сабота, 23 ноември 2019
Свет 23.11.19 | 23:40

Oпасно е да се биде на протест во Иран, се гине како во војна

Амнести интернешенел (АИ) денеска соопшти дека во текот на протестите во Иран загинале најмалку 115 лица, а кои беа организирани поради поскапувањето на горивата во...

Вести 23.11.19 | 23:24

Ова не е фудбал, ова е страст кон клубот: Неверојатно финале на Купот на Либертадорес

Купот на Либертаторес, пандан на европската Лига на шампиони донесе неверојатен фудбал. Играа Флеменго од Бразил и Ривет Плејт од Аргентина.Мечот се играше во Перу но...

Балкан 23.11.19 | 23:13

Хрватски експерт за климатски промени предупредува: Куќите во првиот ред до морето мора да се иселат

Хрватскиот научник за климатски промени, Ивица Вилибиќ предупредува на нагла промена на климата во следните години и децении.Според него ситуацијата е алармантна и...

Калеидоскоп 23.11.19 | 22:56

Суеверие на Балканот: Се плашат да влезат во ресторан која се вика „Развод на бракот“ за да не им се случи истото

  Еден газда на ресторан во околината на Нови Сад има проблем да ги натера гостите да дојдат во неговиот локал.Причина за тоа, верувале или не е името на објектот.Тој...

Фудбал 23.11.19 | 22:39

Ана е бомба: Најпознатата бразилска навивачка е Србинка

Вечерва се игра финалето на Купот Либертадорес помеѓу Фламинго и Ривер Плата.Страст, емоции, тензии на јужноамерикански начин. Сето тоа е надополнето со жестоко навивање....

Фудбал 23.11.19 | 22:22

Слабост и се фудбалери: Тамара е една од најзгодните Словенки

Тамара Ружиќ е една од најзгодните словенечки манекенки.Таа е и позната Плејбој зајачица и сон на многу Словенци.Но, слабост на Тамара се фудбалерите. Тамара е во врска...

Вести 23.11.19 | 22:13

Нема „миничи“: Строги правила за гостите на свадбата на Вељко и Богдана

Свадбата која утре ќе се случи помеѓу Вељко Ражнатовиќ и Богдана ќе биде навистина гламурозна.Гостите кои имаа таа чест да добијат покана за венчавката имаат строги...

Балкан 23.11.19 | 21:58

Запеа на роденденска забава: Koлинда се фати за микрофон

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ која се бори за втор мандат на секаков начин се обидува да покаже дека е човек од народот. Таа се појави на роденденската...

Естрада 23.11.19 | 21:40

Колку ќе плати Вељко за Богдана: Аркан ја „купил“ Цеца за купчиња марки, златен часовник и нараквица

Додека во Србија сите се преокупирани со свадбата на Вељко и на Богдана, медиумите кај северниот сосед се потсетија на венчавката на Аркан и на денешната свекрва Цеца....

Свет 23.11.19 | 21:28

За 725 долари на ден можете да отседнете во родната куќа на Трамп

Куќата во која се родил актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп е ставена на продажба. Куќата која се наоѓа во Квинс во четирисеттите годни ја направил таткото на...

Фудбал 23.11.19 | 21:18

Запрена серијата на Челзи, Сити освои три бода

Актуелниот шампион во Премиер лигата, тимот на Манчестер сити вечерва го совалда Челси со 2:1 во натпреварот од 13. коло. Лондончани го отворија резултатот преку Канте...

Калеидоскоп 23.11.19 | 21:03

Газда на куче починал откако миленикот го излижал

Еден сопственик на домашен миленик во САД починал откако бил излижан од своето куче. Станувало збор за 63 годишен маж кој претходно немал никакви здравствени проблеми....

Кошарка 23.11.19 | 20:47

Некогаш беше големо дерби: Утре играат Работнички-МЗТ

На трите натпревари од седмата рунда во македонската Прва лига во кошарка, победи забележаа екипите кои важеа за фаворити. Кожув до петтиот триумф оваа сезона дојде...

Економија 23.11.19 | 20:34

Додека да почне да работи комисијата со Грција, македонски вина од „Северна“ се продаваат во германски маркети

Според Преспанскиот договор, Македонија и Грција треба да формираат заедничка комисија која треба да го договори користењето на брендот „Македонија“ во трговијата. Таа...

Фудбал 23.11.19 | 20:23

По натписот дека Реал не му е приоритет, Зидан не го стави Бејл во составот

Познат е составот на Реал Мадрид за натпреварот од 14. коло од Ла Лига против Реал Сосиедад. Меѓу стартерите го нема Герет Бејл кој деновиве беше изложен на критики по...

Фудбал 23.11.19 | 20:09

Елмас играше цел меч, Наполи освои бод на Сан Сиро

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас беше стартер и го одигра целиот меч за Наполи вечерва на гостувањето кај Милан. Средбата заврши нерешено 1:1, а Елмас во финишот...

Македонија 23.11.19 | 19:57

Димовски бара на Пендаровски да му се даде можност да се исели

пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ – Илија Димовски, по изјавата на претседателот Стево Пендаровски. Димовски напиша дека треба да му се даде можност да се исели...

Економија 23.11.19 | 19:55

Регулаторна комисија нуди алатка за намалување на трошоците за струја и за поволен снабдувач

Преку интернет страницата Switch.mk секој може да си најде најповолен снабдувач со струја. Регулаторната комисија за енергетика ја промовираше новата алатка што на потрошувачите...

Македонија 23.11.19 | 19:44

Сопственик на ресторан, министер во Владата, издава лажни фискални сметки?

Плусинфо објави фотографија од сметка што ја издава еден ресторан во град во внатрешноста на земјата. Оваа наликува на фискална сметка, но секако не на оригинална. Ова...

Естрада 23.11.19 | 19:36

Карлеуша излезе на улица без гаќи

Јелена Карлеуша повторно шокира. Пејачката објави видео како излегува од хотел со црно боди но можеше да се забележи дека нема долна облека.Таа на струкот имаше мала...