вторник, 19 ноември 2019
Фудбал 19.11.19 | 23:45

Ангеловски: Трето место е супер, но сепак сакаме пласман на ЕП

Селекторот на Македонија, Игор Ангеловски е задоволен од победата над Израел и освоеното трето место иако жали за загубените бодови на некои претходни дуели. Македонија...

Фудбал 19.11.19 | 23:41

Николов ѝ донесе победа на Македонија над Израел за историскo трето место во квалификациите

Репрезентацијата на Македонија вечерва триумфираше над Израел со минимален резултат 1-0, со што заврши на третото место во квалификацискиот циклус за ЕП 2020 година. Благодарение...

Економија 19.11.19 | 23:27

Премиерот во заминување Зоран Заев: Газдите не се криви за „плата на рака“, вината е кај работниците

Според премиерот во заминување Зоран Заев сопствениците на компаниите не се виновни за зимањето на дел од платата во плик. Како што изјави вечерва од студиото на МРТ,...

Твитови 19.11.19 | 23:25

Твитерџиите се надминаа: На што ќе седи бре дома, цела дневна ѝ е уапсена

Куќен притвор за Катица. На што ќе седи бре дома, цела дневна и’ е уапсена. — Ана Ресана (@AnaFiljana) November 19, 2019 Ја мислам дека ова не е #Катица и дека веќе не е во државата,...

Македонија 19.11.19 | 23:15

Шекеринска: За Преспа знаевме само ние дома, денес за Преспа знае целиот свет

За Преспа знаевме само ние дома. Денес за Преспа знае целиот свет. Светот и соседите свртија нов лист, решивме децениски проблем и ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО....

Македонија 19.11.19 | 22:56

Илиевски: За Катица жал да те фати, ама ВиРус е непресметлива

Куќниот притвор за Катица Јанева и заканите на Вилма Рускоска низ очите на жртва на двете обвинителки – Богдан Илиевски. Јанева знае што направила. Затоа и снимките...

Твитови 19.11.19 | 22:55

Уште Катица да ја пушти да избега, па технички премиер

Уште Катица да ја пушти да избега па технички премиер.@o_spasovski — Мартиан (@MartianFromMKD) November 19, 2019

Македонија 19.11.19 | 22:47

Илија Димовски: Срамот е потсвест, не се крие…

Срамот е потсвест, не се крие, коментира пратеникот Илија Димовски, кој како и целата јавност вечерва го следеше префрлањето на поранешната специјална обвинителка Катица...

Твитови 19.11.19 | 22:43

Фамилијата Фрчковски уште еднаш го „спаси“ правосудниот систем во кризни времиња

Со излегувањето на Јанева од притвор, фамилијата Фрчковски уште еднаш го “спаси” правосудниот систем во кризни времиња. Некои навики тешко се надминуваат.

Македонија 19.11.19 | 22:40

Фуркан пак ја пречека Катица: Дали таа јакна може да ви го сокрие срамот?

Новинарот Фуркан Салиу и овојпат заедно со голем број на колеги денеска го следеа патот на Катица Јанева од истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари до станот на...

Двоглед 19.11.19 | 22:34

Наградно прашање за милион долари

Наградно прашање за милион долари Кој е на фотографијата: 1. Донатело 2. Рафаело 3. Микеланџело 4. Леонардо 5. Тајсон 6. Игор Спасов

Македонија 19.11.19 | 22:23

Премиерот во заминување Зоран Заев: Не сум Дон Кихот или волшебник, да не бев премиер, подруго ќе реагирав

Работам колку што можам, за сите проблеми да бидат решени, но не сум волшебник, истакна премиерот во заминување Зоран Заев вечерва од МРТ. Јас ги гледам проблемите. Не...

Македонија 19.11.19 | 22:18

Владата ја усвои Стратегијата за транспаретност 2019 – 2021

Владата ја усвои Стратегијата за транспаретност за периодот 2019-2021 година со Акциски план која е насочена кон унапредување на амбиентот за транспаретност и доверба...

Македонија 19.11.19 | 22:17

Рускоска: Со судии што ја пуштаат Катица дома, нема место во ЕУ

Шефицата ја јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција Вилма Рускоска најави дека ќе спроведе финансиска истрага за апелациските судии кои ја...

Твитови 19.11.19 | 22:12

2 месеци и 12 дена по ослободувањето на Катица…

2 месеца и 12 дена … Портпаролот на МВР: Катица Јанева, прескокнувајќи преку прозорецот од станот на 5-тиот кат, со спринтање се упати до кејот на реката Вардар и со пливање...

Балкан 19.11.19 | 22:04

Хрватска го поддржува писмото од ЕК за Македонија, но нема да го потпише

Хрватска го поддржува писмото кое во врска со Македонија и Албанија на Европската комисија ѝ го испратија министрите за надворешни работи на шест земји-членки на Европската...

Македонија 19.11.19 | 22:00

Поранешниот уставен судија Ивановски: Јустиција ја закопавме длабоко во земјата

Поранешниот уставен судија Трендафил Ивановски, во вечерашното гостување на „Топ Тема“ говореше за последните случувања, со кои поранешната јавна обвинителка Катица...

Твитови 19.11.19 | 21:48

Катица се јави од дома

Почнува лавина на Твитер. Следете…

Македонија 19.11.19 | 21:44

Премиерот во заминување ѝ останува верен на заминатата специјална обвинителка: Притворот не треба да биде казна

Не ја знам одлуката на судот, но останувам конзистентен на своите политики дека притворот не треба да биде казна без разлика дали се работи за Катица Јанева, за Груевски...

Македонија 19.11.19 | 21:37

Нов закон за легализација на дивоградби

Владата денеска на седница усвои Информација за потребата од донесување нов закон за утврдување правен статус на бесправни објекти и го задолжи Министерството за транспорт...