четврток, 21 ноември 2019
Култура 21.11.19 | 23:48

„Проект Жлуст“ во живо по пауза од десет години во „Котур“

В среда, на 27 ноември, во Котур кафе од 21 часот по пауза од 10 години во живо ќе настапат „Проект Жлуст“, една од најдобрите акустични македонски групи. „Проект Жлуст“...

Црна хроника 21.11.19 | 23:32

Градежен работник паднал од трети кат и се повредил, газдата глумел дека не го познава

Градежен работник вчера паднал од скеле на третиот кат од објект во изградба во Штип. Несреќата се случила во населбата „8 Ноември“, од каде што работникот со повреди...

Калеидоскоп 21.11.19 | 23:24

Меган и Хари веќе размислуваат за второ дете?

По приказните за кавгите и несогласувањата со остатокот од кралското семејство, еве и некои убави вести за Меган Маркл и принцот Хари. Медиумите пишуваат дека Меган...

Здравје 21.11.19 | 23:15

Царскиот рез носи поголема веројатност од појава на аутизам

Кај бебињата родени со царски рез има 33 отсто поголема веројатност да се развие аутизам и 17 отсто поголем ризик од појава на т.н. нарушување на недостиг од внимание и...

Црна хроника 21.11.19 | 23:04

Мајката во шок, го однела детето во болница на преглед, откако видела на снимка како дадилката го тепа

Мајката, чие дете дадилка го тепа на видео-снимка објавена од една скопска игротека, го однела детето на преглед во болница, а таму биле присутни и припадници на МВР...

Црна хроника 21.11.19 | 22:50

Кривичен со демант: За дадилката која го тепаше детето сè уште не е изречена никаква мерка

Кривичен суд за ТВ21 демантира дека за дадилката која го тепаше детето е изречена било каква мерка бидејќи таа воопшто не била процесуирана кај нив. Јавноста е згрозена...

Македонија 21.11.19 | 22:41

Бугарија да му се извини на македонскиот народ за сите страдања и угнетувањето

Димитар Димовски, член на ВМРО ДПМНЕ му порача на бугарскиот претседател Бојко Борисов дека Бугарија треба да му се извини на македонскиот народ за сите страдања и угнетувања...

Калеидоскоп 21.11.19 | 22:27

Паѓаат рекорди, Куманово вечерва е најзагаден македонски град

Според мерните станици за квалитет на воздухот вечерва најзагаден град во државата е Куманово, со измерени 210 ПМ 10 честички на метар кубен или над 4 пати повеќе од дозволеното...

Здравје 21.11.19 | 22:07

Министерството за здравство се договори со кофинансираните специјализанти

Постигнат е договор со кофинансираните специјализанти, а приватните специјализанти – доктори на медицина од конкурсот 2019 ќе бидат платени за својата работа од февруари...

Македонија 21.11.19 | 22:01

Mногу болна невработена самохрана мајка е условот за куќниот притвор на Јанева

Апелацискиот суд Скопје во решението за пуштање во домашен притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева како причина за својата одлука наведува дека...

Економија 21.11.19 | 21:47

Јовановиќ: Имате нова министерка без искуство и без знаење во исто време кога вицепремиер во владата е од Стопанска комора

Во денешната емисија „Што не е јасно “ на телевизија Алфа гостуваше Бранимир Јовановиќ професор и поранешен советник во Министерството за финансии. Тој подвлече дека...

Црна хроника 21.11.19 | 21:37

30-дневен притвор за дадилката која го натепа двегодишното дете

Дадилка заврши во притвор, откако нејзиното агресивно однесување врз дете беше регистрирано на камера во игротека со Скопје. На снимката се гледа како на едно од трите...

Свет 21.11.19 | 21:16

Француската полиција со воено оружје на жолтите елеци: На новинар му експлодирала граната во лице

Минатиот викенд беше одбележана една година од почетокот на протестите на жолтите елеци во Франција. Меѓу бројните новинари кои ги следеле случувањата на улиците во...

Балкан 21.11.19 | 21:02

Сараевскиот суд испразнет поради дојава за поставена бомба, полицијата тврди се работи за лажна дојава

Предупредувањето за бомба во сараевскиот кантонски суд кое претходно беше упатено е лажно, соопшти полициската управа на Министерството за внатрешни работи на кантонот...

Здравје 21.11.19 | 20:52

Алармантни бројки: Охриѓани вечерва место воздух дишат отров

Според податоците на апликацијата за мерење на загадувањето „Мој воздух“, вечерва во 17:00 часот, Охрид е со екстремно висока загаденост. Инаку AQI – Air Quality Index, е нова...

Твитови 21.11.19 | 20:42

Во Грчец нема струја три дена, ама затоа имате двојазичност во Пехчево

Скопското село Грчец нема струја три дена а од ЕВН информираа дека причината за тоа што во ова село нема струја меѓу другото е што 80 % од селаните се диво приклучени на...

Македонија 21.11.19 | 20:32

Мицкоски по средбите со Тајани, Петир и Лаикерт во Загреб: Македонија мора да се издигне над ниските страсти на власта

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во Загреб се сретна со потпретседателот на Европската народна партија и доскорешен претседател на Европскиот парламент Антонио...

Македонија 21.11.19 | 20:17

Али-пашината џамија во Охрид свечено ќе биде отворена на 28 ноември

На 28 ноември во 13.30 часот, свечено ќе биде отворена џамијата Али паша во Охрид, соопштуваат од Исламската верска заедница на нивниот фејсбук профил. На 28 ќе се инаугурира...

Македонија 21.11.19 | 20:00

Цаца Николовска: Приказните што ги слушнав за излегувањето на Катица Јанева… голема е работава!

Судиите од Апелација одлучиле да има куќен притвор. Кои се причините, не се знае. Обвинителката реагира со приватно обраќање до еден член од советот и тоа приватно обраќање...

Црна хроника 21.11.19 | 19:51

Министерство за одбрана: Ако се докаже, ќе немаме милост за војникот кој се обидел да силува колешка

Сексуалното вознемирување во Армијата е апсолутно недозволиво. Случајот се испитува и доколку се докаже, Министерството ќе има нулта толеранција, се вели во реакцијата...