вторник, 14 јануари 2020
Здравје 14.01.20 | 23:40

Не се знае колку е опасен: Мистериозниот вирус предизвика пневмонија кај пациените

Мистериозниот вирус предизвикува пневмонија кај пациентите, а сè уште не се знае колку е опасен, пренесува Би-Би-Си. Примероците од вирусот биле земени од пациенти и...

Астро 14.01.20 | 23:21

Мажите избраа: Оваа дама е кралица на хороскопот

4. место: Жената Бик Жената со овој хороскопски знак може да се омажи без многу двоумење, особено доколку нејзиниот партнер е одлично ситуиран и има добра смисла за хумор....

Калеидоскоп 14.01.20 | 23:05

Теории за „Мегзит“: Хари се одмаздува за смртта на Дајана

Поединците сметаат дека принцот со заминувањето од семејството и се осветува на кралицата Елизабета, татко му Чарлс и на сите тамошни медиуми, затоа што тој ги обвинува...

Свет 14.01.20 | 22:48

Има повредени во вечерашниот ракетен напад во воздушната база во Ирак

Армијата не соопшти колку проектили „Катјуша“ биле истрелани врз воздушната база Таџи, но објавени се информации дека двајца Ирачани се повредени во нападот, соопштија...

Свет 14.01.20 | 22:32

Иранската револуционерна гарда го уапси лицето кое објави снимка од уривањето на украинскиот авион

Иранската револуционерна гарда уапси лице кое минатата недела на интернет ја објави видео снимката од ракета што го погоди  украинскиот патнички авион во Иран, објави...

Култура 14.01.20 | 22:09

Симон Трпчески до екипата на „Медена земја“: Нови крилја за македонската кинематографија! Се гордееме со Вас!

По повод двете номинации за наградата Оскар, маестро Симон Трпчески на својот фејсбук профил им честиташе на членовите на екипата за успехот. Честитки “Медењаци”...

Свет 14.01.20 | 22:03

Ракетен напад вечерва во ирачката база „Таџи“, нема извештаи за мртви

Ирачката воена база „Таџи“, која се наоѓа северно од Багдад, беше мета на ракетен напад, јави телевизијата „Хадас“, а пренесува „Спутинк“. Во ирачката база се наоѓаат...

Калеидоскоп 14.01.20 | 21:55

Поп на помен на бранителите рече „нашата независна држава“, а присутните едногласно го коригираа: Македонија, попе!

Присутните на помен за македонските бранители биле сведоци на несекојдневен настан. На поменот попот од Македонската православна црква во својата порака им оддава...

Македонија 14.01.20 | 21:39

Мицкоски – Брнс: Фер и демократски избори се клучни за иднината на Република Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски денеска се сретнаа...

Економија 14.01.20 | 21:32

Шекеринска и Анѓушев си поделиле милионска „бонбона“ за Нова година

Министерството за одбрана, со кое раководи Радмила Шекеринска за овогодинешната потрошена струја ќе му плати на се уште актуелниот вицепремиер задолжен за економски...

Ракомет 14.01.20 | 21:20

Стоилов: Имавме многу падови во играта

За македонскиот репрезентативец Стојанче Стоилов падот на концентрацијата и падовите во играта биле пресудни за вечерашната игра на ракометарите. Тој смета дека не...

Македонија 14.01.20 | 21:09

Заев: САД континуирано дава поддршка во реализацијата на нашите стратешки интереси

Заев на својот социјалните мрежи се заблагодари на американската амбасадорка за поддршката. Благодарност до амбасадорката Брнз за поддршката што САД континуирано...

Ракомет 14.01.20 | 20:55

Борко Ристовски: Се додека ме вика селекторот и се додека имам сила ќе бранам, секогаш сум тука за Македонија

Голманот на македонската ракометна репрезентација Борко Ристовски по поразот од Австрија рече дека за поразот не биле пресудни ниту  квалитетот, ниту техникака, туку...

Ракомет 14.01.20 | 20:36

Кире Лазаров: Имаме огромно богатство, капа до под до сите Македонци!

Кире Лазаров, капитенот на македонската ракометна репрезентација им се извини на навивачите велејќи дека не смеат да го загубат најдрагоценото и дека ниту една ракомента...

Македонија 14.01.20 | 20:21

Ивор Мицковски: Нашиот севишен Зоки едноставно гледа само убавини насекаде околу нас

Ивор Мицковски за актуелните настани денеска напиша на својот фејсбук профил: Кочо си се вратил во фирмите, као демек дека некогаш воопшто излегол дури бил на власт. Антикорупциска...

Македонија 14.01.20 | 20:17

Македонскиот полициски синдикат со апел МВР и вработените да не се користат за дневно-политички препукувања

Македонскиот полициски синдикат како репрезентативен сидикат во Министерството за внатрешни работи на Република Македонија, будно ги следи последните случувања...

Ракомет 14.01.20 | 20:05

Австрија ја порази Македонија и ја прати дома

Македонија со пораз од Австрија 32:28 (18:12) во последното коло од групата Б во Виена го заврши настапот на Европското првенство 2020. Наместо најдоброто од себе да го дадат...

Ракомет 14.01.20 | 20:01

Брестовац: Со мене или не, мора да градиме една нова силна, квалитетна репрезентација

Македонија изгуби од селекцијата на Австрија 32:28. Ова беше најважниот натпревар на Македонската репрезентација која не успеа да го добие. Македонските ракометари се...

Ракомет 14.01.20 | 19:51

Манасков: Не релизиравме отворени шанси, тоа клучот на резултатот денеска

Дејан Манасков веднаш по поразот на Македонија од Австрија со примени 32 гола кажа дека според него нерелизираните шанси се причината поради која загуби македонската...

Интима 14.01.20 | 19:34

Сиа откри на кој музичар му понудила секс без обврски

Светски познатата пејачка Сиа, долго не се појавуваше во јавноста без големи перики кои ѝ го сокриваат лицето, а за нејзиниот приватен живот се знае многу малку. Неодамна...