понеделник, 18 ноември 2019
Македонија 18.11.19 | 23:57

Ванковска: Кировски како политички комесар – или цензор!

Професорката Билјана Ванковска реагира на коментарот на главниот уредник на националната телевизија „Телма“ Атанас Кировски, според кого Димитар Апасиев не ја претставувавал...

Македонија 18.11.19 | 23:41

Героски: Мојот серијал за аферата „Рекет“ го немам завршено, а како што слушам, некои други исто така опасно се спремаат

Заев е нервозен поради фактот што малку случаи што ги отворило СЈО немаат судска разрешница. И треба да е нервозан, бидејќи неговата омилена грација, наместо да работи...

Македонија 18.11.19 | 23:15

Таки Фити: Не е важно дали Гоце Делчев е Бугарин или Македонец, треба да видиме зошто го славиме заеднички

Академик Таки Фити во денешната „24 Тренд анализа“ се осврна на прашањето на припадноста на Гоце Делчев околку кој се води спор помеѓу македонската и бугарската комисија. Не...

Мода и убавина 18.11.19 | 23:00

Tрикови со кои нема да ви се собира прашина во домот

Бришењето прашина ретко на кого му претставува задоволство бидејќи вие ја бришете, а таа повторно паѓа и изгледа како залудно да ја правите таа работа. Но, ако веќе сте...

Фудбал 18.11.19 | 22:45

Италија ѝ даде девет гола на Ерменија

Фудбалската репрезентација на Италија оствари историски резултат совладувајќи ја Ерменија со 9-1, на затворањето на перфектниот квалификацискиот циклус, во десеттата...

Интима 18.11.19 | 22:37

Осум начини на водење љубов кои сите парови мора да ги пробаат

Кога станува збор за интимниот живот, повеќето парови се држат до проверени работи со некои повремени “излети“ во испробување нови пози. Иако можеби ви изгледа дека...

Здравје 18.11.19 | 22:27

Од утре започнува вакцинација против сезонски грип

Од утре започнува вакцинација против сезонски грип со комерцијални вакцини кои се наплаќаат по цена од 650 денари. Дополнително бесплатни вакцини се обезбедени за 5 категории...

Психологија 18.11.19 | 22:14

Пет навики кои влијаат штетно на мозокот

Мозокот е многу комплициран орган, а начинот на живот што го водиме има големо влијание врз неговото здравје. На мозокот му требаат хранливи материи и практикување здрави...

Македонија 18.11.19 | 21:52

Уставните судии утре на колегиум на кој детално ќе дискутираат по иницијативата за членот 353, став 5 од Кривичниот законик

Претседателот на Уставниот суд Сали Мурати за утре закажал колегиум со судиите, на кој детално ќе дискутираат по иницијативата за членот 353, став 5 од Кривичниот законик,...

Сервиси 18.11.19 | 21:41

Метеоролозите најавуваат голема промена на времето

Попладне, во текот на ноќта и во среда ќе има врнежи од дожд, кои повремено ќе имаат пообилен карактер. Локално ќе има појава на грмежи со пороен дожд и засилен ветер,...

Македонија 18.11.19 | 21:35

Премиерот во заминување Заев се сретна со Аврамопулос: Реформите во безбедносниот сектор се успешно спроведени

Премиерот во заминување Зоран Заев, придружуван од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва се сретна со европскиот комесар за миграции, внатрешни...

Астро 18.11.19 | 21:24

Овие реченици најдобро ги опишуваат хороскопските знаци

Секој хороскопски знак е специфичен на свој начин, а разликите во карактеристиките и интересите варираат од знак до знак. Исто така, секој знак на Зодијакот сака да се...

Македонија 18.11.19 | 21:14

Цветанова: Очекувам Советот на амбасадори да му даде доживотен мандат на другарот Заев

Ганка Цветанова, поранешната министерка за култура со луциден предлог до Советот на амбасадори кои денеска побараа одложување на предвремените парламентарни избори...

Македонија 18.11.19 | 21:06

Арта Точи: Нон пејперот е шанса да се освестат политичарите и да се врати вниманието кон државата

Според пратеничката од Алијансата за Албанците, Арта Точи, нон пејперот е шанса да се освестат политичарите и да се врати вниманието кон самата држава. И самиот нон пејпер...

Мода и убавина 18.11.19 | 20:51

Кејт Мидлтон ги загрижи Британците

Војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон една од модните икони на 21 век, на последното јавно појавување ги загрижи Британците бидејќи изгледа нездраво слабо, пишува „Дејли...

Македонија 18.11.19 | 20:36

Кировски ја забрани Левица на „Телма“

Димитар Апасиев, професор на Правниот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и член на раководството на партијата Левица ја обвинува националната телевизија...

Црна хроника 18.11.19 | 20:06

Дете од 15 години паднало од мотор и тешко се повредило

Петнаесетгодишен малолетник од село Бараково е тешко повреден откако паднал од мотор. Несреќата, информираат од МВР, се случила вчера попладне, а случајот бил пријавен...

Свет 18.11.19 | 19:43

Ново пукање во САД, тројца загинаа во супермаркет

Најмалку три лица се убиени во пукање во супермаркетот „Волмарт“ во Данкан, Оклахома, објавија американските медиуми. Од локалната полиција наведоа дека се испратени...

Свет 18.11.19 | 19:27

Емирот на Кувајт го разреши својот син од Владата поради обвинување за корупција

Владетелот на Кувајт, емирот Сабах ал-Ахмад ал-Сабах, денеска го разреши неговиот син и уште еден министер во владата по нивните јавни меѓусебни обвинувања за корупција...

Свет 18.11.19 | 19:04

Унгарецот Оливер Вархејли доби зелено светло за комесар за проширување и соседска политика на ЕК

Кандидатот за еврокомесар за проширување и соседска политика од Унгарија, Оливер Вархелји, доби зелено светло од политичките групи во Европскиот Парламент. Комисијата...