вторник, 14 јануари 2020
Економија 14.01.20 | 19:10

Стаменковска-Стојковски до Манчевски: Нема да ме спречиш да се обидам да ги заштитам институциите

„Жално е министерот на Зоран Заев, Дамјан Манчевски, после скоро три години министерување за прв пат да слушне дека постои закон кој јасно ги опишува кои се надлежностите...

Ракомет 14.01.20 | 19:07

Австрија со голема предност на полувреме

Македонската ракометна репрезентација го игра клучниот меч за пласман во следната фаза на Европското првенство против домаќинот Австрија. На Македонија и е потребна...

Македонија 14.01.20 | 18:54

Спасовски на состанок со американската амбасадорка

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, се сретна со амбасадорката на САД во земјава, Кејт Брнз. На средбата, како што информираат од владината прес-служба, била изразена...

Македонија 14.01.20 | 18:40

Макрадули и „АлиEкспрес“ министерот веднаш да си поднесат оставка!

Последната несмасна изјава на заменик министерот за животна средина Јани Макрадули е вистински одраз на манипулативноста, безидејноста и крајно штетниот однос што...

Македонија 14.01.20 | 18:34

Изгласан Законот за младинско учество и младински политики

Собранието на денешната 130-та седница со 60 гласови „за“ и еден „против“ го изгласа Законот за младинско учество и младински политики, чија цел, како што стои во документот,...

Економија 14.01.20 | 18:30

Месечен надоместок за уште 1.000 стечајци до пензионирање

Собранието денеска на предлог на Министерството за труд и социјална политика ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за материјално обезбедување на невработените...

Ракомет 14.01.20 | 18:11

ЕХФ: Стоилов и неговата математика за пласман во следна рунда

ЕХФ, или поточно речено луѓето задолжени за ЕП 2020-та се доста активни и иновативни кога се во прашање социјалните мрежи. Па така, на официјалната фејсбук страница пред...

Македонија 14.01.20 | 18:07

Страшевски приложи доказ: Немаше уредна достава од судот до обвинетиот Тони Трајковски

Сите конструирани сценарија на Основниот кривичен суд излегуваат на виделина, а правдата секогаш и вистината излегуваат на површина. Ова денеска го вели преку соопштение...

Економија 14.01.20 | 17:58

Димитриеска-Кочоска: Власта во заминување и понатаму ја задолжува државатанза 500 милиони денари

Првата аукција на државни записи за 2020 година на износ од 500 милиони денари со рочност од 12 месеци што се одржа денеска во Министерството за финансии е ново зголемување...

Црна хроника 14.01.20 | 17:37

Aпелација ја одби жалбата, Јанева останува во куќен притвор

Апелацискиот суд ја одби жалба на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, да се брани на слобода. Со одлуката на судот донесена минатата недела Јанева,...

Македонија 14.01.20 | 17:28

Чулев: Спасовски очајно се обидува да го скрие хаосот што го остави зад себе

Оливер Спасовски очајно се обидува низ некаква премиерска ‘величина’ која му ја додели Заев да ги скрие хаосот и безредието кои ги остави зад себе, реагира техничкиот...

Економија 14.01.20 | 16:52

Сѐ што е во моја моќ во рамки на законите ќе биде преземено вработените во Центрите да добијат подобри услови за работа

Денеска бев во работна посета на Центрите за социјална работа во Тетово и во Гостивар каде што остварив средба со Дарко Обалиќ, директор на центарот во Тетово и во ЦСР...

Ракомет 14.01.20 | 16:25

Карачиќ: Сакам да победи Македонија!

Хрватската репрезентација која имаше перфектен скор по првата фаза на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, пристигна во Виена и ќе има два дена одмор...

Свет 14.01.20 | 16:22

Пронајдени човечки остатоци во чанта оставена пред куќа

Ирската полиција истражува наводно брутално убиство, откако добила дојава дека се пронајдени човечки остатоци во чанта оставена пред куќа во северниот дел на Даблин. Првичните...

Вести 14.01.20 | 16:10

Објави во српски медиуми за двојната номинација на „Медена земја“

Српски медиуми објавија за големиот успех на македонскиот докуметарен филм „Медена земја“ откако вчера доби две номиинации за престижната награда Оскар во категориите...

Култура 14.01.20 | 15:45

Утврден конечниот текст за Предлог-закон за јавен интерес во културата

Владата денеска на седница го утврди конечниот текст на Предлог-законот за јавниот интерес во културата. Со него се предлагаат измени на досегашниот начин на објавување...

Калеидоскоп 14.01.20 | 15:39

Неда Арнериќ во Алејата на заслужните граѓани, комеморацијата е во четврток

Градоначалникот на Белград Зоран Радојичиќ дал согласност урната со посмртните остатоци на познатата актерка Неда Арнериќ да биде положена во Алејата на заслужни...

Свет 14.01.20 | 15:32

Велика Британија забрани користење кредитни картички за обложување

Од 14 април во Велика Британија стапува во сила забраната за користење кредитни картички при обложување, со цел да се спречат луѓето премногу да се задолжуваат. Комисијата...

Култура 14.01.20 | 15:31

Премиера на „Девојчето со кибритчиња“ во Турски театар

Турски театар-Скопје утре напладне премиерно ќе ја изведе Андерсеновата приказна „Девојчето со кибритчиња“. Адаптирана е за деца и младинци и се фокусира на темата...

Македонија 14.01.20 | 15:30

„Заев е поголем монструм од убијците, и Катица е во пазар“: Што мислат родителите на убиените момчиња кај Смилковско Езеро

Судскиот процес за случајот „Монструм” продолжува на 3 февруари, а на денешното рочиште за петкратното убиство кај Смилковско Езеро, од страна на обвинителите како...