петок, 6 декември 2019
Црна хроника 06.12.19 | 23:51

Инцидент во Бутел: Нападнати деца, едното рането со нож

Вечерва во Бутел кај Зегин физички нападната група на мирни дечиња, со нож во пределот на грбот е прободен 13-годишниот Никола од Бутел, обелоденува Дарко Костовски. Според...

Македонија 06.12.19 | 23:45

Го мислам цел ден Ацо Кабранов. Сирот чоек, му дишеле у слушалка у ниедно време по ноќевите

Професорот Димитар Апасиев по сведочењето на Орце Камчев за случајот „Рекет“ во кој изјави дека стилистот Сергеј Варошлија и Бојан Јовановски со мутирани гласови...

Здравје 06.12.19 | 23:27

На Клиниката за онкологија се набавени 30 нови современи лекови

Институтот за радиотерапија и онкологија во Скопје наредниве две години ќе располага со 30 нови биолошки лекови за лекување на пациенти со онколошки заболувања, одобрени...

Црна хроника 06.12.19 | 23:15

Исчезна малолетник од Скопје

Во 22:30 часот во Полициската станица Бит Пазар, 33-годишната А.М. од Скопје пријавила дека од дома заминал нејзиниот син М.С.(14). Тој и порано во повеќе наврати се оддалечувал...

Македонија 06.12.19 | 23:13

Антикорупциската комисија побара одговорност за инспекторот Африм Саљиу

Државната комисија за спречување корупција, која констатирала судир на интереси при извршувањето на вонредниот инспекциски надзор на Тетовскиот универзитет околу...

Семејство 06.12.19 | 22:36

Водителката Александра Велинова го роди вториот син и сега е „царица“

Популарната македонска ТВ водителка, Александра Велинова по вторпат стана мајка и како што таа самата вели „со раѓањето на вториот цар веќе е царица“. Во продолжение...

Свет 06.12.19 | 22:23

Експлодира гасоводна цевка, загинаа 11 лица меѓу нив и пет деца!

Најмалку 11 лица загинаа во експлозија на гасоводна цевка за греење во западен Иран, а 42 други се повредени, објави денес иранската државна телевизија. Експлозијата се...

Скопје 06.12.19 | 22:02

Светна новогодишната елка на плоштад „Македонија“

Новогодишната елка поставена на плоштадот „Македонија“ светна вечерва, а почна со работа и новогодишниот базар „Винтерленд 2020“. Со тоа, во Скопје официјално почнува...

Култура 06.12.19 | 21:52

Скопјанката Ива Ангеловска наградена на „Европска недела на креатори на културно наследство“

Четиринаесетгодишната Ива Ангеловска од Скопје е една од десетте млади автори наградени на конкурсот на Европските денови на културното наследство, насловен „Европска...

Калеидоскоп 06.12.19 | 21:44

Фатил риба и не можел да поверува што нашол во нејзиниот стомак

Еден рибар премногу се изненадил кога во желудникот на рибата која ја фатил нашол сокриена банкнота од 20 долари. Фотографијата е објавена на Фејсбук страницата „Sharkmen...

Сервиси 06.12.19 | 21:33

Ќе има ли снег за новогодишната ноќ?

Времето деновиве сончево, но многу студено, а следните денови се најавува и дожд. Ова е временската за цел месец декември, според Accuweather. Не чека пад на температурите,...

Балкан 06.12.19 | 21:17

Децата кои скокнаа од балкон во земјотресот добија специјална награда од премиерот

Премиерот на Албанија Еди Рама им приреди изненадување на двете деца Аурелин и Алејсон, кои за да се спасат од земјотресот скокнале од балкон од своите домови. Се здобија...

Економија 06.12.19 | 20:50

Сугарески: Ни оставија исклучително лоши проекти, тоа главната причина за падот на БДП

Во вторник на седница на Влада ќе биде разгледан новиот Предлог-закон за легализација на дивоградби и се очекува да биде донесен во Собранието до крајот на годинава,...

Балкан 06.12.19 | 20:46

Албанија го презеде претседавањето со ОБСЕ

Албанија денеска и официјално го презеде претседавањето со ОБСЕ за 2020 година. Од Братислава, премиерот и воедно министер за Европа и надворешни работи Еди Рама, ова...

Македонија 06.12.19 | 20:34

110 пати повисока концентрација на ПМ 10 од дозволената – Куманово вечерва

Општина Куманово попладнево почна со постапка на аеросолизација во централното градско подрачје, мерка која се презема за намалување на аерозагадувањето. Аеросолизацијата...

Македонија 06.12.19 | 19:57

Братот на судијката Димишкова, која ме притвори, ми ја нудеше истата спогодба како Боки и Катица

Улогата на судијката Весна Димишкова е јасна, вели сведокот Орце Камчев, кој за себе вели дека е жртва во случајот „Рекет“. ПИМ мерките што ми беа продадени од братот...

Македонија 06.12.19 | 19:34

Камчев: Ако Јанева ја присилувала Стефанова да го прави тоа што го правеше, зошто не ја пријавила?

Не се претставив како жртва, јас бев жртва. Со целокупниот процес и изнуда што беше правен од страна на оваа злосторничка група, предводена од Бојан Јовановски и Катица...

Македонија 06.12.19 | 19:29

Јанушев: Ни во минатото, ни сега, ниту во иднина нема да го прифатам новото име на земјата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев запрашан за спорот со името и новото име на земјата во текот на своето гостување во Канал5 телевизија изјави дека никој...

Скопје 06.12.19 | 18:54

Прво во април, па ноември, сега билетот за едно возење ќе се продавал од јануари

Во Скопје, и покрај најавите за воведување, се уште не постои билет за едно возење во автобус. Ваков билет градоначалникот Петре Шилегов првично најавуваше дека ќе почне...

Македонија 06.12.19 | 18:42

Веницијанска комисија: Законот за јазиците е непрецизен и ќе предизвика колапс на правосудството

Венецијанска комисија препорача да се преиспита законот за јазиците и напуштање на одредбите за двојазичност во судските постапки. Според соопштението, издадено по...