понеделник, 16 декември 2019
Свет 16.12.19 | 23:51

Салвини предлага национален комитет за спас на Италија

Матео Салвини, челникот на суверенистичката десничарка партија Лига, се чини привремено се откажа од барањата за оставка од владата, и предложи сите главни партии заедно...

Македонија 16.12.19 | 23:44

Левица го одржа првиот Пленум, Апасиев избран за претседател

Левица го одржа својот прв Пленум, а делегатите ги усвоија веќе постоечките Статут, кратка агитациска програма и политичката платформа со измени и дополнувања. Овие...

Кујнски тефтер 16.12.19 | 23:30

Како да се храните за време на празниците?

Иако сите со нетрпение ги очекуваме празниците, тие знаат да бидат голема пречка на патот кон остварување на нашите фитнес цели, па дури и да нè вратат некој чекор поназад....

Здравје 16.12.19 | 23:14

Маглата и загадувањето го вжештеа бројот во Брза помош

За дваесет отсто е зголемен е бројот на повици во Итната медицинска помош. Во текот на денешниот ден кога беше малку поинтензивна маглата најмногу има мозочни удари,...

Балкан 16.12.19 | 23:01

Македонците во Албанија бараат православниот Божик да биде државен празник

Македонците и другите малцинства од православна веросповед во Албанија бараат 7 јануари да влезе во календарот на официјални празници. Како што објави весникот Илинден,...

Свет 16.12.19 | 22:39

Сопругата на потпретседателот на Зимбабве обвинета дека се обидела да го убие

Мери Чивенга, поранешна манекенка и сопруга на потпретседателот на Зимбабве, Константино Чивенга, е обвинета за обид за убиство на нејзиниот сопруг. Таа денеска се појави...

Балкан 16.12.19 | 22:29

Уапсен крадецот кој лани во центарот на Атина украде 38 „ролекси“

Грчката полиција соопшти дека во четвртокот бил уапсен 27-годишен странски државјанин кој пред точно една година од продавница за часовници во центарот на Атина, украл...

Македонија 16.12.19 | 22:12

АЈРО, АЈРО на Заев никако да дојде во Струмица, загаденоста е страшна

Аеродром е местото каде што Заев, Шилегов и Златко Марин викаа „Аеродром Ајро – Ајро, воздух нема“ а веќе три години се на власт и чекаме било какво подобрување на условите...

Македонија 16.12.19 | 21:55

„Никогаш северна, само Македонија“ ечеше пред Занаетчискиот дом во Куманово додека Владата одржуваше седница

Членовите на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ од Куманово на градскиот плоштад пред Занаетчискиот дом протестираа додека внатре во зградата траеше 171. седница на Владата. Тие...

Скопје 16.12.19 | 21:44

За Шилегов поранешната власт и сега е виновна за загадувањето

За Петре Шилегов, градоначалникот на Град Скопје и сега поранешната власт е виновна за аерозагадувањето на главниот град. Тој вечерва гостуваше на телевизијата „Алфа“...

Црна хроника 16.12.19 | 21:34

Тешка сообраќајна несреќа кај „Хемиско“, маглата го отежнува сообраќајот во Скопје

Вечерва се случи тешка сообраќајна несреќа на улицата „Трета македонска бригада“, кај средното хемиско училиште, и тоа во правец од Лисиче кон Центар, пишува „Вечер“. Причина...

Скопје 16.12.19 | 21:22

Секоја втора пијандура во оваа држава мене ми вика дека сум пијандура

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, кој вечерва учествува во емисијата Што не е јасно на ТВ Алфа се осмели да одговори на прашање поставено преку Твитер „Од која...

Скопје 16.12.19 | 21:11

Највисоката казна за загадување која е платена е 10 илјади евра

Највисоката казна за загадување која е платена е 10 илјади евра и тоа ја плати компанија од кругот на „Железарница“, која испушти токсични материи во Вардар поради кој...

Скопје 16.12.19 | 20:52

Скопје пред епидемија, 60 лица се заразени од жолтица

На Скопје му се заканува епидемија на жолтица, бидејќи за неполни три месеци заболеле 60 лица. Професор и 14 ученици од неколку скопски училишта се дел од заразените со...

Македонија 16.12.19 | 20:34

Стоилковски: Владата да прогласи вонредна состојба, ова е гасна комора!

Владата да прогласи вонредна состојба бидејќи ова е гасна комора, порача портпаролот на ВМРО ДПМНЕ Наум Стоилковски вечерва. Невозможно е да се живее во Лисиче, во Општина...

Интима 16.12.19 | 20:13

Бодибилдер се верил со секс кукла на дување

Актерот и бодибилдер Јуриј Толочко неодамна ја запросил „девојката“ Марко на прилично традиционален начин – ѝ подарил букет рози и се спуштил на колена среде романтична...

Црна хроника 16.12.19 | 19:57

Заменичката на Боки 13 била доведена во заблуда, тврди нејзиниот адвокат

Адвокатот на Јасна Мандиќ -Ерцеговиќ потпретседателката на Меѓународниот сојуз на Боки 13, денеска за медиумите истакна дека всушност таа била донесена во заблуда од...

Балкан 16.12.19 | 19:45

Србин спречил терористички напад во Виена

Србин разоткрил и осуетил планови за изведување на терористички  напад во Виена, пишува весникот „Естерајх“. Весникот пишува дека на основа на анонимен повик им влегла...

Балкан 16.12.19 | 19:33

Харадинај: Визна либерализација за Косово, сепак, ќе нема до крајот на годинава

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај изјави дека визната либерализација за граѓаните на Косово нема да се случи до крајот на 2019 година, како што претходно...

Твитови 16.12.19 | 19:14

Мега чобан, односно оформен сељак!

Бидејќи се чуствувам повикан: Мега чобан, односно оформен сељак! Што би рекол еден мој драг покоен пријател!“. Вака на својот фејсбук профил му се обрати познатиот архитект...