вторник, 10 декември 2019
Фудбал 10.12.19 | 23:59

Наполи и Ливерпул се пласираа во осминафиналето на ЛШ

Актуелниот европски првак, Ливерпул со победата над Ред Бул Салцбург со 2:0, го освои првото место во групата Е од Лигата на шампионите и ќе биде меѓу носителите при ждрепката...

Твитови 10.12.19 | 23:56

Ко така, што имаше Македонци да разговараат за спорот за името со Албанци?

Груби: Што има јас да зборувам со Македонци за албанскиот јазик. Што имаше Македонци да разговараат за спорот за името со албанци? — БаБаРоГ /////////// (@LepceSoSalamce) December 10, 2019 Груби:...

Балкан 10.12.19 | 23:46

Ноќва силен земјотрес кај Крит

Земјотрес со интензитет од 5.3 до 5.5 степени според првичните информации, беше регистриран на две минути пред полноќ, по локално време, во морскиот дел во близина на грчкиот...

Македонија 10.12.19 | 23:41

Горан, Александар, Дејан, Кире, Златко стануваат Албанци за да се вработат во јавната администрација

Кире Трајковски, Дејан Илиевски, Златко Серафимовски, Горан Трајковски, Томислав Јанкуловски – Албанец, Александар Мишковски и Стивен Коцев  – други нациналности,...

Скопје 10.12.19 | 23:30

„Сирота ти“: Шилегов повторно нервозен, овојпат навреди и новинарка

По „Никад да не ме гласаш“, нов инцидент на Петре Шилегов. Градоначалникот на Скопје овојпат ја навреди новинарката на „Алфа ТВ“ затоа што го прашала што прави со...

Останати спортови 10.12.19 | 23:15

Исинбаева: Суспензијата на Русија е убиствена

Светската рекордерка во скок со стап во женска конкуренција, Елена Исинбаева, смета дека четиригодишните санкции за Русија кои ги изрече Светската анти-допинг агенција,...

Семејство 10.12.19 | 23:04

Најубавите имиња кои во нашите краишта засекогаш ќе бидат врзани за зимата

Во древните времиња децата родени во зимскиот период се чувале за да бидат здрави и да не се разболат заради острата зима. Затоа и се случувало да добијат имиња кои би...

Твитови 10.12.19 | 22:50

Илиевски за резилот на Шекеринска: Ќе далдисам некој ден, жими све

Шекеринска се пофали со „македонското“ знаме

Астро 10.12.19 | 22:37

Четири хороскопски знаци кои ќе добијат прстен пред Нова година

Празниците се популарно време во годината за свршувачка, а според астрологијата овие четири хороскопски знаци најверојатно ќе се верат до крајот на годината. Овен Во...

Балкан 10.12.19 | 22:18

Србија отвори ново поглавје во пристапните преговори со ЕУ

На меѓувладина конференција во Брисел, Србија вечерва во пристапните преговори со Европската Унија го отвори поглавјето 4, што се однесува на слободата на движење на...

Македонија 10.12.19 | 21:48

Милошоски: Венецијанската комисија ѝ удри шлаканица на коалицијата СДСМ-ДУИ

Зборувајќи за Законот за употреба на јазиците, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски вечерва порача ова што се случи сега со Венецијанската комисија е меѓународна...

Македонија 10.12.19 | 21:36

Шекеринска се пофали со „македонското“ знаме

Тамам кога ќе си кажете „Ова е дното“, од категоријата испади на СДСМ во потсекот  „грешни знамиња“ доаѓа нов хит, овојпат од министерски ранг. Откако јавноста збесна...

Естрада 10.12.19 | 21:22

Пресврт во случајот: Мирослав Илиќ се појави на суд и даде необично барање

Мирослав Илиќ со години се суди со поранешната љубовница Мирјана Антоновиќ, која тврди дека пејачот е татко на нејзиниот син Девон. Таа живее во САД, но кога заедно со...

Македонија 10.12.19 | 21:04

ДУИ не сакале целиот Закон за јазици да се испрати на Венецијанската комисија

ДУИ не знаеле дека пред Венецијанската комисија ќе биде испратен целиот Закон за употреба на јазиците, туку очекувале да бидат испратени само делови од законот, откри...

Култура 10.12.19 | 20:47

Македонија по стапките на Косово се приклучи кон бојкотот на доделувањето на Нобелова награда на Хандке

Солидаризајќи се со дел од балканските држави, меѓу кои Албанија, БиХ, Хрватска, Косово и Турција, кои најавија дека нема да испратат свои амбасадори на церемонијата,...

Македонија 10.12.19 | 20:37

Пендаровски: Нема компромис кога станува збор за правото на образование на мајчин јазик

Напредокот на земјата во однос на правата на заедниците е резултат на политичката волја, на законските решенија, на демократското зреење на државата, на усвојување...

Економија 10.12.19 | 20:25

Термоелектраните на јаглен во Западен Балкан загадуваат шестпати повеќе од дозволеното

Во најновиот извештај на истражувачката мрежа „ЦЕЕ Банквоч“ (CEE Bankwatch) објавен денеска се наведува дека вкупните емисии на сулфур диоксид (СО2) од термоелектраните на...

Македонија 10.12.19 | 20:03

Груби: Апсурдно е со тројца Македонци да дискутирам за од Господ дадено право да зборувам албански

Употребата на мајчиниот јазик е право дадено од Господ, вели Артан Груби од ДУИ, кој смета дека воопшто не треба да се дискутира за Законот за употреба на јазиците, посебно...

Македонија 10.12.19 | 19:53

Владата бара од институциите до петок информација за реализацијата на препораките од УНЕСКО

Владата денеска на седница ја реафирмираше определбата да се зачува статусот на УНЕСКО за светско културно и природно наследство на Охридскиот регион и ги задолжи...

Македонија 10.12.19 | 19:41

Со закон ќе се дефинира разликата помеѓу политички именувани лица и администрацијата

Со Предлог-законот за висока раководна служба, што го усвои денеска Владата, треба да се направи јасна разлика помеѓу политички избрани и именувани лица и администрацијата. Законот...