среда, 11 декември 2019
Македонија 11.12.19 | 23:54

Македонскиот јазик е „бугарски, напишан на српска машина за пишување“

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на македонски јазик по денешната седница во Софија, Бугарската академија на науките се огласи со став дека македонскиот јазик не...

Музика 11.12.19 | 23:33

Брена и Боба го продадоа Гранд и сега бегаат од Србија: Пејачката открива зошто овде нема да ја дочека староста

Откако неодамна го продадоа Гранд продукција, Лепа Брена и Боба Живоиновиќ решија да свртат нов лист во животот и да ги поминат своите идни денови многу потивко. Како...

Свет 11.12.19 | 23:05

Во Данска уапсени 20 луѓе кои планирале терористички напади

Данската полиција соопшти денеска дека уапсила 20 лица во рација на неколку локации низ целата земја под сомнение дека подготвувале заговор за извршување терористички...

Македонија 11.12.19 | 22:39

Мицкоски порача од Париз: Обновата за која се залага ВМРО-ДПМНЕ се однесува на промени кон подобро

Денес заедно со потпретседателот Александар Николоски  и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Д-р. Игор Г. Николов во Париз остваривме средба со членовите на Францускиот Сенат...

Музика 11.12.19 | 22:22

Бев зависна: Рада Манојловиќ проговори за својот порок

Пејачката Рада Манојловиќ важи за една од најискрените пејачки во соседна Србија, а неодамна во едно интервју таа призна дека користи лекови за смирување. Беше тоа во...

Свет 11.12.19 | 21:59

Уапсен и третиот осомничен: Приведен Македонецот кој му нанел смртна повреда на Никола!

Двајца Срби кои нападнаа и до смрт го претепаа својот сонародник Никола Косаниќ (22) во Братислава во неделата, уапсени се во Унгарија и се обвинети за соучесништво во...

Калеидоскоп 11.12.19 | 21:33

Го сакаа и млади и стари: Почина Дејвид Белами

Легендарниот британски природонаучник и автор на популарни документарни серии Дејвид Белами почина на 86 години во Лондон. Како автор и водител, тој се појави во голем...

Македонија 11.12.19 | 21:18

Османи, не си во право: Темелите на македонската држава се впишани во решенијата од Првото заседание на АСНОМ, а не во Законот за јазици

Да му одговорам на Бујар Османи, кој денес, бескрупулозно изјави дека: „трите документи кои се основа на државноста, а тоа се Преспанскиот договор, Договорот со Бугарија...

Македонија 11.12.19 | 20:59

Мицкоски од Париз: Главна пречка за правдата во Македонија е премиерот на државата

Денес Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. д-р. Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот Александар Николоски, и членот на ИК на ВМРО- ДПМНЕ д-р Игор Николов во Париз...

Македонија 11.12.19 | 20:30

Пендаровски од Дебар: Не треба граѓаните да доаѓаат кај мене, јас треба да одам кај нив

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот“, денеска ја посети општина Дебар. Во разговорот со новинарите Пендаровски рече...

Македонија 11.12.19 | 20:13

Ахмети: Законот за јазиците да не се политизира и да не се употребува за изборна кампања

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, денеска од Чаир порача дека не сака прашањето за Законот за јазиците да се политизира и да се употребува за изборната кампања. Според...

Македонија 11.12.19 | 20:08

Премиерот во заминување контра Груби: ДУИ знаеле дека цел закон е испратен во Венецијанска

Можеби Артан Груби не знаел, но владините коалициони партнери од ДУИ знаеле дека целиот Закон за јазици ќе биде испратен на разгледување во Венецијанската комисија...

Македонија 11.12.19 | 19:53

Премиерот во заминување: Препораките на Венецијанската мора да се почитуваат

Премиерот во заминување, Зоран Заев, коментирајќи ги случувањата по препораките на Венецијанската комисија за Законот за јазици, рече дека како Влада немаат намера...

Калеидоскоп 11.12.19 | 19:41

Сваќата Даниела со разврза јазикот: Раскажала каков зет е Вељко, но и каква свекрва е Цеца

На белградскиот пазар во Миријево, семејството Родиќ има своја тезга на која продава пилиња. Родителите на Богдана, Богдан и  Данијела не се секогаш на својата тезга,...

Свет 11.12.19 | 19:09

Трамп ќе го потпише законот за одбрана

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека ќе потпише законот за одбрана, за кој се предвидени 738 милијарди долари наменети за сите политики од семеен...

Сервиси 11.12.19 | 18:54

Вее снег: Вечерва внимавајте ако патувате по овие патни правци

Сообраќајот на државните патишта низ земјава се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува во Крушево и на планинските премини Ѓавато и Плетвар. Поради...

Калеидоскоп 11.12.19 | 18:28

Му се исполни сонот: Поранешниот на Цеца, стана татко

Манекенот Владимир Вуксановиќ, за кој се пишуваше дека е во врска со Цеца, но и Наташа Беквалац, денеска стана татко. Неговата сопруга, преубавата Доминиканка, Дахиана,...

Економија 11.12.19 | 18:06

Што се крие зад хипотеката? Нови детали во случајот „Притисоци врз бизнисмен“

Ако братот на премиерот во заминување не е заинтересиран и никогаш не сакал да го купи атрактивното земјиште на скопскиот бизнисмен Киро Тошевски, тогаш зошто премиерот...

Црна хроника 11.12.19 | 17:46

Со „опел вектра“ удрил во пешак, а потоа и во паркирана „опел астра“: Несреќа на патот Кичево – Охрид

На 10.12.2019 во 21.45 часот на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на с.Радомирово, општина Дебарца, патничко возило „опел вектра“, со тетовски регистарски ознаки,...

Балкан 11.12.19 | 17:30

Ги претепал сопругата и ќерката: Приведен е екскошаркар

Поранешниот кошаркарски репрезентативец на Србија, Милан Гуровиќ е приведен синоќа во полициска станица поради обвинение дека извршил семејно насилство. Според информациите...