сабота, 14 декември 2019
Сервиси 14.12.19 | 23:40

Следи уште еден неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно Законот за празниците, 21 декември (сабота), односно Денот на настава на турски јазик е неработен ден...

Црна хроника 14.12.19 | 23:36

Пијан Бугарин уапсен вчера во населба Пролет

Нoќеска пред угостителски објект на ул. „Пролет“ во Скопје, поради нарушување на јавниот ред и мир од слобода бил лишен Т.Т. (40) од Р. Бугарија, кој бил во алкохолизирана...

Култура 14.12.19 | 23:31

Византиското пеење влезе на листата на УНЕСКО

УНЕСКО го стави на својата листа на нематеријално културно наследство вредното византиско пеење, познатиот музички жанр што датира од почетокот на христијанството...

Свет 14.12.19 | 23:18

Пукање во шопинг центар во Атланта

На социјалните мрежи се врти снимка наводно снимена пред неколку часа во шопинг центар во Атланта. На снимката се слуша пукање и се гледа како луѓе бегаат во паника....

Семејство 14.12.19 | 22:58

За украсувањето на домот за Нова година важи правилото „помалку е повеќе“

Кога станува збор за украсувањето на домот во пресрет на новогодишните и Божикните празници најдобро е да се почитува стандардното правило – дека помалку е повеќе. Почитувајте...

Калеидоскоп 14.12.19 | 22:44

Се ближи празникот Света Варвара, заштитничка на жените и децата

Еден од поголемите празници што нашиот народ ги празнува со домашни служби е и празникот на светата великомаченица Варвара. Повеќе села и топоними низ цела Македонија...

Балкан 14.12.19 | 22:33

Ќе се апсат 17 лица по земјотресот во Албанија

Албанското обвинителство издаде 17 налози за апсење под обвинение за убиство и злоупотреба на службената положба поради смртта на 51 лице во земјотресот со јачина од...

Црна хроника 14.12.19 | 22:16

„Алфа“: Полицајка-жртва на мобинг не може веќе да го издржи теророт и бара помош

Полициска службеничка од Велес за телевизијата „Алфа“ сведочи дека е жртва на мобинг. Во изјава за телевизијата вели дека веќе може да ја издржи тортурата на која е...

Македонија 14.12.19 | 21:59

Советникот на премиерот „изиграва“ тајни служби

Советникот на премиерот изиграва тајни служби. Па брука, тој што излага на истите места да слика и после демек да компромитира, пишува на својот профил на фејсбук Ивор...

Македонија 14.12.19 | 21:46

Османи: Со една изборна единица Албанците губат десет пратеници

Бујар Османи, вицепремиер за европски прашања смета дека не смее ставот за изборните единици да се стави во контекст на коалициските односи. Според него, со една изборна...

Македонија 14.12.19 | 21:36

Нека каже дали има барем една фирма која сум ја преземал со изнуда, ако не да се извини!

Никола Груевски, поранешниот премиер на Македонија ѝ порача на министерката за правда Рената Десковска да се погледне во огледало, пред да ја побара вината во некој...

Музика 14.12.19 | 21:20

Петар Грашо најубавите три дена со Оливер Драгојевиќ ги поминал во Скопје

Хрватскиот пејач Петар Грашо овие денови е во Скопје каде што во организација на „Авалон“ во Филхармонија има закажано три концерти. Тој пред десет години исто така...

Здравје 14.12.19 | 21:03

Ставете ги стапалата во ова и габичките од нив ќе изчезнат

Веќе не мора да се грижите за габичните инфекции на стапалата, на ножните прсти. Може да се ослободите од неа на потполно природен начин. Јогурт Само намокрете ги стапалата...

Калеидоскоп 14.12.19 | 20:50

Невообичаени ритуали за дочек на Нова Година

Додека голем број жители на Тајланд ја одбележуваат Нова година со огномет, стотина верници одат во храмот Такиен во предградие на Бангкок да лежат во м*товечки сандаци...

Свет 14.12.19 | 20:35

Поранешниот претседател на Судан казната ќе ја служи во поправен дом оти бил стар за во затвор

Поранешниот претседател на Судан, Омар ал-Башир е осуден за корупција и незаконско поседување странска валута и наредните две години ќе ги помине во поправен дом, донесе...

Семејство 14.12.19 | 20:21

Ставил облека во машината за перење алишта, но кога го видел барабанот, останал без зборови

Неименуван татко од Русија останал во шок, откако во барабанот од машината за перење алишта го видел ликот на своето дете. Но, тоа била само маица со ликот на неговата...

Скопје 14.12.19 | 20:07

Филипче: Ѓубрето треба да биде фрлено во отпад, а не на улица

Вработените во Министерството за здравство денеска се приклучија на акцијата – Администрацијата чисти со граѓанската организација „Не биди ѓубре“. Министерот...

Здравје 14.12.19 | 20:00

Зошто треба да се јадат урми?

Овие слатки плодови помагаат за многу здравствени проблеми, а за нивната корист малку се знае. Урмите се корисни во борбата против многу болести. Богати се со витамини,...

Свет 14.12.19 | 19:50

Се зголемува бројот на загинати во ерупцијата на Белиот остров

Смртниот биланс од ерупцијата на вулканот на новозеландскиот Бел остров се зголеми на 15 лица, откако полицијата соопшти дека уште една личност починала во болница. Новозеландските...

Астро 14.12.19 | 19:25

Викенд љубовен хороскоп

ОВЕН Освен што другата страна ќе се обидува да ве поддржи во сѐ, веројатно и вашите пријатели ќе се вклучат со сопствена поддршка. Многумина во своите мисли ќе бидат...