недела, 15 декември 2019
Калеидоскоп 15.12.19 | 23:55

Палката на бејзбол легендата Бејб Рут продадена за над милион долари

На една аукција во сојузната држава Калифорнија во САД, понудена е сума од 1.000.800 долари за палката со која легендарниот бејзбол играч Бејб Рут, го направи својот 500-ти...

Свет 15.12.19 | 23:38

Македонката Емилија Стерјова избрана за градоначалник на Вителси во Мелбурн

Емилија Лиза Стерјова е првата Македонкаизбрана за градоначалник на општината Вителси во градот Мелбурн, Викторија. Покрај тоа, таа е и најмладата жена градоначалник...

Скопје 15.12.19 | 23:28

Вечерва во Ново Лисиче се дише отров

Повторно е загадено во Македонија, а вечерва во скопската населба Ново Лисиче е измерена кoнцентрација на ПМ10 честичkи од неверојатни 473 микрограми на метар кубен. Гpaѓаните...

Балкан 15.12.19 | 23:01

Пијана девојка влетала со автомобилот во ноќен клуб полн со луѓе

Вчера во Истра се случила тешка сообраќајна несреќа во која животот го загубило едно лице, а четворица се повредени откако пијана девојка со автомобилот влетала во...

Свет 15.12.19 | 22:48

Три жртви во невремето во Франција

Временските непогоди коишто од петокот ја погодија Франција ја однесоа и третата жртва, објавија тамошните власти во неделата откако во автомобил во поплавена област...

Култура 15.12.19 | 22:35

Почина познатата француска актерка Ана Карина

Француската актерка со данско потекло, Ана Карина, најпозната по своите улоги во филмите на легендарниот режисер Жан-Лук Годар, почина на 79-годишна возраст од канцер,...

Свет 15.12.19 | 22:05

Германија е очајна за работници

Германија на почетокот од идната година ќе донесе нов закон кој би требало да го олесни „увозот“ на квалификувани работници од земјите надвор од Европската унија,...

Скопје 15.12.19 | 21:54

Советничката група на ВМРО ДПМНЕ до Шилегов: Среќата на скопјани нема цена, но твојата има, 100 илјади евра за една вечер

Среќата на скопјани нема цена, ама очигледнo Вашата има, и таа е 100 илјади евра за една вечер, му порача на фејсбук советничка група на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата на Град...

Астро 15.12.19 | 21:40

Неделен хороскоп: Бикот ќе добие пари, Шкорпијата ќе влезе во тајна врска

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Можеби ќе ви се чини дека ќе немате многу работа, но ќе се излажете, затоа најдобро е што побрзо да се сконцентрирате подобро. ЉУБОВ: На ова поле...

Свет 15.12.19 | 21:22

Грета Тунберг фотографирана на подот во воз, од железницата велат дека имала седиште во прва класа

Откако Грета Тунберг, шведската тинејџерка и борец за климатски промени, објави фотографија на која седи на подот во наводно преполн воз со кој си оди дома, се огласија...

Македонија 15.12.19 | 21:02

Мицкоски: Ќе треба да се извинувате ако слушнете се што има во тие снимки

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на новинарско прашање од Саше Ивановски во врска со новите снимки пуштени во јавноста каде се слуша гласот на еден од сведоците...

Фудбал 15.12.19 | 20:57

ФК „Кул” победник на турнирот на медиуми во организација на Спортско радио 90.3

Фудбалскиот клуб „Кул“ со генерација 2009 традиционално завзема учество на турнирот на медиуми во организација на Спортско Радио 90.3. Во полуфинале ФК “Кул” ја совлада...

Македонија 15.12.19 | 20:45

Милески: Види Радо, колку лаги имаш кажанo на добар пат да го надминеш и твојот шеф лажов од Муртино

Шекеринска од трибината во Скопје: Испишавме историја, со право можеме да бидеме горди, дадовме збор и донесовме резултат. Види Радо, колку ли само лаги имаш кажано во...

Музика 15.12.19 | 20:30

Во преполната „Арена“ за Загреб Лепа Брена ја пееше „Јас сум Југословенка“

Лепа Брена, најголемата југословенска фолк ѕвезда, синоќа во Загреб одржа голем концерт. Големата ,,Арена“ беше преполна, а сите во еден глас го пееја нејзиниот хит ,,Јас...

Свет 15.12.19 | 20:13

Министер во француската влада има уште десет функции

Високиот комесар за пензии на француската влада, Жан -Пол Делевој, кој има статут на министер, заборавил да пријави во својата изјава за судир на интереси дури десет...

Свет 15.12.19 | 19:58

Иран ги затвори училиштата поради загадениот воздух

Иранските власти наредија денеска да бидат затворениа училиштата во Техеран и неколку градови во земјата поради загадувањето на воздухот што достигна ново опасно...

Скопје 15.12.19 | 19:44

Пронајден е 12-годишниот Мартин кој се изгуби на кејот на Вардар

Дванаесетгодишниот Мартин кој денеска на пладне се загуби на кејот на Вардар е пронајден. На фејсбук беше објавено дека Мартин последен пат бил виден на кејот на Вардар...

Калеидоскоп 15.12.19 | 19:33

Алпинисти спасија куче заглавено на Попова Шапка

Случајна мала спасувачка мисија од алпинистичкиот клуб АК8. Имено членови на клубот викендов имале тренинг и обука под врвот Антени, на Попова Шапка, но, сосема неочекувано,...

Црна хроника 15.12.19 | 19:25

Пијан кумановец омаловажувал полициски службеници и нападнал полицаец

Кумановец во алкохолизирана состојба омаловажувал полициски службеници и нападнал полицаец во станицата во Куманово, соопшти денеска СВР Куманово. Денеска, петнаесет...

Балкан 15.12.19 | 18:59

Сараево во паника: Евакуиран трговски центар поради дојава за поставена бомба

Трговскиот центар „Сараево сити центар“ попладнево бил евакуиран поради дојава за поставена бомба, соопшти Оперативниот центар при Министерството за внатрешни работи...