петок, 15 ноември 2019
Свет 15.11.19 | 23:52

Во Италија ќе се воведе „интернет данок“

Италија има намера да го спроведе својот план за воведување нов данок на дигиталните компании, вклучувајќи ги и американските технолошки гиганти, и покрај заканите...

Здравје 15.11.19 | 23:45

Не ги фрлајте: Овие намирници немаат рок на траење

Иако на амбалажата на одредени намирници има јасно наведен рок на траење, не значи дека сите треба да се најдат во ѓубре по тој датум. Многу видови храна и пијалоци всушност...

Здравје 15.11.19 | 23:29

Не се дише: Вечерва Тетово и Струмица се најзагадени градови

Воздухот во Македонија и вечерва е загаден, покажуваат мерните станици за квалитет на воздухот. Мерните станици покажуваат дека вечерва воздухот е најзагаден во Општина...

Економија 15.11.19 | 22:57

Анѓушев ќе одговара за судир на интереси за инвестиција која му кидна пред нос: Кој виде ќар од укинувањето на акцизите?

На вицепремиерот Кочо Анѓушев не му успеало во земјава да ја донесе инвестицијата за која ќе одговара за судир на интереси. Имено полската компанија, по чиј налог Полската...

Македонија 15.11.19 | 22:40

Столтенберг: Новите членки како Македонија мора да имаат безбеден начин на комуникација

Државите кои се приклучуваат кон НАТО, како Македонија, мора да имаат безбеден начин на комуникација, изјави генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во...

Скопје 15.11.19 | 22:21

Милчин: Колку грд ден! “Варвари” од Максим Горки на улицата “Максим Горки” и насекаде околу нас!

Паднаа јапонските цреши. Сабајлево. Соголена е најубавата улица. Горки. Без најава. Прашувам еден од работниците кој им наредил да сечат, ми вели: Зоран Заев – пишува...

Македонија 15.11.19 | 22:12

Мицковски: Ова сра*е еднаш ќе пукне, колку и да ви успева секој ужас да го нормализирате!

Анѓушев конфликт на интереси. Ременски дома си чувала доверливи документи, а веќе вмешана во Рекет. Бучковски како и Груевски му застаре делото. Еден режим му го држеше...

Црна хроника 15.11.19 | 21:59

Мрачен и суров поглед: Вака изгледа Ангела, соучесничката во убиството на Пино!

Обвинителката на денешното рочиште за судењето за убиството на Пино Секондо, влезе во жестока дебата со судијката откако одбраната на обвинетата Ангела Ѓорѓиевска...

Црна хроника 15.11.19 | 21:38

Ако ја видите пријавете: Исчезна жена од Струмица

Млада жена е исчезната. Последен пат е видена утрово во 9:00 часот во центарот на Струмица. Потребна е помош од граѓаните, ако имате било какви информации јавете се не...

Македонија 15.11.19 | 21:36

Ветувавте покачување 10 проценти на пензиите секоја година

Вие пред избори велевте дека вашата визија е зголемување на десет проценти на пензиите секоја година, потсети претседателот на Комисија за труд и социјална политика...

Здравје 15.11.19 | 21:24

Зголемувањето на платите да биде линеарно за сите, во спротивно ќе се зголеми јазот меѓу докторите и сестрите

Петнаесет проценти од одредената сума во буџетот, предвидено за зголемување на платите во здравствениот систем да биде линеарно за сите или пак да има зголемување на...

Македонија 15.11.19 | 21:15

Силјановска: Aко одбирате недоволно образовани луѓе, од нив може да очекувате „Рекет“

Специјалното јавно обвинителство беше паралелен орган со буџет неколку пати поголем од други органи, а кога се создава нешто паралелно не може да се контролира. Ова...

Црна хроника 15.11.19 | 21:08

Тепачка на „Партизанска“, изваден бил и пиштол

Вчера околу 13.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Партизанска“ бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу И.И.(61) и А.Љ.(67), двајцата од Скопје,...

Црна хроника 15.11.19 | 20:54

Ја пријавил сопругата за исчезната, таа побегнала од Македонија по кавга

Педесет и четиригодишниот Т.Ј. од Скопје, вчера во скопската полиција пријавил дека по претходна семејна расправија, од домот се оддалечила неговата сопруга Т.Л.(53) од...

Македонија 15.11.19 | 20:40

Закажан 4. конгрес на ДУИ

Четвртиот конгрес на Демократската унија за интеграција ќе се одржи на 21 декември во Скопје, беше решено на денешната седница на централното претседателство. Портпаролот...

Економија 15.11.19 | 20:27

Зеколи: Гестот на Грција со „Macedonia is GReat“ е понижувачки, но поголем проблем е нашето водство

Вчера во Солун од Здружението на извозници на Грција, во присуство на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, беа презентирани новата колективна трговска ознака и слоганот...

Македонија 15.11.19 | 20:24

Мицкоски-Панторе: Веднаш по преземањето на власта ВМРО-ДПМНЕ ќе се посвети исполнување на клучните реформи

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски, денеска оствари средба со Aмбасадорката на Република...

Македонија 15.11.19 | 20:14

Едниот телефон на Ременски форматиран, другиот сменет 4 дена пред отворање на истрагата за „Рекет“

Истрагата за случајот „Рекет“ покажала дека од два мобилни телефони, кои се воделе на осомничената пратеничка Фросина Ременски, еден бил форматиран, а другиот бил...

Црна хроника 15.11.19 | 20:01

Мртов маж пронајден во пеплосана барака, телото на обдукција

Рано утрово околу 04.35 часот во СВР Тетово било пријавено дека настанал пожар во импровизирана дрвена барака на ул.„Љубо Божиновски-Пиш“, во непосредна близина на спортската...

Свет 15.11.19 | 19:48

Франција ги oбјави новите принципи за проширувањето на ЕУ

Франција испрати таканаречен „нон-пејпер“ до земјите-членки на ЕУ, барајќи „обновен пристап“ во процесот на проширување кон земјите од Западен Балкан. Исто така,...