петок, 22 ноември 2019
Култура 22.11.19 | 23:50

Не поминувајте покрај Драмски, може да ви паднат стаклата на глава

Драмскиот театар во Скопје видно се распаѓа, а вработените и публиката молат и преколнуваат за нова театарска зграда, надлежните си молчат, а претставите и понатаму...

Калеидоскоп 22.11.19 | 23:19

Родила син, го крстила, но цело време знаела дека нешто не е во ред: Не ни сонувала што ќе се случи по 5 месеци

Кога Меделиша Хискок забременила по втор пат, таа и нејзиниот сопруг едвај чекале да го дознаат полот на бебето. На првиот ултразвук докторите мислеле дека е девојче,...

Македонија 22.11.19 | 22:54

Туфегџиќ: ЈО веднаш да отвори финансиска истрага за исплатите во СЈО

Откако во текот на денот беа објавени информација од „Призма“ дека поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева земала вкупно 157.000 евра, како додаток, надвор...

Психологија 22.11.19 | 22:36

Не одете кај бајачки да ви растураат клетви, повторувајте ја оваа молитва има неверојатна моќ

Ова е најкратката молитва што постои – се верува дека има неверојатна моќ и дека помага кога мислите дека некој ви фрлил при клетва и уроци. Обидете се и ќе видите, ќе...

Македонија 22.11.19 | 22:20

Премиерот во заминување Заев: Да ги почитуваме, чуваме и негуваме разликите на секоја заедница

Премиерот во заминување Зоран Заев вечерва се обрати на свечената академија по повод 22-ри ноември – Денот на албанската азбука. Во продолжение во целост ви го пренесуваме...

Калеидоскоп 22.11.19 | 22:07

Мислеле дека им е расипан штекерот па откриле скриен сеф!

Криењето вредни работи зад лажен штекер и не е нешто ново. Две години, Дарен Стилс (45) и неговиот партнер во Велика Британија го набљудувале двојниот штекер под скалите...

Калеидоскоп 22.11.19 | 21:47

Дали знаете дека бројот на чевли што го носите одредува колку години ќе живеете?

Научници од Шведска направиле истражување кое покажало дека големината на вашите стапала, односно бројот на чевли што го носите кажува колку долго ќе живеете. Со ова...

Македонија 22.11.19 | 21:38

Џафери: Само граѓанските општества можат да бидат моторот што ја води напред нашата држава

По повод одбележувањето на 22 ноември-Денот на албанската азбука, претседателот на Собранието Талат Џафери имаше свое обраќање на Свечената академија. Во својство на...

Ракомет 22.11.19 | 21:24

Женската ракометна репрезентација го почна настапот во Анталија со реми

Женската ракометна репрезентација на Македонија одигра 29:29 со Италија во првиот од предвидените четири пријателски натпревари во Италија. Утре нашата селекција има...

Астро 22.11.19 | 21:13

Краток хороскоп за 2020: Исполнување на голем сон за Биковите, судбинска средба за Стрелците

Според кинеската астрологија, 2020 е година на Стаорецот, знак кој е симбол на амбициозност, посветеност и брзина. Астролозите истакнуваат дека во 2020 година доаѓаат убави...

Македонија 22.11.19 | 20:43

Дескоска потврди, Рускоска работела во договор со власта: Амнестиите за „27 април“ беа за уставните амандмани

Во емисијата „Само вистина“ вечерва министерката Рената Дескоска на прашањето дали таа или некој од власта има влијание врз обвинителката Вилма Русковска рече дека...

Македонија 22.11.19 | 20:36

Не знам дали Катица сама си ги пишувала писмата, адвокат не може да ги прошверцува

Во вечерашната емисија „Само Вистина„ министерката за правда, Рената Дескоска изрази сомневање за тоа дали Катица Јанева самата ги пишувала писмата со кои се префли...

Сервиси 22.11.19 | 20:20

Врне снег во Босна и Херцеговина, еве кога и во Македонија ќе пристигне снегот и вистинската зима

Снежни врнежи ги изненадија граѓаните на Босна и Херцеговина. Снег падна на Купрес на југозападот на зeмјата. На фотографиите кои граѓаните ги споделуваа на социјалните...

Сервиси 22.11.19 | 19:54

Велигден се паѓа на 19 април, Нова година (31 декември) и Божик (7 јануари) во вторник: Ова се сите неработни денови за 2020 година

Програма на неработни денови за 2020 година согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година: За сите граѓани на РМ •...

Балкан 22.11.19 | 19:41

Берлускони додека правел селфи во Загреб паднал, итно е пренесен во болница

Силвио Берлускони лесно се повредил во Загреб, каде присуствуваше на конгресот на Европската народна партија. Заради тоа, по враќањето во Италија, тој денеска бил примен...

Калеидоскоп 22.11.19 | 19:29

Оваа кума не е за дома: Се качи на кровот и ги шокираше сите…

На една свадба веселбата малку беше над просекот, посебно кога кумата реши да се качи на кровот и да крши керамиди. Сватовите и гостите ја поддржаа во нејзината луда,...

Црна хроника 22.11.19 | 19:20

Ел Чека: Сулејман Реџепи ми се закани по живот, го пријавив во полиција

Шоќерим Ахмеди, познат како Ел Чека, за весникот Лајм вели дека од поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи, добил закани по живот. Преку неговиот брат, Ел Чека до весникот...

Твитови 22.11.19 | 19:07

Кој ти вети? Нема да ги отворат преговорите

На денешната прес конференција по средбата со Пендаровски, Александар Вучиќ на прашањето што може да значи францускиот нон пејпер за Србија и Македонија, вели дека...

Балкан 22.11.19 | 18:57

Пукање во Србија: Професор со брза реакција спречил трагедија во средно училиште

Горан Т. (46) од селото Ливадица во близина на градот Велика Плана вооружен влезе во средно у;илиште и отвори оган од автоматска пушка. Како што соопшти српското Министерство...

Балкан 22.11.19 | 18:52

Љубљана доби модерен регионален центар за управување со отпад

Се работи за најголем центар од овој вид во Словенија, кој може да се пофали со примена на најмодерни технологии за складирање на отпадот, со минимално влијание врз животната...