвои повеќе закони на 116. седница

Собранието во рамки на 116. седница денеска расправаше по повеќе закони, при што пратениците го усвоија Законот за административни службеници и Законот за вработените...

Скопје 17.01.20 | 16:41

Демолиран и уништен видиковец на врвот на Водно

„Непознати сторители деновиве уништиле еден видиковец на јужната страна на врвот на Водно. При вандалскиот чин урната е дрвената конструкција, а потоа истата е кршена...

Црна хроника 17.01.20 | 16:25

Тетовец доби кривична пријава, се заканил преку “Фејсбук”, а на „вибер“ праќал слики со вулгарна содржина

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.Р.(46) од тетовското село Синичане, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на лични податоци“,...

Култура 17.01.20 | 16:22

„Врба“ на Манчевски е најгледан филм во Македонија за 2019 година

Шестиот игран филм на режисерот Милчо Манчевски, „Врба“ ја надмина бројката од 30.000 гледачи, што е рекорд во Македонија. Ова е најгледан филм во државата за 2019, надминувајќи...

Култура 17.01.20 | 16:18

Балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ во НОБ

Балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“, кои беа специјално подготвени од унгарскиот кореограф Габор Кевехази по повод 70-годишниот јубилеј на македонскиот...

Црна хроника 17.01.20 | 16:13

На Табановце пронајдени двајца мигранти во товарен воз

На 17.01.2020 во 00.10 часот во Полициска станица на граничен премин „Табановце – железнички“, С.И.(40) од Р.Србија, вработен како контролор на вагони, пријавил дека во товарен...

Здравје 17.01.20 | 16:08

Нов апарат за компјутеризирана томографија на Институтот за радиологија

Институтот за радиологија набави нов апарат за компјутеризирана томографија, модел SIEMENS Somatom Go.Up, 64 слајсен. Овој апарат е набавен кон крајот на 2019 година и e пуштен во...

Црна хроника 17.01.20 | 15:47

Ноќва запален џип на прилепчанец

Утринава во Полициска станица Прилеп, А.К.(27) од Прилеп пријавил дека околу 02.00 часот на ул.„Сашо Китаноски“ едно лице со запалива течност го запалило предниот дел од...