понеделник, 9 декември 2019
Останати спортови 09.12.19 | 22:55

Македонскиот одбојкар со голем гест кон својот поранешен соиграч Дени Стојчев

Александар Љафтов е македонскиот одбојкарски репрезентативец, кој му му оддаде почит на својот поранешен сограѓанин и соиграч, Дени Стојчев. Стојчев почина на само...

Ракомет 09.12.19 | 22:42

СЕХА лига: Вардар го совлада Татран и го обезбеди првото место во групата

Македонскиот ракометен шампион Вардар вечерва во СЦ „Јане Сандански” го совлада словачкиот тим Татран Прешов со 28:26 и на едно коло до крајот во групната фаза го обезбеди...

Останати спортови 09.12.19 | 22:13

Државата има пари за бадминтон, ама не за олимпијада за математичари и информатичари

Расте револтот и разочараноста на младите и спортистите кон Агенцијата за млади и спорт. По реакцијата на најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски Иџе,...

Балкан 09.12.19 | 22:03

Казни и до 30.000 евра за прекршување на законот за магаренцата на островот Санторини

Во однос на магаренцата од Санторини, надлежното Министерството испрати инструкции за начинот на употребата, што се базираат на националното и меѓународно законодавство,...

Балкан 09.12.19 | 21:59

Дупка на патот „проголта“ автомобил

Знаев дека нешто ќе се случи затоа што улицата по малку паѓаше секој ден, но ова навистина ме шокираше. Колапс во сообраќајот, автомобил пропадна во дупка на патот, а...

Економија 09.12.19 | 21:28

Премиерот во заминување и Анѓушев дел од криминал вреден 200 милиони евра – заедно со Руси!

Преку 200 милиони изнесува штетата од лажниот стечај на електраната „ТЕ-ТО“ и со истата освен што е оштетена „Топлификација“, оштетен е и државниот буџет, објави „Економски...

Филм 09.12.19 | 21:11

Објавени номинациите за Златен глобус 2020

Во Лос Анџелес се објавени номинациите за филмската награда Златен глобус, кои ќе бидат доделени на 5 јануари 2020 година. Со дури 17 номинации меѓу филмските продуценти...

Економија 09.12.19 | 21:02

Македонија е 15-та најмизерна земја во светот

Венецуела е најмизерна земја во светот, судејќи по “индексот на мизерија” кој ја мери невработеноста и растот на инфлацијата. Колку е поголема бројката, толку земјата...

Калеидоскоп 09.12.19 | 20:45

Неверојатен грабеж на аеродром: Украде 8 илјади евра на пасошка контрола

Сигурносните камери во Рим  пред неколку месеци снимија неверојатен грабеж кој се случи среде сигурносните контроли. Италијанската полиција објави снимка од аеродром...

Македонија 09.12.19 | 20:37

Шекеринска: Ден полн со адреналин!

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска заедно со премиерот во заминување Зоран Заев и претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска слетаа на носачот на авиони...

Скопје 09.12.19 | 20:08

Педесетлетни дрвја претворени во балвани – Масакр во кругот на АСУЦ

Во раните утрински часови денеска биле исечени повеќе десетици дрвја во кругот на средното училиште „Боро Петрушевски“ во Скопје објави Газета.мк. Овој грд и екстремно...

Скопје 09.12.19 | 20:01

Сеќавање на Пино: Дојдете на мирен протест за сите исезнати, убиени и починати деца

На десетти декември навршува една година од исчезнувањето на Пино Секондо. Неговата мајка Маја Трпковска најави дека по тој повод во 17 часот ќе организизра мирен протест...

Македонија 09.12.19 | 19:25

Законот за јазиците излегува од европски рамки

На 25 страници, и со слична содржина како и начелното мислење објавено во петокот – Венецијанската комисија ги објави сите забелешки и препораки за законот за употреба...

Економија 09.12.19 | 19:17

„Охрид SOS“ бара разрешување на тројца службеници на МЖСПП: Влатко Трпески, Александар Настов и Бранко Мицевски

Активистите на еколошката Граѓанска иницијатива „Охрид SOS“ денеска испратија Отворено писмо до министерот за животна средина и просторно планирање, во кое укажуваат...

Свет 09.12.19 | 19:00

Градоначалник забрани умирање за време на викенди и празници

Градоначалникот на француската општина Грел Изабел Ѓужел издал налог со кој им се забранува на жителите да умираат дома за време на викендите и празниците, објавено...

Свет 09.12.19 | 18:53

Пресушија Викториините Водопади

Викториините Водопади, кои настануваат на местото каде што африканската река Замбези пропаѓа 100 метри, на границата меѓу Зимбабве и Замбија, пресушија поради најлошата...

Македонија 09.12.19 | 18:45

Како со тортура, закани и рекет паднав во пајажината на Заеви

Како со тортура, закани и рекет паднав во пајажината на Заеви – уште едно сведоштво на бизнисмен, кому животот во Македонија не му донел живот. Телевизија Алфа ќе ја...

Црна хроника 09.12.19 | 18:22

Загина пешак во сообраќајна несреќа во Штип

Синоќа во 22.20 часот на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во с.Облешево, патничко возило „форд“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Д.Ј.(23) од с. Стар...

Семејство 09.12.19 | 18:05

Смрт од љубов, за 33 часа умреле еден по друг

Брачниот пар од Минесота, Роберт и Корин Џонсон по 66 години љубов починале еден по друг. На 84 години прво починала Корин, а 33 часа подоцна починал и Роберт. Членовите на...

Свет 09.12.19 | 17:59

Отповикан амбасадор, се обидел да украде книга од книжарница

Мексико го отповика својот амбасадор во Аргентина откако се појави видео снимка која наводно покажува дека тој се обидел да украде книга од една книжарница во Буенос...