четврток, 5 декември 2019
Психологија 05.12.19 | 23:55

Родените во декември: Храбри оптимисти кои обожаваат да патуваат

Декември е еден од најстудените месеци во годината, а според многумина еден и од највеселите месеци. Луѓето родени во овој месец се делат во 4 групи: 1-8 декември Тие се...

Кујнски тефтер 05.12.19 | 23:40

Во што е тајната? Како да ви течат помалку солзи додека сечкате кромид

Сите знаеме дека без кромид речиси и нема јадење, но знаеме колку течат солзи од кромидот и колку тешко се вади мирисот. Колку што е ножот по остар толку помалку солзи...

Економија 05.12.19 | 23:18

Казни за работодавци кои нема да дадат К15: Колку пари треба да легнат на сметка?

Регресот за годишен одмор или познат како К-15 е задолжителен и оваа година. Оваа 2019. година до крајот на декември на сметките на вработените треба да легнат минимални...

Останати спортови 05.12.19 | 23:12

Македонскaтa одбојкарска репрезентација ќе игра во Златната европска лига

Македонската машка одбојкарска репрезентација во 2020 година за првпат ќе учествува во Златната европска лига. Ова е резултат на одличните резултати на премиерното европско...

Македонија 05.12.19 | 22:56

Конечно, ја одгатнавме твојата националност. Направи слика и носи ја со себе, за да немаш проблеми

Дарко Божиновски, македонски иноватор и добитник на многу награди, на социјалните мрежи го споделува своето искуство наречено „Во потрага по мојата националност“. ВО...

Калеидоскоп 05.12.19 | 22:36

Ќерката на Хелена Роза позираше без градник

Ќерката на познатата поранешна водителка Хелена Роза, Кјара Гоља, постојано објавува провокативни фотографии на Инстаграм. Па така, последната нејзина објава предизвика...

Фудбал 05.12.19 | 22:19

Порака од УЕФА: ФФМ мора да имплементира ВАР-систем за дуелот со Косово

Полуфиналниот натпревар од плејофот во Д-групата од Лигата на нации на репрезентацијата на Македонија против Косово, кој со нетрпение се очекува во нашата земја бидејќи...

Скопје 05.12.19 | 21:59

„О, Шилегов 9.000 плата и 3 месеци не сум земал“. Шилегов на Ганиу: Зошто им даваш 9 илјади, давај им 14.000

„9 илјади денари плата. 3 месеци плата не ни дадовте, Шилегов. 3 месеци плата не ни дадовте. 3 месеци плата не ни дадовте“, вели еден од работниците кога денеска го сретна...

Македонија 05.12.19 | 21:56

Мицкоски: Партијата нема ништо со компаниите на Камчев, но има нелегално замрзнат имот и не може да функционира

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан...

Сервиси 05.12.19 | 21:46

Од следната недела нов снег низ Македонија

Утре кон крајот на денот и во сабота времето ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд. По одделни котлини ќе се задржи магливо и постудено време. Нови врнежи...

Балкан 05.12.19 | 21:39

Полицијата во Италија заплени 163.000 литри нафта шверцувана од Албанија

Италијанската полиција запленила 163.000 литри нафта шверцувана од Албанија. Вработените во пристаништето во Равена извршиле контрола на пет цистерни со нафта кои пристигнале...

Твитови 05.12.19 | 21:21

Знае некој колку извршители ја напуштиле Македонија?


Економија 05.12.19 | 21:15

Четири дена нема струја на -2, а на -20 да испоцркаме?

Дел од општините Центар и Карпош четири дена остануваат во дел од денот без струја. Од компанијата ЕВН објаснуваа дека два дена по ред има краток прекин во снабдувањето...

Македонија 05.12.19 | 20:28

Мицкоски од Ѓорче Петров: Најголем проблем на правдата денес ѝ е Зоран Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва беше во посета на општина Ѓорче Петров во рамките на програмата Разговори за обнова на Македонија. На ѓорчепетровци...

Останати спортови 05.12.19 | 20:07

АМС: Иџе лани доби многу пари, а годинава доби ваучер од 500.000 денари

Агенцијата за млади и спорт одговори на јавното обраќање на македонскиот натпреварувач во автомобилски трки и европски шампион на ридски патеки Игор Стефановски...

Македонија 05.12.19 | 19:54

Вечерва се дише само во Лазарополе

Концентрацијата на ПМ10 честичките во воздухот и вечерва е многупати повисока од дозволената. Најзагаден е воздухот во Куманово, со концентрација 60 пати повисока од...

Македонија 05.12.19 | 19:33

Утре повторно ќе се избира главен ревизор

Претседателот на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата Илија Димовски за утре закажа продолженија на три седници, а на едната од нив повторно избор...

Технологија 05.12.19 | 19:19

Архитектонско чудо во Хрватска: Луѓе од цела Европа доаѓаат само за да ја видат оваа куќа

Во оазата на медитерански мириси и пеењето на птиците, недалеку од морето, на еден остров во Далмација е новоизградената вила, која е рапсодија на архитектонско и уметничко...

Македонија 05.12.19 | 18:42

Следете во живо: Мицкоски во Ѓорче Петров со граѓаните, продолжуваат „Разговори за обнова на Македонија“

Денес во 18:00 часот, во Паркот во општина Ѓорче Петров ќе продолжи кампањата „Разговори за Обнова на Македонија – Проблеми, решенија и програма“. На самиот настан ќе...

Фудбал 05.12.19 | 18:28

ФФМ спроведува анкета за најдобрите во македонскиот фудбал за 2019 година

Фудбалската федерација на Македонија и оваа година го организира традиционалниот гала настан „Најдобрите во македонскиот фудбал за сезона 2018/19“. Сите заинтересирани...