среда, 20 ноември 2019
Свет 20.11.19 | 23:44

Британскиот принц Ендрју се повлекува поради афера „Епстајн“

Британскиот принц Ендрју објави дека се повлекува од јавниот живот, наведувајќи дека контроверзиите околу неговиот непромислен однос со американскиот финансиер Џефри...

Македонија 20.11.19 | 23:10

Села: Албанците ме прашуваат кои се полоши, СДСМ или ВМРО, јас им велам дека полоша од нив е ДУИ

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села во своето гостување во емисијата “Pressing“ на косовската телевизија „Т7“, изјави дека за албанците ДУИ била полоша...

Македонија 20.11.19 | 23:04

Георгиевски: Павле Трајанов и Доста Димовска ме уверуваа дека досиејата за соработка со ДБК се уништени, ама ме излажале

„Кога сакавме да ги реформираме безбедносните служби од тогашниот министер Павле Трајанов побарав да се извадат досиејата кои биле соработници на службите, но ме уверуваше...

Свет 20.11.19 | 22:47

Нацрт-резолуцијата на ЕПП бара итно почнување на преговори со Скопје и Тирана

Нацрт-итната резолуција поднесена од хрватската владејачка партија ХДЗ на овогодинешниот Конгрес на Европската народна партија (ЕПП) во Загреб го повикува Советот...

Македонија 20.11.19 | 22:45

Георгиевски: Се сомневам дека 15-20 предмети на СЈО се користени за рекетирање

Поранешниот премиер на Република Македонија и актуелен лидер на ВМРО-НП Љубчо Георгиевски во емисија на ТВ24 изјави дека се сомнева оти сите предмети на кои Специјалното...

Фудбал 20.11.19 | 22:31

Она кога си толку голема ѕверка што сите во ОН „играат“ во твоја чест

Фудбласката репрезентација на Македонија му посвети фејсбук статус на Јане Велковски, кој На Светскиот ден на детето се обрати во ОН. Од репрезентацијата на Јане му...

Македонија 20.11.19 | 22:12

Јане со порака од ОН: Не ми пречи мојата попреченост, ми пречат бариерите во опкружувањето!

На овогодишниот Светски ден на детето, единаесетгодишниот Јане Велковски, застапник за деца со попреченост од Македонија, му се придружи на УНИЦЕФ на глобалниот самит...

Балкан 20.11.19 | 22:05

Драма во суд во Белград: Обвинет си го пресекол вратот на говорница пред сите присутни во судницата

Во текот на судењето на Ваљевската криминална група пред Специјалниот суд во Белград обвинетиот Зоран Јеличиќ си го пресече вратот пред сите во судницата. Медиумите...

Твитови 20.11.19 | 21:54

Петре дувниветре не лаже, толку знае

Шилегов вика дека Борис Сарафов го убил Ѓорче Петров 😂 Fun fact: Ѓорче Петров починал во 1921, Борис Сарафов во 1907 pic.twitter.com/nphU4FzS16 — Библиотекарката (@natatonajubava1) November 20, 2019 Шилегов...

Скопје 20.11.19 | 21:22

Шилегов: Само нека ми ги префрлат спомениците, ќе видите што е уривање

Скопје 2014“ е проект на централната власт, а не на локалната власт, рече поранешниот градоначаник на Скопје, Коце Трајановски вечерва во емисијата „Само вистина“, на...

Свет 20.11.19 | 21:14

Туск ќе се бори за гласачите против популистите

Претседателот на Европскиот совет на заминување, Доналд Туск, изјави во средата во Загреб дека му е доста да биде првиот европски бирократ и дека тргнува во борба за...

Скопје 20.11.19 | 20:56

Коце одговори колку го бива Шилегов

Поранешниот градоначалник Коце Трајановски, во вечерашниот дуел на Канал 5 со градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, истакна дека од 50 точки, Шилегов не направил ништо...

Калеидоскоп 20.11.19 | 20:43

Поранешн фудбалер е шеф на нарко мафија, уапсен е со еден тон дрога!

Тој не е ни прв ни последен, но очигледно е дека ретко кој фудбалер бил толку многу високо рангиран… И веројатно се сеќавате на него по неговиот прекар “Коке“. Серхио...

Македонија 20.11.19 | 20:34

Мицкоски се сретна со Бојко Борисов

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска и утре е во Загреб каде присуствува на самитот на Европската Народна Партија. Мицкоскии оствари средба со бугарскиот...

Македонија 20.11.19 | 20:26

Мицкоски: ЕПП ќе биде носителот на Македонија на патот кон членството во Европската унија

Македонија припаѓа во Европската унија! Нашата сегашна социјалдемократска влада не заслужува позитивен стимул од европските метрополи и Брисел, но нашите граѓани...

Македонија 20.11.19 | 20:19

Меркел: Не би било добро да нема ЕУ перспектива за Македонија и Албанија

Германската канцеларка, Ангела Меркел, во Загреб порача дека Германија е спремна за разговори за тоа што би можело да се смени во методологијата на преговорите во процесот...

Економија 20.11.19 | 19:55

Заемот за доизградба на автопатот Кичево-Охрид ќе се отплаќа 20 години

Пратениците од власта и од опозицијата со меѓусебни обвинувања за криминал во однос на договорите за овој проект со кои средствата биле обезбедени со кредити. Пратениците...

Скопје 20.11.19 | 19:44

Трајановски до Шилегов: Бидете среќен што сте градоначалник после мене

Поранешниот градоначалник на Скопје Коце Трајановски во вечерашниот ТВ дуел со сегашниот градоначалник Петре Шилегов на Канал 5 му порача дека треба да е среќен што...

Скопје 20.11.19 | 19:42

Коце ѕвонел, Петре не му се јавил: Бев зафатен решавајќи ги проблемите што ми ги остави

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов во вечерашниот дуел со својот претходник Коце Трајановски на Канал 5 потврди дека во една прилика Трајановски го побарал на...

Економија 20.11.19 | 19:36

Анѓушев ни договори кредит од 420 милиони евра

Светска банка со 420 милиони евра кредит ќе го поддржува економскиот раст во замјава и во наредните 4 години и со овие пари ќе се подобрувала патната инфраструктура, ...