недела, 8 декември 2019
Естрада 08.12.19 | 23:27

Oва е 98-годишната Џеки Сталоне: Изгледам како верверица со уста полна лешници

Mајкаta на познатиот актер Силвестер Сталоне, неодамна наполни 98 години. Џеки Сталоне во младоста била позната танчерка, но уште тогаш почнала со пластични операции и...

Свет 08.12.19 | 23:15

Пет случајно снимени разговори, кои ги довеле политичарите во неволја

Златното правило на политиката гласи: секогаш проверете дали е исклучен микрофонот. Но, како што можат многу лидери да потврдат, тоа правило често се заборава. Поради...

Калеидоскоп 08.12.19 | 23:03

Нова тура ѓубре од дното на Охридско

Нуркачките од „Акватек“ извадија нова тура на отпад од дното на Охридското Езеро. Како што велат, во денешната акција биле извадени две метални казанчиња од југословенско...

Останати спортови 08.12.19 | 22:48

Петар Јовановски претседател на Балканската одбојкарска асоцијација, а Македонија домаќин на Балканијада 2020

Првиот човек на македонската одбојка, Петар Јовановски, како и во 2012-та, така и наредната година, ќе биде претседател на Балканската одбојкарска асоцијација (БВА). Делегатите...

Балкан 08.12.19 | 22:37

Девојче се бори за живот откако паднало од санка

Девојче се бори за живот откако попладнево, додека се санкала на босанксата планина Бјелашница, паднала од својата санка и удрила со главата од камен. Како што пренесува...

Калеидоскоп 08.12.19 | 22:23

Навреме обезбедете си долна облека за Нова Година – еве каква боја за кариера, каква за љубов

Луѓето веруваат дека одредено однесување на 31 декември ќе им донесе среќа или несреќа следната година. Според верувањата, задолжително треба внимателно да се избере...

Економија 08.12.19 | 22:05

Македонски министер не оди на странски форум зошто не е покането и Косово

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска извести дека го откажал неговото присуство во форумот на Енергетската заедница во Молдавија, поради тоа што на истиот...

Семејство 08.12.19 | 21:51

Вереничка фотосесија стана вирален хит на интернет: Нели сакаше исто како на „Пинтерест“?

Фотосесијата која Алиса и Колин ја направија по повод нивната свршувачка, стана хит на интернет. Тие се обидоа да копираат една фотографија објавена од друга двојка...

Филм 08.12.19 | 21:38

Што убаво дете бев, што магаре станав

Игор Џамбазов сподели фотографија од кога беше дете. Станува збор за постер за монодрамата „Детски работи“ во Струмица, за која подоцна ја доби наградата за најдобро...

Калеидоскоп 08.12.19 | 21:25

Каде да ја поставите новогодишната елка за да ви донесе пари во 2020

Новогодишната и божиќна декорација може да ја уредиме така да ни создава позитивна енергија во домот. Зимзеленото дрво симболизира долговечност и пријателство. Според...

Естрада 08.12.19 | 21:11

Вељко се пофали со подорокот од полусестрата Ангела

Вељко Ражнатовиќ наскоро ќе стане татко. Новопечениот младоженец на „Инстаграм“ се пофали со првиот подарок поради идното бебе. Ова момче е најдобриот иден татко на...

Калеидоскоп 08.12.19 | 20:59

Бесплатното чипирање на милениците ќе трае до крајот на годината

На истекот на кампањата за масовна идентификација и регистрација на домашните миленици (чипирање), која завршува на 31 декември, Ветеринарната комора апелира до сопствениците...

Црна хроника 08.12.19 | 20:47

Пукање во Скопје, ранет полицаец

Во СВР Скопје денеска е пријавено дека во 17:00 часот на ул.„Методија Митевски“ пред продажен објект, полицискиот службеник Ј.Ј., кој во моментот не бил на работа, се обидел...

Македонија 08.12.19 | 20:35

Михајловски до Османи: Враќањето пред 2001 е всушност одење напред

Секое отворање на Законот за јазици, со кој се затвориле прашањата од Рамковниот договор, ќе нè врати пред 2001 година, порача вицепремиерот Бујар Османи, откако премиерот...

Македонија 08.12.19 | 20:15

Kако да има датум, кога вицепремиер се заканува со меѓуетнички вооружен конфликт?

Кој сака потенцијално конфликтна држава во своите редови, вели поранешната министерка за култура Ганка Цветанова, која на „Твитер“ реагираше на изјавата на вицепремиерот...

Балкан 08.12.19 | 20:08

„Рајанер“ веќе нема да лета на Балканот

Нискобуџетниот авиопревозник „Рајанер“ ќе ги прекине своите редовни летови од аеродромот во Стокхолм кон Бања Лука, Ниш и Подгорица поради затворање на своите бази. Исто...

Балкан 08.12.19 | 19:55

Албанец осуден на 22 години затвор во САД поради тероризам

Албански емигрант, кој имал и државјанство на САД а живеел во Бронкс, е осуден на 22 години затвор, откако го признал обвинението за тероризам. Сајмир Алимехмети (26) во...

Црна хроника 08.12.19 | 19:33

Автомобил се преврте на патот, не се знае состојбата на возачот

Автомобил излета од коловозот и се преврте покрај патот, пренесува „Алсат“. Несреќата се случила попладнево во скопската населба Бутел. Како што дознава телевизијата,...

Фудбал 08.12.19 | 19:21

Пандев со маестрален гол скоро од центар, но и црвен картон

Македонскиот интернационалец Горан Пандев постигна гол скоро од центарот на теренот во првото полувреме, а потоа доби два жолти картони за четири минути при ремито...

Црна хроника 08.12.19 | 19:14

Уапсен 36-годишник, го фатиле со шишиња со непозната течност

Вчеравечер во 23.45 часот, полициски службеници од СВР Тетово на ул.„Благоја Тоска“ во Тетово го лишиле од слобода А.Б.(36) од Тетово, поради тоа што при преглед кај него...