четврток, 12 декември 2019
Фудбал 12.12.19 | 23:51

„Гробарите“ го напуштија стадионот: Навивачите на Партизан со разочарувачки транспарент

Најверните навивачи на Партизан, пoпуларните „Гробари“ не се израдуваа на денешната победа над Астана во Лигата на Европа. Тие се разочарани од многубројните инциденти...

Останати спортови 12.12.19 | 23:38

Висок е 196 сантиметри а тежок 120 килограми: „Руж руж“ е новиот страв и трепет во ММА

Сенегалецот Умар Кане ќе дебитира во сабота во ММА натпреварувањето. Досега тој се натпреваруваше во борење но сега ќе застане и во ММА. Прекарот му е Руж Руж“, а изгледот...

Македонија 12.12.19 | 23:24

Груби: Со СДСМ се договоривме прво за Закон за јазици, па за коалиција

Пратеникот на ДУИ Артан Груби денеска во емисија на Алсат призна дека Законот за јазици бил главниот услов за коалиција со СДСМ. Тој уште додаде дека прво бил услогласен...

Македонија 12.12.19 | 23:08

Силјановска: Не очекував добар исход од формирањето на СJO откако беше јасно кој ќе застане на чело

Професорката Гордана Силјановска вечерва во #ClickPlus рече дека знаела дека СЈО ќе нема добар исход, уште кога видела кој ќе биде на чело на таа институција. Не очекував...

Македонија 12.12.19 | 23:04

Дескоска: СЈО е сега институција само на хартија

Министерската за правда, Рената Дескоска во „ClickPlus” рече дека е згрозена од случувањата во СЈО, мислејќи на случајот „Рекет“ во кој беше инволвирана и Катица Јанева. Дескоска,...

Македонија 12.12.19 | 22:58

Силјановска за случајот „Рекет“: Не верувам дека ова е приказна врзана само за Катица Јанева и Бојан 13

Не верувам дека случајот Рекет е персонална приказна врзана само за Катица Јанева и Бојан 13, не верувам во тоа бидејќи не може да функционира тоа на таков начин, ова вечерва...

Македонија 12.12.19 | 22:50

Арсовски за случајот „Рекет“: Правдата ќе биде задоволена кога ќе се најде нарачателот

Не би рекол дека имаме независно судство. Се сеќавате дека имавме случај каде што градоначалник од редовите на ДУИ јавно излезе и кажа дека бил уценуван од страна на...

Калеидоскоп 12.12.19 | 22:38

Утре e петок 13-ти: Не патувајте и не склучувајте важни договори

За многумина утре е најбаксузниот ден Петок 13-ти. Уверувањата се дека на овој ден не треба да се патува, да се  склучувааат договори и други поважни работи Има повеќе...

Македонија 12.12.19 | 22:24

Силјановска за Законот за јазици: Или законот го пишувал некој кој не е правник, или пак бил напишан од некој однадвор

Професорката Гордана Силјановска нагласува дека Законот за јазици има многу недостатоци и има сериозни проблеми со уставноста на решенијата и тоа ќе го оценува Уставниот...

Калеидоскоп 12.12.19 | 22:16

Балканките ги нема на листата: Во кои земји живеат најгрдите жени

Иако се вели дека секоја жена е убава на свој начин и оти нема грди жени, сепак рускиот сајт „Убави луѓе“,направи листа каде живеат припаднички на понежниот пол на кои...

Македонија 12.12.19 | 22:04

Премиерот во заминување побара една изборна единица за да сме имале рамноправна и демократска држава

Премиерот во заминување побара од партиите од власта и од опозицијата да ги поддржат змените во Изборниот законик за да да имаме рамноправна и демократска држава, во...

Естрада 12.12.19 | 21:51

Сличноста е неверојатна: Дали е ова вонбрачниот син на Здравко Чолиќ?

Српските медиуми се погласно коментираат дека босанскиот пејач Лео е вонбрачен син на најголемата балканска ѕвезда Здравко Чолиќ. Иако тие двајца никогаш не прозборувале...

Македонија 12.12.19 | 21:39

Османи ќе ги почитува препорaките од Венецијанската комисија, но Законот за јазици нема да го менува

Вицепремиерот Бујар Османи истакна дека препораките од Венецијанската комисија  ќе се применат, со забелешка дека ќе се води сметка неговата имплементација да нема...

Македонија 12.12.19 | 21:26

Заев се присети на Јадранската повелба: Со Хрватска и Албанија си подадовме рака уште пред 16 години

 Сликата која ја имаме денеска пред нас, припадниците на трите армии заедно како едно, навистина буди емоции. Северна Македонија, Албанија и Хрватска уште пред 16 години...

Твитови 12.12.19 | 21:15

Дамовски: Не се криви Бугарите, криви се „ другарите“

Режисерот Борис Дамовски се приклучи на реакциите на „одлуката“ на Бугарска академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик не постои, односно дека тој е дијалект...

Македонија 12.12.19 | 21:09

Димитров тврди дека новите амбасадори се професионалци, а не партиски кадри

Претседателот на државата нема да биде изненаден од кандидатите за амбасадори. Има целосен пресврт во нивното назначување, наместо политички кадри, сега се именуваат...

Економија 12.12.19 | 20:57

Како власта се бори за чист воздух: Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз

Прв пат се воведува данок на возила со еколошка компонента. Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог – законот за данок на моторни...

Македонија 12.12.19 | 20:48

Димитров му одговори на Богдановиќ: Воопшто не ми беше на ум кандидатурата на Заев

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во гостување во „Вин Вин“ на телевизија Телма му одговори на градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ кој на Фејсбук...

Економија 12.12.19 | 20:43

Владата го потпиша контроверзниот договор за хеликоптери за прва помош

Владата го потпиша договорот за хеликоптерско спасување. Од Илинденска ни потврдија дека ставиле параф со фирмата Сархемс, која во следните 8 години ќе ја работи хеликоптерска...

Македонија 12.12.19 | 20:33

Се огласи сопругата на Кичеец: Ова што го слушавме е шок за нас како семејство

Сопругата на Зоран Милевски Кичеец излезе со реакција по повод последните снимки во кои се споменува нејзиниот сопруг. Таа во изјава за Сител ја запраша јавноста до...