петок, 17 јануари 2020
Балкан 17.01.20 | 23:40

Моника, киднапираната од Малчанскиот бербер е пуштена на домашно лекување

Дванаесетгодишната Моника К. од околината на Ниш, девојчето кое во заробеништво 10 дена ја чуваше Нинослав Јовановиќ познат како Малчански бербер, пуштена е денеска...

Култура 17.01.20 | 23:30

„Роденден на уметноста“ в сабота во МКЦ

Почетокот на секоја сезона во Младинскиот културен центар се одбележува со манифестацијата Роденден на уметноста, оваа година закажана за 18 јануари (сабота). Настап...

Македонија 17.01.20 | 23:10

Можеме да донесеме закон за ЈО доколку се согласиме дека ќе го почитуваме Уставот

Секретарот за меѓународна соработка во ВМРО-ДПМНЕ и доцент по Римско право на УКИМ, Тимчо Муцунски, верува дека Законот за јавно обвинителство може да биде донесен од...

Македонија 17.01.20 | 23:01

Наќе Чулев до заменичката Петровска: Хаосот во МВР е резултат на лошото работење на поранешниот министер

Техничкиот министер Наќе Чулев на својот фејсбук профил и се обрати на неговата заменичка Славјанка Петровска велејќи дека е дојдено времето кога ќе се направи ревизија...

Психологија 17.01.20 | 22:30

Жените гласаа: Ова е идеален маж

Во истражувањата најчесто жените се главни актери, но најинтересно секогаш е она на тема „совршен маж“ или „маж кој е на цена“. Неодамна се обработени податоците од...

Калеидоскоп 17.01.20 | 22:10

Утре е Водопост, на овој ден мајките треба да направат…

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани за три дена: 18 јануари –...

Балкан 17.01.20 | 21:39

Маж застрелан пред сопругата и децата, сите излези од Белград се затворени

Вечерва околу 19 часот, во Белград со истрел во главата е убиен 41-годишниот Марко В. пред неговата сопруга и детето. Според Телеграф.рс, непознат маж му се приближил пред...

Калеидоскоп 17.01.20 | 21:32

Откријте уште колку луѓе го имаат вашето презиме и каде живеат

Сметате дека имате несекојдневно и единствено презиме, но сигурно барем еднаш во животот сте се запрашале колку луѓе во светот го носат вашето презиме. Новата интернет...

Естрада 17.01.20 | 21:20

Цеца ја отвори душата, молчела две години за своите здравствени проблеми

Цеца 2019 година ќе ја памети по многу работи. Го ожени својот син Вељко и направи свадба за која се уште се зборува, за Нова година настапуваше во еден познат белградски...

Сервиси 17.01.20 | 21:09

Внимавајте зад воланот: Поради магла намалена видливоста на повеќе патни правци

Намалена видливост поради појава на магла од 40 – 50м. има на патниот правец Скопје – Тетово – Гостивар и Тетово – Јажинце, од 50 – 100м. на патниот правец Велес – Катланово,...

Македонија 17.01.20 | 21:00

Генсекот на СДСМ сам против себе: Николовски в кафеана по сопствената забрана

На youtube се појави видео на кое генералниот секретар на СДСМ дивее по кафеани само еден ден откако на партиските членови им испрати наредба да не одат. Денеска самиот...

Калеидоскоп 17.01.20 | 20:45

Момчето кое ги воодушеви сите со своето оправдување: Јас не сум жими мајка, Бетмен го направи тоа

Неговиот суперхерој го спаси во моментот кога мајката влегла во собата и нашла со кармин ишарано огледало пред кое стоел нејзиниот син. Кога го прашала кој го сторил...

Кујнски тефтер 17.01.20 | 20:28

Човечка топлина во студените зимски денови: Ресторани и сендвичари нудат топол оброк за сите кои не можат да си дозволат

Сè повеќе ресторани се одзиваат и решаваат да им помогнат на луѓето кои не можат да си дозволат ниту еден оброк во текот на денот. На фејсбук-страницата на неформалната...

Култура 17.01.20 | 20:17

Елка Јачева-Улчар: Предложениот закон за употреба на македонскиот јазик има повеќе општи отколку обврзувачки одредби

Предложениот закон за употреба на македонскиот јазик има повеќе општи отколку обврзувачки одредби. Примената на јазикот не се нормира, а инспекциските служби нема...

Свет 17.01.20 | 20:07

Муфтијата на ИД предебел за полициското комбе: Полицијата го товарела во камион при апсењето

Муфтијата на ИД, која беше уапсен во Ирак, е толку дебел, што не го собирало во полициско возило и требало да биде натоварен на задниот дел на камион. Ирачките безбедносни...

Астро 17.01.20 | 20:00

Овој хороскоп ја дава клучната особина на секој знак

Овен Овните многу натпреварувачки настроени, не сакаат да губат и многу се практични кога станува збор околу победувањето на конкуренцијата. Колку и да изгледаат имплусивно...

Македонија 17.01.20 | 19:49

Илиевски: Ова е тоа блесаво судство, отворено како црна дупка

Богдан Илиевски на социјалните мрежи се осврна на изречените казни и судството во Македонија. За шамари кои не се случиле – 10 обвинети и 300 рочишта. За држење говор...

Свет 17.01.20 | 19:37

Деликвенцијата во пораст во Франција изминатата година

Официјалните бројки за кривичните дела и прекршоци покажуваат загрижувачко влошување на ситуацијата во 2019 година, особено во однос на насилството во Франција, јави...

Македонија 17.01.20 | 19:35

За удрени шамари опомена, за неудрени затворска казна

Удрените шамари помалку болат од неудрените, оценува македонското правосудство. Циниците ќе речат дека не е до шамарите туку до партијата. И веројатно нема да погрешат. Денешната...

Црна хроника 17.01.20 | 19:22

Детали за грабежот во „НЛБ Тутунска“ во Ѓорче Петров, крадците одзеле 8.700 евра

Во вооружениот грабеж што утринава се случи во експозитурата на НЛБ Банка во Ѓорче Петров одземени се 8.700 евра, информираат од Банката. Оттаму потврдуваат дека клиентите...